Větrání skleníku

Každý skleník by měl mí možnost větrání, tedy otevření okna nebo oken ať už jednoduše mechanicky pomocí kliky nebo páky, nebo automaticky pomocí automatického otevírače skleníkového okna. Automatické otevírače fungují na principu pístu, který se zvyšující teplotou ve skleníku posunuje pákou a otvírá okno. Otevírání lze nastavit v rozmezí teplot 17°C až 25 °C. Díky automatickým otevíračům lze regulovat teplotu ve skleníku, umožnit proudění vzduchu a ochránit rostliny před horkem během dne a chladem během noci.

Automatické větrání skleníku
Automatický otvírat skleníkových oken LEGI

Automatický otvírač střešních oken ve skleníku Automatický otvírač střešních oken ve skleníku
Automatický otevírač střešních skleníkových oken LEGI

Zavlažování skleníku

Pokud máte větší skleník nebo občas zapomenete na zalévání, je ideální nainstalovat do skleníku automatickou kapkovou závlahu. Systém je beztlaký a není potřeba elektrická energie ani žádná sofistikovaná technologie. Do skleníku rozmístíte přímo pod rostlinky zavlažovací hadici, která rozvádí přesné množství vody do každého odkapávacího bodu. Vodu do systému lze dodávat z nádoby, která je umístěna ve výšce 1 metr, případně z vodovodního řadu nebo čerpadla. Pak je ale nutné použít automatické zavlažovací hodiny, které systém spustí ve stanovený čas.

Automatická kapková závlaha
Kapková závlaha Tandem

Velkou výhodou kapkové závlahy je optimální rovnováha mezi množstvím vody a kyslíku v kořenové oblasti, nedochází ke vniku mokrých míst a louží, kapková závlaha ušetří až dvě třetiny vody oproti zalévání nebo zavlažování rozstřikem a zabraňuje zamokření listů a vznikem chorob.

Automatická kapková závlaha
Kapková závlaha Tandem

Vytápění skleníku

Pokud vysazujete do skleníku brzy na jaře nebo pozdě na podzim, kdy jsou noční a ranní teploty ještě velmi nízké, bude se vám hodit vytápění. Vytápění skleníků se nejčastěji řeší trubicovým topením, které je přímo určeno k vytápění skleníků a pěstebních boxů. Trubicové topení se vyrábí v různých velikostech a s různým příkonem. Ty nejmenší s příkonem 45 W jsou určeny do malých growboxů (do 1 m2), pokud máte skleník např. 2x3 m, budete potřebovat topení s příkonem minimálně 240 W.

Trubicové topení do skleníku
Trubicové topidlo do skleníku EcoHeat

Další možností jsou elektrické podlahové topné kabely přímo určené pro zvýšení teploty v oblasti kořene a ochraně rostlin před chladem. Kabely se vyrábějí v různých délkách a s různým příkonem. Jsou určené k položení do zeminy a jsou tedy odolné vůči vlhkosti.

Topný kabel do skleníku Topná rohož do skleníku
Topný kabel a topná rohož BioGreen pro vytápění skleníku

Pro klíčení a rychlení rostlinek jsou ideální topné rohože, které se pouze položí pod nádobu s rostlinami a zapojí do zásuvky. K regulaci teploty je dobré dokoupit si i termostat.

Pro intenzivní vytápění skleníků jsou určeny topidla s ventilátory nebo infrazářiče. Je ovšem nutné počítat s tím, tato topidla jsou sice mnohem výkonnější, ale jejich provoz se dost prodraží. Příkon těchto topidel je dle typu 1500 – 3000 W.

Vytápění skleníku BioGreen
Vytápění do skleníku BioGreen Palma

Drobnosti, bez kterých to ve skleníku nejde

Ať už máte ve skleníku vysazeno přímo v zemi nebo pěstujete v nádobách, vždy se bude hodit nějaká polička. Polička, na kterou lze odložit rukavice, zahradnické nůžky a další nářadí, nádobu s hnojivem apod. Poličky mohou být závěsné, ale je potřeba počítat s omezenou nosností. Pokud chcete na police umístit i nádoby s rostlinami, volte raději regál, který postavíte na zem.

Závěsná police do skleníku LanitPlast
Závěsná police do skleníku LanitPlast

Regál do skleníku LanitPlast
Regál do skleníku LanitPlast

Pokud máte ve skleníku dost místa, nebo nějaký nevyužitý kout, hodit se bude i pracovní stůl, na kterém můžete vysazovat a přesazovat, aniž byste se museli ohýbat a pracovat na zemi.

Pracovní stůl LanitPlast
Pracovní stůl do skleníku a na zahradu LanitPlast

V případě opravdu parných slunečných dnů, kdy by hrozilo spálení rostlinek, se může hodit stínící plachta.

Abyste měli dokonalý přehled o teplotě a vlhkosti ve skleníku, nezapomeňte na teploměr a vlhkoměr. Můžete samozřejmě sáhnout po digitálních teploměrech a vlhkoměrech a nebo zvolit analogovou klasiku, která nepotřebuje baterie a funguje za všech okolností.

Teploměr do skleníkuTeploměr s vlhkoměrem do skleníku
Teploměr a teploměr s vlhkoměrem do skleníku

Text: redakce

Foto: archiv firem