Jedním z nejúpornějších škůdců vyskytujícím se na pokojových rostlinách je molice. Je to drobný bílý motýlek, který se zdržuje většinou na   spodní straně listů. Nejsnáze tyto škůdce objevíme klepnutím do rostliny, kdy začnou v hojném počtu poletovat okolo. Molice saje z rostliny šťávy a tak jí oslabuje. Také má velmi dobré reprodukční schopnosti a v krátké době je schopna zamořit nám celý byt. Boj s tímto úporným škůdcem je dosti problematický a nelze jej řešit biologickými prostředky. Jeden z mála přípravků, který na molici funguje, je Mospilan. Ten má proti ostatním přípravkům jednu nespornou výhodu: jde o přípravek systemický, což znamená, že vlastně koluje v rostlině, takže pokud molice nebyla přímo zasažena postřikem, pozře účinnou látku při sání na rostlině. Postřik Mospilanem je třeba provádět mimo místnost a v případě potřeby jej opakovat za čtrnáct dnů.

Dalším nebezpečným škůdcem pokojových rostlin je třásněnka. Je to velmi drobný, sotva milimetrový hmyz způsobující na rostlinách v místě sání stříbřité skvrny, napadá i květy a je přenašečem nebezpečných viróz. Třásněnku můžeme zničit přípravky Talstar EC nebo Mesurolem 5OWP.

V posledních letech se začíná v našich bytech objevovat také drobná černá muška, která vyletuje ze substrátu. Jedná se o smutnici, kterou likvidujeme dvojím způsobem: mechanicky lepovými deskami, což jsou v uzavřené místnosti vhodnější aplikace než chemický postřik. Pokud vám chemie nevadí, na smutnici účinkuje přípravek Sumithion nebo Basudin EC, které se aplikují formou zálivky.

Na stoncích a listech pokojových rostlin se dále můžeme setkat i s drobnými štítky puklic a štítenek. Jedná se o drobný hmyz, ve stáří se kryjící voskovou vrstvičkou, která ztvrdne a utvoří tak jakýsi obranný štít. Puklice a štítenky opět škodí sáním na rostlinách. Ochrana proti nim je také poměrně složitá a vyžaduje opravdovou trpělivost. Z přípravků vyskytujících se na našem trhu lze použít Basudin 600 EC, Ultracid a Savel, případně Mospilan. V případě užití jakéhokoliv chemického přípravku proti nežádoucím škůdcům si vždy předem přečtěte příbalový leták či etiketu s návodem

Pravidelným omýváním a sprchováním pokojových rostlin lze zamezit přemnožení některých škůdců, které mají rádi teplo a sucho. Patří k nim mšice, svilušky a červci. Rostlinám však nemusí škodit jen hmyz, ale velmi často chybují sami pěstitelé. Například vytáhlé a slabé stonky s malými lístky se objevují většinou v zimním období. Příčinou je nedostatek světla a tepla. Jestliže ani po přesazení do nové zeminy rostlina stále neprospívá, chybí rostlině dostatek světla a vhodná vlhkost vzduchu. Nízká vlhkost vzduchu vede k opadávání květů, listů, poupat a zastavuje celý růst rostliny. Náprava je snadná - rostlině změníme stanoviště, dáme ji blíže ke světlu a vlhkost vzduchu zvýšíme pomocí odpařovače, miskami s vodou nebo obložením květináče mechem.

Autor: Irena Forejtová