I když naše trávníky zatím nezarůstají bujnou vegetací, je dobré být připraven. S prvními slunečními paprsky začíná všechno rašit tak rychle, že se nestačíme divit. Předtím, než se se sekačkou, kterou jsme vytáhli téměř po půl roce z kůlny, vydáme na zahradu, musíme se podívat, jestli jí něco nechybí. Kontrola je důležitá a měla by být pravidelná. Sekačka by se měla prohlédnout nejen na jaře, ale také v průběhu sezóny i po jejím skončení. Zjistíme tak, jestli není třeba něco vyměnit nebo doplnit.
Každý, kdo svou techniku pravidelně po každé sezóně ošetřuje a před zimou ji připravuje na delší přestávku, má pak na jaře se svými pomocníky rozhodně méně práce a starostí. Tím, že svým strojům před sezónou věnujeme pozornost, se nám vrátí v jejich spolehlivosti a dlouhé životnosti. Bez problémů nám tak stroje budou sloužit vždy, když je budeme zrovna potřebovat.
Základem úspěchu každého majitele zahradní sekačky je dodržování 4 kroků, kterými jsou pravidelná výměna filtru, výměna oleje, kontrola svíček a paliva.
Výměna filtru
Prohlídka útrob sekačky je velice důležitá. Filtr by se dal označit za jakési „plíce“ sekačky a bez nich to opravdu nejde. Je jednou z nejvytíženějších částí a navíc je také velmi citlivý na opotřebování. Když je filtr příliš zanesený, nemá motor dostatečný přívod čistého vzduchu a tím se značně opotřebovává a dále zanáší. Tímto nedostatkem se zvyšuje také spotřeba paliva. Vznikají tak zbytečné problémy, kterým se dá snadno předejít. Výměnu filtru provádíme vždy, když je potřeba a ne jen třeba jednou za půl roku. Vše záleží na tom, jak často sekačku používáme, sami tak musíme posoudit, jestli už není na výměnu vhodná doba. Podle toho, jaký máme typ sekačky, do ní používáme druhy filtrů – mohou být pěnové, papírové nebo kombinované.
Výměna oleje
Olej je životodárnou tekutinou motoru a jeho výměna, nebo respektive doplnění je zásadním krokem v péči o sekačku. Vezmeme měrku a s její pomocí snadno zjistíme, kolik oleje v nádrži ještě zbývá. V případě, že je jeho množství již nedostatečné, doplníme hladinu. Zásadně je dobré používat čtyřtaktní oleje doporučované výrobcem stroje. Takováto výměna by se měla provádět nejméně jednou za sezónu nebo jednou za 25 hodin provozu stroje. Pokud máte sekačku úplně novou, doporučuje se vyměnit olej již po prvních 5 hodinách provozu, následně již standardním způsobem.
Kontrola svíček
Dalším krokem pro úspěšný začátek sezóny je kontrola svíček. Pokud svíčky nejsou v pořádku, sekačku vůbec nenastartujeme. Jejich výměna by se proto měla provádět také alespoň jednou za sezónu. Skvělé jsou například platinové zapalovací svíčky společnosti Briggs&Stratton, které jsou vyrobeny pro okamžitou a snadnou výměnu za staré. Dobré je také upravit vzdálenost elektrod, velikost mezi nimi by měla být mezi 0,70 – 0,75 mm.
Kontrola paliva
Posledním nezbytným krokem při odzimování zahradní sekačky je kontrola paliva. Pokud totiž sekačka stojí více než měsíc, může se stát, že do sebe palivo přes zimu vtáhne vodu. Tím je znemožněn start stroje. V tomto případě se doporučuje palivo úplně „vyjet“ nebo naopak nádrž naplnit až po okraj, aby se voda neměla kde srážet. Skvělým pomocníkem může být také stabilizátor přidávaný do paliva. Do zahradních sekaček se používá benzín Natural s oktanovým číslem minimálně 95, který je čistý a bezolovnatý. Tento benzín výrazně omezuje tvorbu usazenin ve spalovací komoře.
Na co nezapomenout?
Kromě těchto čtyř zásadních a neodkladných kroků, které je třeba na jaře udělat, bychom se měli zaměřit ještě také na ostatní komponenty sekačky a na její exteriér. Proto sekačku otřeme od usazeného prachu a nečistot, poté vyčistíme také celý vnitřek skeletu- určitě je plný zaschlé trávy a hlíny. Jestliže je vaše sekačka vybavena sběrným košem, je možné ho omýt vodou. Dále je vhodné vyšroubovat sekací nůž a nechat jej nabrousit ve specializovaném servisu, kde ho nejen nabrousí, ale také vyváží, aby nevibroval. Je jasné, že s tupým nožem bychom toho moc neposekali. Posledním krokem je utáhnutí a případné promazání šroubových spojů vazelínou. Nyní již můžeme vyrazit na zahradu!
- jap -
Foto: Gardena