Relaxování na takových místech v příjemném polostínu pomůže každému načerpat spoustu energie, bez toho, aniž by se musel strachovat o své zdraví z pobytu na pražícím slunci.
Jak vyplývá z předchozích informací, jedná se o stavby bez zastřešení, tudíž je nelze považovat za náhradu markýz nebo altánů. V dnešní době se však můžeme čím dál více setkávat i se zastřešenými variantami, které nachází své uplatnění na zahradách, terasách nebo v parcích. Pergoly mohou být rovněž součástí celého architektonického záměru, dokážou pozitivně ovlivnit vzhled obytných staveb nebo rozsáhlých venkovních ploch. Pod pergolou se bude dobře vyjímat luxusní zahradní nábytek, křesílka, pohovky, houpačky i jednoduché rovné lavice doplněné malým stolkem a nápaditými dekoracemi. Obytnou plochu pergoly můžete ještě umocnit umístěním grilu nebo krbu. Možností, jak zvelebit tento originální prostor, je skutečně mnoho.
Druhy, materiál a povrchová úprava
Pergoly můžeme rozdělit podle typu montáže anebo podle použitého materiálu. Co se týká montáže, pergoly mohou být opřené o dům či mezi dvěma opěrnými zdmi, případně existují také samostatně stojící jednoduché nebo dvojité varianty, tzv. oboustranné. Pergolové systémy se vyrábí v hojné míře ze dřeva, ale můžeme se setkat i s kombinací vodorovných dřevěných trámů položených na vyzděných sloupech z cihel nebo z kamene. Použité dřevěné trámy a desky mohou mít rovněž dekorativní charakter v závislosti na jejich prohnutí a členitosti.
V našich končinách se pro výrobu pergol nejčastěji využívá dřevo jehličnanů, jelikož není tak nákladné, má nízkou hmotnost a je dostatečně pevné. Nejčastěji používaným zástupcem je smrkové dřevo. Na podobné cenové hladině se nachází taktéž borové dřevo, u něj se však můžeme setkat s vyšší křehkostí a vysokým podílem smoly. Samozřejmě je možné použít také další druhy trvanlivějších a pevnějších dřevin, mezi něž patří buk nebo dub, nicméně jsou finančně nákladnější a to v porovnání se smrkem až trojnásobně.
Na stavbu pergol se hodí jak nařezané dřevo, tak hoblované dřevo s hladkým povrchem. Nejdůležitějším faktorem pro trvanlivost celé stavby je odpovídající péče. Především na oslabená místa je doporučeno aplikovat impregnační nátěr, který zajistí povrchovou stálost dřeva a zároveň bude sloužit jako ochrana proti houbám a plísním. Delší životnost naopak zajistíte tlakovou impregnací, což je proces, kdy se do dřeva vtlačuje pod tlakem speciální roztok impregnační soli. Po aplikaci všech nátěrů nutných k ochraně před nepříznivými vlivy je možné dřevo doplnit bezbarvým nebo barevným lakem, čímž bude povrch finálně zafixován, chráněn před UV zářením a také získáte konstrukci pergoly v odpovídajícím barevném odstínu ladícímu ke zbytku exteriéru.
Stavba pergoly
Pergolový systém si zručný člověk může vyrobit sám nebo jej objednat individuálně na zakázku. V nabídce prodejců jsou jak typizované přístřešky jednoduchých tvarů, tak složitější konstrukce větších velikostí, které mohou být navíc doplněny o praktické žaluzie nebo jiné stínící prvky umístěné převážně na bocích konstrukce, čímž se rozšiřuje možnost využití pergol. Jestliže chcete ušetřit nějakou tu korunu a chcete mít co nejméně starostí s výstavbou pergolové konstrukce vlastními silami, můžete si objednat pergolu, která vám bude doručena z jednotlivých dílů, které do sebe zapadnou jako stavebnice. Tento moderní způsob vám výrazně urychlí práci a navíc budete mít jistotu přesnosti opracování všech dřevěných dílů na profesionální úrovni. Součástí balení je samozřejmě přehledný manuál, pomocí něhož všechny části poskládáte dohromady.
Než se pustíte do práce, na vybraném místě je nutné udělat drobné přípravy na stavbu. Nejdůležitější je vybetonování základových patek o rozměrech přibližně 40 x 40 cm, které budou zasahovat až do hloubky 80 cm pod úroveň terénu. Vylití betonu se provádí do jámy vysypané štěrkem. Beton by měl před zahájením stavby minimálně jeden týden vytvrdnout. Do patek se následně ukotví kovové držáky, jež budou držet dřevěné sloupky. Montáž je nejlepší provádět nejprve na zemi a poté spojené rámy skládající se ze stojek, trámů a pásků vztyčit, osadit krokvemi a začepovat. Dřevěné trámy se ve výsledku nesmí dotýkat země ani jiného povrchu, jinak by mohlo dojít k nasáknutí vlhkosti do dřeva. Pergolovou stavebnici budete mít ve dvou lidech složenou za pár hodin.
Foto: stavebnicový systém Vladeko
Autor: Olga Kolková
Foto: Modular Garden, Decoholic