Typickými podzimními barvami jsou oranžová, červená, žlutá, hnědá a další teplé tóny, které najdete na mnoha plodech, jako jsou jeřabiny, šípky, kalichy mochyně, jablka, plody třezalky, skalníků, hlohu, nebo cesmíny. Opomenout nelze ani kaštany, bukvice, žaludy, nejrůznější klasy travin a obilnin, šišky, kůru dřevin či plody mnoha jiných rostlin. Veškerý tento materiál použít jako dekoraci, tvořit z nich ozdobné košíky, věnce, kytice, prostě cokoliv nás napadne. Skvěle vypadají rovněž okrasné malé dýně, které stačí nechat volně ležet v míse a podzimní dekorace je hotová.
Kromě těchto materiálů, jež lze volně najít v přírodě, se můžete radovat také z dekorativních rostlin obsypaných bobulemi, které je možné mít nejen v interiéru, ale také venku na mrazu. Do doby, než přijdou Vánoce nám tak mohou dělat parádu. Pohled na teplé barvy vždy zahřeje, i když za oknem už panují chladné podzimní plískanice.
Koule z šípků (foto: fler.cz)
Oblíbenou, avšak nepříliš známou rostlinou, která se často používá i do vánočních vazeb je skimie japonská (skimmia japonica). Vyniká krásnými červenými plody – bobulemi, ale zdobí ji také drobné bílé kvítky. Má podlouhlé, tuhé, tmavě zelené lesklé listy, které jsou rovněž krásně dekorativní. Je to poměrně nenáročný keř, kterému když vyberete vhodné místo a dobrou zeminu, bude vám dělat radost po dlouhou dobu. Potřebuje neustále vlhkou, avšak velmi dobře odvodněnou zem, s dostatkem živin, jako je železo a hořčík. Půda by měla být vřesovištní a rostlina umístěna v polostínu nebo úplném stínu. Červené bobule zdobí skimii až do jara, na přelomu května a června pak rozkvétá bílými květy. Pozor, skimie je jedovatá!
U nás poměrně málo známou dekorativní rostlinou je pernettya - stálezelený keřík se zajímavým olistěním připomínajícím myrtu. Plody pernettye (Pernettya mucronata) připomínají brusinky, mohou se však vyskytovat v rozmanitých barevných odstínech, od bílé přes růžovou až po tmavě červenou. Bobulky na rostlině vydrží rovněž až do jara, na přelomu května a června vykvétají bílým květem. S touto rostlinou se setkáte nejčastěji na skalkách, ale skvěle vypadá také v květináči umístěném třeba v zimní zahradě. Pokud máte rostlinu na balkoně nebo jinde venku, je dobré chránit její kořeny v mělké nádobě před přemrzáním a vytvořit jí jakousi zimní přikrývku. Jestliže jste měli celou dobu pernettyi v interiéru, můžete ji po krátkém otužení přenést ven, na stanoviště, které je chráněno před větrem. Při delším pěstování v bytě dochází často k přesychání. Pernettye potřebuje dostatek světla a nevadí jí přímé slunce.
Součástí podzimní výzdoby může být také pámelník (Symphoricarpos), hustě rozvětvený keř, který dorůstá výšky až 2 metrů. Jeho větvičky jsou zdobeny někdy bílými, jindy růžovými bobulemi. Ty jsou kulovité, mají asi 1 cm v průměru a drží na rostlině také až do jara. V letních měsících pak pámelník vykvétá. Nejčastěji se s touto rostlinou setkáte v parcích nebo podél cest, kde slouží jako živý plot.
Za podzimní krasavici je považována libavka (Gaultheria), malá a hezká stálezelená rostlinka s výraznými, tmavě červenými plody, které jsou velmi zdobné. Pochází ze Severní Ameriky, vyskytuje se v podrostu jehličnatých lesů a dobře se jí daří na slunečném i polostinném stanovišti. Vyžaduje kyselou půdu a na zahradách bude prosperovat pod rododendrony. Libavka je skvělou podzimní i vánoční dekorativní rostlinou. Velmi dobře se s ní aranžuje. Hodí se k ní ozdobné kapusty, jehličnany, šedostříbrný kalocefalus, skimie nebo různé druhy vřesů a vřesovců. V případě, že chcete libavku jako dekoraci do interiéru, musíte počítat s tím, že nevydrží příliš dlouho, v teplém prostředí sesychá. Jakmile skončí vánoční svátky, je rostlina určena k zániku. Pokud pěstujete tuto rostlinu ve volné půdě, je velmi mrazuvzdorná, v malém květináčku však snadno proschne a vymrzne.
- jap -
Foto: Bakker