Kromě včel láká svým pylem buddleja také motýly, díky kterým získala již zcela zlidovělé označení Motýlí keř.
Medonosné rostliny a včely žijí v symbióze. Asi 85 % všech kvetoucích rostlin je opylováno hmyzem, z toho 85 % včelami. Včely jsou tedy životně důležité pro rozmnožování těchto rostlin. Pro sadaře a pěstitele jabloní, třešní a hrušní jsou včely klíčové, protože bez jejich práce (opylování) není úroda. Včely naopak pyl a nektar využívají k tvorbě kvalitní potravy pro včely i larvy. Z pylu získávají bílkovinnou složku potravy, z nektaru pak glycidovou složku. Úlové včely obdržený nektar zahušťují a zahuštěnou sladinu ukládají do buněk plástů. Dalším odpařováním vody uložená sladina dozrává postupně v med. Glycidová složka potravy je podle potřeby čerpána z takto nashromážděných zásob medu.
Květy angreštu jsou spíše nenápadné, přesto patří mezi medonosnými rostlinami k jedněm z nejdůležitějších.
Tento velmi nenáročný okrasný bodlák patří mezi vzhledově nejatraktivnější medonosné rostliny tuzemských zahrádek.
Na medonosné rostliny lze tedy pohlížet z pohledu včelaře nebo z pohledu pěstitele. Ovšem i jako obyčejný zahrádkář můžete přírodě prospět právě tím, že budete na své zahradě pěstovat medonosné rostliny, kterých ve volné přírodě obývá. Přestože chemické složení všech typů medů je přibližně stejné, nemají všechny medy stejnou chuť, vůni, barvu ani konzistenci. Tyto vlastnosti jsou ovlivněny právě tím, z jakých rostlin včely sbírají nektar. Jiný med vzniká z lučních květů, jiný z lesních bylin a jiný z jednodruhových polních kultur, např. řepky.
Kvetoucí mateřídouškové koberce každoročně ožívají návštěvami pyl sbírajících včel.
Jaké medonosné rostliny můžete pěstovat na zahradě?
Je jich opravdu celá řada. Jejich výčet můžeme začít ovocnými stromy a keři jako jsou jabloně, hrušně, třešně, višně, angrešty, borůvky, maliníky nebo ostružiníky. Zjara zdobí zahradu ovocné stromy svými květy, v létě a na podzim se můžete těšit na chutné plody.
Pokud sháníte pro medonosnou zahrádku kontrastní výrazné květy, určitě vyzkoušejte ořechokřídlec.
I mezi okrasnými květinami najdeme spoustu těch medonosných a záleží pouze na tom, jaké květiny máte rádi, jakou máte na zahradě půdu a podmínky pro pěstování – slunce, stín apod. Mnoho květin lze pěstovat i v nádobách na balkóně nebo terase (balkongold, mimóza, levandule, citrónový tymián), další se hodí třeba jako popínavky (břečťan, čokoládové víno, jasmínovka), rostliny vhodné na živý plot (cesmína, ibišek, šeřík), dále jsou to nejrůznější odrůdy lilií, náprstník, ořechokřídlec, orlíček, rozchodník, rozrazil, rudbekie, řebříček, sporýš, stračka, tařice, třapatka, koniklec, máčka blue lagoon (okrasný bodlák) nebo zvonky.
Rudbekie dovede potěšit nejen včely svým pylem, ale i nás výraznými květy a to jak na záhoncích tak ve vázách.
Cibulky nebo sazenice medonosných rostlin můžete nakoupit i on-line od prověřených zahradnictví, např. zde https://eshop.starkl.com/medonosne-rostliny/ , kde kromě bohatého výběru získáte také záruku kvalitních cibulek, semínek a sazenic. A pokud byste rádi při nákupu ušetřili, využijte množstevní slevy a akční nabídky.
Přečtěte si také
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
- PR článek -