Nedá se nic dělat, k zimě v našich zeměpisných šířkách odklízení sněhu prostě patří. Není proto divu, že lidský důvtip se během staletí snažil pro tuto činnost vymyslet různé pomůcky. Přesto, to základní zůstává pořád stejné – lopata a metla. Na menší pozemky se těžko dá vymyslet něco lepšího, jen místo obyčejných lopat se používají různé typy shrnovačů (hrabla), které jsou širší a usnadní tak práci. Dříve si je lidé vyráběli ze dřeva, plechu či jiných materiálů, dnes se dají koupit v obchodě a bývají obvykle z plastu. V takovém případě by ale spodní hrana měla být kovová, aby se dal odstraňovat i namrzlý a ztuhlý sníh. Současné technologie přece jen pomohly tyto tradiční nástroje vylepšit - jsou lehčí a mají lepší ergonomii, takže člověk se při práci méně nadře, nebolí ho záda apod. Příkladem mohou být například shrnovače a lopaty na sníh firmy Fiskars:
Jestliže musíte udržovat větší plochu a nemáte k dispozici četu pomocníků, asi se začnete poohlížet po nějaké mechanizaci. Začít se dá se zahradními vysavači – foukači, normálně určenými hlavně pro odsávání spadaného listí a odpadu. Poradí si do určité míry také se sněhem, který se ale v tomto případě nevysává, nýbrž vyfukuje (jedou na „zpětný chod“). Tím se stávají opravdu univerzálními pomocníky, využitelnými po celý rok.
Jiným způsobem mechanizace jsou sněhové frézy. Tato zařízení bývají poháněna elektrickým nebo spalovacím motorem a vybavena šnekem, který odklidí sníh, avšak nepoškodí čištěný povrch. Ty nejmenší jsou zpravidla jednostupňové a bez pojezdu, pro větší množství sněhu zvolíme rozměrově větší a výkonnější frézu dvoustupňovou s vyhazovací turbínou. Frézy mohou být rovněž s pojezdem (kolovým nebo pásovým) s mechanickou či hydrostatickou převodovkou, případně ve variantě pro upevnění na malotraktor nebo jiné vozidlo. Na výběr je obrovské množství velikostí, typů a provedení, takže ceny se pohybují ve velmi širokém rozsahu. Nejjednodušší malé elektrické frézy začínají někde na pár tisícovkách, u velkých samojízdných zařízení se může cena vyšplhat až na stovky tisíc.
Pokud máte malotraktor, samozřejmě je zde i jednoduchá varianta jeho využití s upevněnou shrnovací radlicí. Odklízení sněhu s pomocí radlice bývá však obvykle méně efektivní než s frézou a ačkoliv je počáteční investice menší, samotná práce je naopak energeticky a tím i finančně náročnější.
Jednoduchou alternativou frézy jsou tzv. elektrické lopaty, vážící jen kolem 5 kg. Zapojí se do sítě jako elektrická sekačka a odklízejí sníh v záběru o šířce 20 až 30 cm. Obsluha je velmi jednoduchá a nenáročná, zvládne ji téměř každý. Elektrická sněhová lopata však nezvládne namrzlý sníh.
I přes veškerý pokrok a mechanizaci se ale zdá, že obyčejná lopata „na ruční pohon“ ani v budoucnu úplně nezmizí.
Autor: Michal Hamšík
Foto: Fiskars, Travnítechnika.cz