Okrasné trávy zažívají v poslední době boom a i zahradní architekti po nich sahají stále častěji. Pěstování okrasných travin nemá v našich zahradách a parcích příliš dlouhou tradici a v zahradách našich babiček jsme mohli vídat maximálně zaječí ocásek, který se využíval v suchých vazbách. Dnes je situace zcela odlišná a okrasné trávy nechybí na žádné nově zakládané nebo rekonstruované zahradě. Množství kultivarů umožňuje pohrát si se zahradní kompozicí a vytvořit různá zákoutí, stěny, polštáře nebo naopak nechat vyniknout solitérní kusy. Některé druhy dosahují výšky až 3 metry, jiné jsou nízké a vytvářejí na pohled měkké bochánky. A rozmanitá je také barevnost trav – od světlých béžových, šedých přes různé tóny zelené, hnědé, červené, modré a fialové.
Výsadba a péče
Okrasné trávy se vysazují stejně jako další trvalky na jaře od března do května a na podzim od září až do prosince. Podzimní výsadba je vhodná pouze v případě, že sazenice kupujete ze zahradnictví, kde jsou traviny umístěné na venkovním stanovišti. Rostliny jsou v tomto případě už jsou ve stádiu vegetačního klidu a nedochází u nich k zakořenění – pouze se přesadí.
Traviny rostou téměř v každé půdě a většina trav má ráda plné slunce. Během roku nevyžadují žádnou zvláštní péči, na jaře je můžeme spolu s ostatními trvalkami přihnojit. Okrasné trávy nikdy nesestřiháváme na podzim. Vysoké druhy na zimu svážeme a pokud je chceme zkrátit, tak až na jaře. Trávy jsou totiž choulostivé na podzimní a zimní vlhkost a odstřihnutím dutých stvolů bychom jen uvolnili vodě cestu. Navíc budou vzrostlé traviny zahradu zdobit po celou zimu.
Rostliny sázíme ve vzdálenosti dle jednotlivých druhů a také kompozice, jakou chceme vytvořit.
Kostřava metlovitá (Festuca gautieri)
Využití okrasných trav
Okrasné trávy vyššího vzrůstu dokážou vytvořit netradiční optickou bariéru např. u bazénů, jezírek nebo teras. A využívají se také jako barevné pozadí k nižším rostlinám.
Kavyl péřovitý (Stipa tenuissima)
Nižší trávy vytvářející husté trsy (např. Kostřava sivá) se budou skvěle hodit do záhonů s barevně kvetoucími trvalkami.
Kostřava stříbrná (Festuca glauca)
Některé okrasné trávy, např. proso prutnaté lze vysadit také jako nižší živý plot. Dosahuje výšky asi 120 cm, vzrůst je štíhlý a vzpřímený.
Toužíte-li po barevnějších okrasných travách, můžete zvolit např. Ozdobnici Indian Summer, která je nejprve olistěná zeleně a v průběhu pozdního léta a podzimu se zbarvuje do okrově hnědé až oranžové barvy. V létě pak nakvétají bohaté a velké chocholky bílých květů. Právě tyto druhy jsou velmi efektní jako solitéry.
Vlevo Indian Summer, vpravo Tráva z Texasu
Právě barvy květů jsou často u trav neočekávané. Např. trávu z Texasu (Muhlenbergia capillaris) koncem léta zdobí atraktivní květenství, která vykouzlí nad listy nadýchané růžové obláčky. Barevnými květy se pyšní také Pampová tráva – nejčastěji se setkáme s růžovámi nebo bílými květy.
Jakmile se ponoříte do pěstování okrasných trav, nebudete chtít přestat. Nabídka druhů v zahradnictvích se neustále rozšiřuje a jejich jednoduchost a půvab učaruje každému. Tak s chutí do toho.
Okrasné trávy si můžete koupit pohodlně on-line a nechat si je přivést až domů na zahradu. Sazenice nakupujte u prověřených pěstitelů, např. Zahradnictví Starkl. V nabídce najdete kromě vinné révy také další ovocné keře a stromky, popínavé rostliny, cibuloviny, trvalky a spoustu dalších rostlin a semínek.
Přečtěte si také články'
Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Rakytník – bohatý zdroj vitamínů na vlastní zahradě
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
- PR článek -