Zdravá mikrozelenina
Pod pojmem microgreens se ukrývají začínající rostlinky vyrostlé ze semen, které mají již plně vyvinuté děložní lístky, případně dva nedorostlé „pravé“ lístky – může jít o mladé výhonky zeleniny či obilovin. Nejedná se tedy o mladé rostliny jako takové, ani o naklíčená semena. V microgreens je údajně ukryto o 40% vitamínů více, než v dospělých rostlinách. Jsou proto oblíbeným doplňkem stravy všech milovníků zdravého stravování a zdravého životního stylu. Drobné šťavnaté stonky s jednoduchými lístečky se skvěle hodí zejména do salátů, pomazánek, polévek a různých zdravých pokrmů. Často jsou také používány na přípravu smoothie. Microgreens se objevují dokonce v luxusnějších restauracích, protože mají vysoce dekorativní charakter a zároveň umožňují i dokonalý chuťový prožitek.
Jak pěstovat microgreens?
Pokud budeme správně postupovat, vyrostou nám microgreens ze všech jedlých semen obilovin a zeleniny. V závislosti na použité zemině, teplotě, světle a vydatnosti zálivky se doba růstu pohybuje mezi 7 až 14 dny od výsevu až po samotnou sklizeň.
Pro pěstování microgreens potřebujeme dva tácy, ideálně 4 cm vysoké v rozměru, jaký nám vyhovuje. Dále potřebujeme namočená (alespoň 8 hodin) a jeden den klíčená semínka, která budeme vysévat do táců – může jít například o pohanku, slunečnici, hrášek, ječmen a mnohé další. Nesmí chybět samozřejmě zemina, která je pro pěstování klíčovou surovinou. Život microgreens trvá v průměru 7 až 14 dní, proto je lepší se vyhnout jakékoliv chemii a zvolit raději organický substrát. Do jednoho tácu si navrtáme několik děr, kterými nám bude voda odtékat. Druhý (neprovrtaný) tác umístíme pod ten provrtaný, protože nám bude držet vláhu a bude sloužit v podstatě jako podmiska.
Provrtaný tác vysypeme zeminou, kterou rozprostřeme asi do 3 centimetrové vrstvy, aby měla semínka dost místa na kořínky. Semínka, která byla přes noc namočena ve vodě, jsme scedili a ještě 24 hodin nechali klíčit. Takto jsou připravena pro zasazení. Posypeme jimi povrch hlíny (nezahrabáváme), dbáme na to, aby se nepřekrývala, ale mohou být rozeseta dosti nahusto. Po vysetí semínka zalijeme vodou tak, abychom hlínu pouze zvlhčili. Dáváme pozor na přelití, protože by semínka mohla začít uhnívat.
Po zalití je nutné tác se semínky přikrýt např. kartonem, aby mohla dobře klíčit, což jim jde nejlépe ve tmě. Důležité je mít semínka nejen ve tmě, ale také pod tlakem, proto můžeme dát dva tácy se zasetými semínky na sebe, aby vytvářely tlak, případně je můžeme zlehka zatížit něčím jiným. Semínka je třeba každý den zalévat. Po třech dnech se dostanou do fáze, kdy už tlak nepotřebují, protože jsou již pěkně zachycena v zemině. Poté je stačí uložit ještě na 3 až 5 dnů do tmy. Po ukončení „temné fáze“ se již ze semínek stávají malé rostlinky, které převyšují okraj misky a takto vzrostlé je můžeme dát na slunce. Po dalších několika dnech na slunci se dostaneme do finální fáze, kdy jsou výhonky microgreens tak velké (cca 10 cm), že jsou vhodné ke konzumaci. Sklízet microgreens můžeme s pomocí nůžek, kdy rostlinky ustřihneme přímo nad okrajem hlíny. Sklízíme tedy pouze nadzemní části rostlinek, nikoliv kořínky.
- jpa -