Hlavní zásadou práce s kamenem je přirozenost. Kámen v zahradě by měl působit, jako by tam přirozeně patřil. Nejlépe se realizují kamenné dekorace i funkční stavby z kamene v podobě horniny, která patří do okolního prostředí.

Přečtěte si také: Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!


Foto: crumpledenvelope.tumblr.com

Máte na zahradě málo opylovačů a užitečného hmyzu? Máme tady pro vás jednoho opravdu originálního čmeláka. Při prvním pohledu sice poněkud nenápadný, ale na druhý a třetí pohled naprosto okouzlující. Na svém zahradním chodníku ho můžete mít i vy bude to chtít ale hlavně trpělivost a dostatek nastřádaných kamínků potřebné velikosti a barev. Podobně je na tom i motýl na následující fotografii. Oby tyto hmyzí druhy vypadají, jako by zkameněly před staletími právě uprostřed vaší zahrady.


Foto: paradisexpress.blogspot.com


Foto: gardenfuzzgarden.com

Zapojte do tvorby i děti. Ty mohou vytvořit tyto miniaturní domečky pro pohádkovou vílu anebo pro Sněhurku a sedm trpaslíků. Určitě je to bude bavit.

Přečtěte si také: Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr


Foto: i.pinimg.com

O kamenech je všeobecně známo, že mají nejen neopakovatelné zbarvení a strukturu, ale také tisíciletou energii. Kámen je odolný, pevný a na rozdíl od dřeva je nenáročný na údržbu. Ani v chodníčku se hned tak neošlape. Využijete-li kámen v zahradě jako architektonický prvek, buďte si jisti že, jí vdechnete punc naprosté jedinečnosti.


Foto: imgur.com

Z kamínků a kamenů se dají vytvořit celé kamenné koberce. Ty jsou tvořeny směsí mramorových, nebo říčních oblázků, a to v široké škále barev i provedení. Z kamenů a kamínků můžeme v zahradě vytvořit například kruhové nášlapy. Využít přitom lze různou velikost, barvu i strukturu kamínků. Kromě oblázků, nášlapů, gabionových výplní nebo kamenného koberce můžeme v zahradě využít i kamennou kůru jako přírodní náhradu běžné mulčovací kůry.


Foto: turkrazzi.com

Zatímco s menšími kameny či kamínky můžeme pracovat libovolně podle osobního vkusu, větší a velké kamenné solitéry a jejich usazení musíme zvlášť pečlivě naplánovat. Do menších zahrad se ale vždy nejlépe hodí valouny a říční kameny, umístěné například kolem stromků, jezírka anebo do blízkosti okrasných travin.

 
Foto: i.pinimg.com

Představit si zahradu v japonském stylu bez kamenů je zkrátka nemyslitelné. Stejně jako písek, rostliny a voda i kámen v ní má svůj pevně daný význam. Ať již kámen v japonské zahradě představuje nějakou přírodní scenérii anebo má rozmístění kamenů za úkol ochraňovat dům a jeho obyvatele, vždy vyžaduje správné uložení.

Náhoda nebo záměr? Popraskaná dlažba už nemusí být problém. Anebo naopak – chcete nenápadnou mozaiku, která přesto přiláká pozornost k vašemu chodníčku? Kámen v zahradě se skvěle hodí na nejrůznější typy chodníčků a pěšinek. Uplatní se i u bylinkových nebo vyvýšených záhonů, ale především jako vkusná zahradní dekorace.

Text: Zuzana Bohdalová