Existuje základní pravidlo – aby půda mohla obnovit svou přirozenou úrodnost a sílu, potřebuje doplnit živiny. A právě ty jim můžete pomoct do půdy vpravit. Zbývá už jen otázka, jaké hnojivo na povzbuzení trávníku zvolit.
Přečtěte si také
Přírodní hnojiva a insekticidy – zapomeňte na hnůj, vyzkoušejte extrakt z kopřivy nebo česnekový sprej
Životně důležité prvky pro trávník
A jaké živiny si krásný trávník především žádá? Účinná hnojiva by měla obsahovat tyto prvky - dusík, fosfor a draslík. Dusík patří mezi základní prvky důležité pro výživu trávníku, podporuje jeho růst a regeneraci. Fosfor je důležitou živinou pro tvorbu a růst kořenového systému. Draslík zase podporuje odolnost trav vůči suchu, vymrzání a chorobám. Bez těchto prvků se žádná rostlina rozhodně neobejde.
Přečtěte si také
Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
Pokud tedy povzbudíte váš trávník hnojivem se správným poměrem živin, rozhodně neprohloupíte. Použít můžete například hnojiva Agro Start, Forestina Expert Start, Green Comfort Krásný Trávník, Grass Expert Plus apod. Na extrémně zvadlý a po zimě zmožený trávník můžete použít například multi-minerální hnojivo Bopon určené speciálně pro jeho regeneraci. Díky vysokému obsahu dusíku navíc urychluje pokrytí prázdných míst trávníkem a vytvoření jednotné zelené plochy.
Tip pro domácí kutily
Hnojivo si můžete "vyrobit" také sami doma, počítejte však s vyšší časovou náročností. Například kopřivový výluh prospívá kromě trávníku i zelenině a okrasným rostlinám. Obsahuje totiž mnoho dusíku, vhodný je především v období růstu. Vyrobíte ho tak, že nasekané rostliny vložíte do nekovové nádoby, zalijete vodou a necháte asi dva až čtyři týdny kvasit. Až přestane tekutina pěnit a ztmavne, je výluh připraven k použití. Pokud do směsi přidáte nehašené vápno, zmizí zápach, který tento proces provází.
No a teď, ať už jste zvolili jakýkoliv postup, se můžete už jen dívat, jak váš trávník prospívá :)
Autor: Lucie Paseková