Jaký zvolit materiál?
Můžete použít tradiční kámen, betonové či dřevěné desky i sypaný štěrk. Záleží čistě na Vás, pro co se rozhodnete, ale vždy by měl zvolený materiál zapadat do celkového konceptu zahrady. Do japonské se hodí bezesporu kámen, do trávy k roubence pak zase spíše dřevo, k modernímu domu využijete barevnou betonovou dlažbu. Všechny materiály jsou dostupné v mnoha variacích, na výběr máte celou barevnou škálu i spoustu zajímavých tvarů.
Kámen
Kámen je na nášlapy docela jistě nejvhodnější volbou. Je totiž odolný vůči povětrnostním vlivům i mechanickému poškození, má dlouhou životnost a dá se skvěle kombinovat i s jinými materiály. A jaký vybrat? Vyzkoušet můžete léty prověřený pískovec, který je k dostání nejen v typické pískově žluté barvě, ale i v mnoha dalších zajímavých odstínech. Vyznačuje se tvrdostí a oceníte také to, že nevyžaduje žádnou další úpravu. Nejen do extrémních podmínek se hodí velmi tvrdý andezit, který je odolný vůči tlaku a oděru i vůči mrazům a nepříznivým klimatickým podmínkám vůbec. Andezit se upravuje na požadované velikosti ručním štípáním a je k dostání v několika barevných kombinacích – ve světle až tmavě šedé, zelené, šedozelené, červené, hnědé až téměř černé, nebo v hnědočervené. Vhodné je použití také břidlice, která vás příjemně překvapí netradičními a zajímavými barevnými odstíny. Ať už zvolíte jakýkoliv typ kamene, měl by vždy ladit s ostatními materiály použitými v zahradě. Vyberete-li si nášlapné kameny z pískovce, měl by být pískovec i součástí třeba obkladů okrasných zídek, skalek nebo místa určeného k odpočinku. Sjednotíte tak jednotlivé kouty zahrady, které pak bude působit útulně. Myslete také na dopravu. Vhodnější je využití kamenů, které se nacházejí nebo těží ve vaší blízkosti, ušetříte tak nemalé peníze za dovoz.
Beton
Pod betonem si dnes nemusíte představovat jen nevzhledné betonové panely, dříve hojně využívané ke stavbám cest. Nabídka je dnes mnohem širší a podstatně zajímavější. Na náš trh dodává betonové prvky do zahrad například společnost Best, a.s. Pod názvem Best Valea si můžete pořídit například vysoce pevnostní vibrolisovanou dvouvrstvou betonovou dlažbu, která se vyznačuje pevností, mrazuvzdorností, odolností proti vodě i posypovým solím. Dodává se v několika barevných provedeních, například v barvě karamelu, hnědé, pískovcové nebo červené. Barvy jsou chráněny impregnací proti znečištění i vyšisování. Pořídíte jí od zhruba 95 korun. Firma Presbeton dodává litou dlažbu Dakar, která pod označením „šlapáky“ může v zahradě nahradit přírodní kameny. Od přírodního kamene je jen těžko k poznání, je mrazuvzdorná a má velmi dlouhou životnost. Nehodí se ale k pojezdům pro auta. Je určena opravdu jen pro nášlapné cesty. Tyto desky se dají použít nejen jako přechodový prvek, ale také pod lavičky, květináče nebo jako dekorace u studny. Zajímavě vypadá i nevšední litá dlažba Detra, která imituje kamennou dlažbu. Opět je mrazuvzdorná a povrch je ošetřen impregnací, je určena pro lehkou zátěž. Patříte-li mezi milovníky dřeva, ale vadí vám jeho poměrně krátká životnost, pak jistě oceníte řadu Bark, která věrně kopíruje přírodní dřevo. Vybrat si můžete dokonce i ze vzorů kůry, pražce nebo trámu.
Dřevo
Dřevo na zahrady bezesporu patří. Dotváří přírodní atmosféru a krásně vypadá. Jeho obrovskou nevýhodou jsou však poměrně vysoké pořizovací náklady a krátká životnost. Použijete-li dřevěné plochy jako nášlapné kameny, docela jistě si zahradu zkrášlíte, ale počítejte s tím, že vám taková cesta moc dlouho nevydrží a to i navzdory ochraně impregnací. Tou však životnost samozřejmě prodloužíte. Dřevo zapuštěné v zemi díky klimatickým podmínkám rychle podléhá hnilobě a často se ve vlhku kroutí. Při výběru materiálu byste také měli myslet na bezpečnost, dřevo totiž po nasáknutí vodou, nebo po dešti nepříjemně klouže a mohli byste si tak způsobit nepříjemný úraz. Nehodí se tedy nikam, kde se často pohybují senioři a malé děti.
Sypané kameny
Na cesty a cestičky v zahradě se dá použít i sypaný štěrk. Jeho výhodou jsou docela jistě nízké vstupní náklady, velmi dobře propouští vodu a snadno se s nimi pracuje. Je nutné je ovšem pravidelně uhrabávat, neboť při častém užívání dochází ke vzniku hrbolů a nerovností. Drobnými kameny lze také namísto spárovací hmoty vysypávat mezery mezi velkými nášlapnými kameny.
Na zahradní cestu můžete použít i drcenou kůru, která krásně voní a zabraňuje porůstání plevele, avšak musíte jí poměrně často měnit. Hojně se používají také dlažby, které se nechávají prorůstat trávou nebo obyčejné cihly.
Jak na to?
Než se pustíte do samotného pokládání kamenů nebo desek, měli byste si dát rozhodně na čas. Nejprve si vyhlédněte správné místo. Ideálně nášlapné kameny položte tam, kde je v trávě již od vás za celé ty roky vyšlapaná cestička, popřípadě tak, aby jednotlivé cesty spojovaly strategická místa v zahradě. Budoucí cestičku si můžete vyznačit pomocí barvy ve spreji nebo jednoduše napnutím provázku, či za pomoci rovné latě. Potom položte kameny tak, jak by měly být v konečné podobě a vyzkoušejte, zda vám vyhovuje délka kroku, zda některé z nich nevyčnívají nevzhledně z řady, i jestli na sebe navazují tak, aby to lahodilo oku. Teprve potom je za pomoci rýče usaďte na svá místa. Měly by být všechny stejně vysoko, abyste o ně nezakopávali, stejně tak by měly být kameny dostatečně velké, jinak hrozí, že je časem tráva přeroste. Chcete-li vytvořit souvislou cestu a pokládáte kameny blízko k sobě, nenechávejte mezi nimi velké mezery na spárování. Zbavili byste cestu přírodního rázu.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firem Barevnazahrada.cz, Kamendozahrady.cz