Ibišek, který je velice rozmanitou rostlinou různých tvarů i barev květů, pochází z Asie, odkud k nám byl přivezen v první třetině 18. století. Dá se pěstovat nejen jako pokojová květina, ale i venku na zahradě, neboť se jedná o keříkový typ rostliny a hojně se využívá i jako živý plot.

Rostlina může dorůst až do výšky půldruhého metru. K tomu však potřebuje dostatek světla (nejlépe u severovýchodního nebo severozápadního okna), ovšem ne přímé slunce, a pravidelnou zálivku. 

Pěstujeme ibišek

Zemina v květináči by nikdy neměla vyschnout, v zimě zalévání trochu omezíme, ale stále musíme dbát na udržení vlhké zeminy. V horkých letních dnech je dobré ibišek rosit, neboť má rád dostatečnou vlhkost vzduchu. Pozor dávejte zejména na průvan.

Důležité je květinu pravidelně seřezávat. Mladé rostliny dvakrát ročně v létě, starší jednou na jaře. Ibišek tak zkošatí a stane se z něj vzhledný stromek. Od června do září navíc rostlina, pokud se o ni dobře staráme, kvete. Tvorbu květů podporuje umístění rostliny do menšího květináče. Pozoruhodným faktem je, že květ vydrží pouhý jeden den.

Pěstujeme ibišek

Ibišek nemá rád změny a proto jej, pokud možno, nepřemísťujte z místa na místo. Když nastane větší změna intenzity světla a vzdušné vlhkosti, reaguje velmi rychle opadáváním poupat, květů a listů. Neznamená to, že rostlina uhynula, ale musí si zvyknout na nové prostředí. 

Během letních měsíců můžeme ibišek přemístit na zahradu nebo balkón. Zpočátku ho chráníme před větrem a přímým sluncem, po zhruba 3 týdnech si zvykne a snese i drsnější počasí.

Ibišek můžeme rychle a jednoduše rozmnožovat stonkovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě. Nové rostlinky posléze sázíme do vlhkého substrátu, přičemž teplota v místnosti by se měla pohybovat od 15 do 21 stupňů Celsia. Pokud teplota poklesne pod 10 °C, začnou mu padat listy a uhyne.

Květiny hnojíme jednou za dva týdny.

Autor: Efa