Pokud jste tedy hned po zimě nevěnovali trávníku potřebnou péči, můžete se pokusit svou chybu napravit ještě v jarních měsících. Důležité je především odstranit z travního porostu odumřelá stébla, mech a plsť, jež mohou vytvořit nepropustnou vrstvu, která zabraňuje pronikání vody a tedy i výměně plynů. To má za následek vysychání trávníku a způsobuje, že je více náchylný k nejrůznějším chorobám.

Vertikutujte!

Pomocí vertikutace mechanicky odstraníme mechy a plsti z nadzemní vrstvy trávníku. Touto technikou docílíme zvýšení průsaku vody a živin do vegetační vrstvy. Tím je zajištěna potřebná cirkulace vzduchu a podpořen růst kořenového systému. Vertikutace navíc působí preventivně proti houbovým chorobám. Vertikutačními noži jsou prořezávány travní výběžky, čímž je podporován růst nových výhonů. Nejúčinnější hloubkou vertikutace jsou 2 až 3 milimetry, kdy se nože jen lehce dotýkají. Pokud by byla příliš hluboká, došlo by k poškozování kořenového systému i samotných rostlin. Navíc by se i u stroje zbytečně nadměrně otupovaly nože. Vertikutátor se používá ve chvíli, kdy je tráva 3 až 4 centimetry vysoká a suchá. Na malé plochy postačí vertikutační hrábě.

Okysličujte!

Okysličování neboli aerifikaci si mnoho lidí plete právě s výše zmiňovanou vertikutací, ale tyto dva pojmy se od sebe dosti liší. Aerifikace je mechanické ošetření travní plochy aerifikačními válci nebo speciálními stroji. Během této činnosti pronikají do hloubky 10 až 12 cm duté hroty, které vynášení na povrch válečky půdy, po nichž zůstane v trávníku prázdné místo. Průduchy se následně zasypávají křemičitým pískem. Díky aerifikaci se zlepšují vlhkostní i vzdušné podmínky trávníku. Tato metoda je uplatňovaná často hlavně na velkých a zatěžovaných plochách, jako jsou například fotbalová hřiště. Na běžné zahradě stačí provést aerifikaci pomocí vidlí, které zabodáváme asi 10 cm do trávníku a lehce s nimi kýváme.

Doplňujte travní řady!

Po vertikutaci nevypadá trávník zrovna vzhledně, proto je vhodné jej dosypat trávníkovým substrátem případně přihnojit travními hnojivy. Pokud se na trávníku objevují holá místa, můžeme je dosít. V takovém případě je však třeba sledovat počasí, protože brzkému vzklíčení pomůže vlhké počasí. Možné je samozřejmě také pravidelné zavlažování. Při kropení je dobré používat rozprašovač, abychom nevytvořili louže nebo travní osivo nevyplavili.

Dodávejte živiny!

Pokud byla dlouhá zima, potřebuje tráva doplnit živiny. Koupit můžete speciálně vyvinutá trávníková hnojiva, která mají dlouhodobý účinek. Nejčastěji na trhu narazíte na hnojiva v granulové dusíkaté podobě. Po aplikaci se hnojivo společně s živinami do trávníku uvolňuje postupně a působí po dobu až tří měsíců. Tím je zajištěno, že nedojde ke spálení trávníku, ani k rapidnímu nárůstu – hnojivo působením vody bobtná a postupně se uvolňuje.

Co je tedy potřeba k rekonstrukci trávníku?
- vertikutátor
- hrábě, vidle
- trávníkový substrát s obsahem speciálního křemičitého písku
- trávníkové hnojivo
- travní osivo

- jpa -