Někdo může pojmout ranní odklízení sněhu jako osvěžující rozcvičku, pokud ovšem není tato činnost prováděna správně, může způsobit zdravotní potíže. Jak jste již určitě zjistili, opakované pohyby při odklízení sněhu namáhají svaly, proto není nic divného, že vás po této nepříjemné a vysilující činnosti bolí záda, nebo třeba ruce. Při výběru vhodného pomocníka pro ruční odklízení sněhu byste tak měli především hledět na jeho hmotnost. Zaměřte se na takové nářadí na sníh, které je lehké, ale zároveň je vyrobeno z dostatečně pevných materiálů, aby váhu sněhu udrželo. V současnosti je na trhu široká nabídla nejrůznějších lopat, shrnovačů a dalších výrobků, díky kterým lze odvádět profesionální práci a nestrhat se přitom.

Pro odklízení sněhu na velkých plochách jsou samozřejmě nejlepší motorizovaní pomocníci, jako jsou sněhové frézy, malotraktory, elektrické lopaty a další. Jestliže ale potřebujeme zbavit sněhové nadílky jen chodník před naším domem nebo prostor před garáží, úplně si vystačíme s ručním nářadím a vlastními silami.

Lopaty a hrabla

Takovým základním nástrojem, který nechybí snad u žádného domu je lopata. Na menší pozemky je naprosto dostačující. V dnešní době se už nemusíme namáhat s klasickou železnou lopatou, to bychom se udřeli. Existují lopaty s ergonomicky tvarovaným držadlem, které mají navíc násadu a pracovní část vyrobenou ze speciálního plastu se zpevněným okrajem, který pomáhá při prosekávání zmrzlého sněhu. Jsou tak lehké a zároveň velmi pevné. Mokrý sníh se na ně nelepí - nemusíte se proto ohýbat a odstraňovat jej. Jiné mohou mít zase pracovní část z tvrzeného hliníku a rukojeť ze dřeva (březového, bukového a dalších).

 

 

Lopaty a hrabla Fiskars

Někteří lidé místo obyčejných lopat používají různé typy shrnovačů, tzv. hrabel, které jsou oproti lopatám širší a usnadňují tak práci. Široká lopata umožňuje odklidit sníh z většiny cest jedním tahem. Shrnovače jsou vhodné pro úklid sněhové pokrývky do výšky cca 5 cm a nejsou určeny pro odhazování sněhu – slouží pouze k jeho hrnutí dopředu. V minulosti si takováto hrabla vyráběli lidé ze dřeva, plechu nebo jiných materiálů, ale v současnosti stačí zajít do obchodu a hrablo si koupit. Nejčastěji bývá z odolného plastu, ale spodní hranu má kovovou (hliníkovou), aby bylo možné hrablem odstraňovat i namrzlý a ztuhlý sníh. Plast odolává i extrémně nízkým teplotám. Jsou vybaveny dlouhou násadou a ergonomicky tvarovaným držadlem, které zajišťuje správný pracovní postoj při práci.


Dvouruční shrnovače Fiskars

Sněhová hrabla i lopaty mají výhodu především ve své údržbě, která je velmi snadná. Nenáročné je také skladování a přeprava těchto pomocníků v boji se sněhem. Některé modely jsou dokonce skládací, jejich držadlo dlouhé například 1400 mm tak lze sklopit až o polovinu, na pouhých 700 mm. K nejoblíbenějším značkám vyrábějícím nářadí na odklízení sněhu patří Fiskars, Gardena nebo Wolf-garten.

Zimní posyp

Jakmile váš chodník, parkovací plochu, schody či hřiště zbavíte sněhu, je dobré ho pro lepší schůdnost, sjízdnost a bezpečnost posypat nějakým zdrsňujícím materiálem. Může jít o písek, štěrk, piliny nebo kamennou drť. Takovýto posyp slouží ke zvýšení adheze mezi podrážkou boty chodce a povrchem cesty, nebo samozřejmě mezi pneumatikou a vozovkou. Skvěle tyto materiály využijete jak na uježděném sněhu, tak i na ledovce nebo námraze. Na chodnících ve městech se nejvíce používá sůl, která slouží ke snížení bodu tání vody - tedy k rozmrazení sněhu či ledu a také k prevenci usazování sněhu a zamrzání povrchu.

 
Nádoba na posyp a posypový vozík, Reo Amos

Posypový materiál můžeme mít uskladněn ve speciální nádobě na zimní posyp s různým objemem. K samotnému posypávání nejlépe využijeme posypový vozík se zásobníkem, rovněž o nejrůznějších objemech. Takovýto vozík je patřen většinou třemi regulovatelnými otvory, které jsou ovládány páčkou na rukojeti. Rám vozíku bývá vyráběn z lakované oceli, nádoba a rozmetací talíř pak z odolného plastu.

- jap -

Foto: archiv firem