Vítaným trendem posledních let je návrat k čerstvým potravinám, farmářským produktům a potravinám vypěstovaným co nejblíže našemu domovu. Kdo má tu možnost, pěstuje si vlastní zeleninu, nebo alespoň nakupuje na farmářských trzích nebo u místních zemědělců. Kdo má možnosti omezené, může si vytvořit doma nebo na balkóně alespoň malou bylinkovou zahrádku a mít oblíbené druhy bylinek vždy po ruce – na vaření, pro přípravu čajů nebo na oblíbené letní grilování.

Jak začít s bylinkami?

Je to velmi snadné. Začněme nákupem vhodného květináče nebo truhlíku a vhodné zeminy. Vhodné jsou lehčí substráty, ideálně odlehčené trochou písku. Je možné si koupit také substrát přímo pro bylinky. Truhlík zvolíme samozavlažovací, díky kterému budou mít bylinky stále dostatek vláhy.

Ideální časem k výsevu bylinek na balkón je březen, kdy se sluníčko pomalu probouzí a počasí pro výsev venku se ustálilo. Pokud chceme vysazovat doma, nic nám nebrání, ani pokud je venku ještě chladno. Základem zdravé a silné rostlinky jsou kvalitní a čerstvá semínka. Kupujte je raději ve známém zahradnictví, než v supermarketech a hobbymarketech, kde mohou být semínka starší, s nižší klíčivostí a nejasným původem.

Semínka nevyséváme příliš hluboko, stačí asi půl centimetru pod povrch substrátu. Hlínu nepěchujeme, necháme semínka jen zasypaná. Rostlinka se takto snáze dostane ven. Semínka vysazujeme dostatečně od sebe, aby měly malé rostlinky dost místa. Záleží ale na druhu bylinky. U bazalky stačí asi půl až jeden centimetr, pažitku či tymián můžete zasít ještě hustěji.

Pokud si na pěstování od semínka netroufáte nebo se vám to nedaří, nezoufejte a pořiďte si již předpěstovanou rostlinku. Doporučujeme vybírat například v zahradnických centrech nebo na farmářských trzích od drobných pěstitelů. Rostlinky od nich totiž většinou nebývají skladovány v lednici a doma na okně je tak nečeká teplotní šok.

 

Pro začátek si zvolte méně náročné bylinky, doporučujeme například pažitku, petržel, bazalku či majoránku.

Bylinky jsou světlomilné, a tak ideální je umístění k oknu na jih, popřípadě na západ.

Zasetá semínka potřebují dostatek vláhy. Tu jim dodávejte nejprve rozprašovačem a mírnou zálivkou shora. Jakmile rostlinky povyrostou, vláhu jim zajistí samozavlažovací truhlík nebo květináč. Pokud tuto možnost nemáme, použijeme vodu z kohoutku. Vždy ji však necháme alespoň dvě hodiny odstát, aby vyprchal chlor a voda se trochu ohřála. Přihnojování u bylinek není třeba.

Jaké bylinky si takto můžeme vypěstovat? Bazalku, oregáno, tymián, pažitku, majoránku, mátu, meduňku, libeček, šalvěj apod.

Přečtěte si také: Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících

Náš tip – samozavlažovací květináč na bylinky Plastia ROSMARIN:

Jednoduchý design květináče Rosmarin se bude vyjímat na parapetu nebo kuchyňském stole. Květináč je dostupný ve 4 barvách, ve dvoudílném barevném provedení. K dostání je i se substrátem a semínky nejoblíbenějších kuchyňských bylinek.

Další tipy na pěstování i výběr vhodných nádob najdete na www.pestujemedoma.cz/.

Přečtěte si také:
Designové květináče na parapet, na stěnu i na terasu
Neviditelný držák truhlíků na parapet

- PR článek -