Na balkóně už letničky moc parády neudělají. Snad jen chryzantémy ještě necháme dokvést a pak nádoby a truhlíky, hlavně ty které neodolají mrazu, před uložením vyčistíme od zbytků rostlin. Zeminu vysypeme na kompost nebo na záhon. Jestliže máme květiny a dřeviny náchylné na omrznutí ve velkých nádobách, kořenáčích nebo kontejnerech a nemůžeme je na zimu někam schovat, nemusíme zoufat. Nádoby se dají zapustit do země nebo do kompostu a nadzemní část rostlin obalit bublinkovou fólií.
Na zeleninových záhonech zůstal ještě kadeřávek, zimní a růžičková kapusta, petržel, černý kořen, zimní pór, špenát a polníček. Kromě kapusty, která krátkodobě snese až -5 oC není třeba se sklizní spěchat. Kadeřávek a růžičková kapusta jsou nejchutnější teprve po prvních nočních mrazících, proto je ponecháme venku, pokud je to jen trochu možné.
Ze sklizených záhonů odstraníme všechny rostlinné zbytky a pak půdu prokypříme rycími vidlemi. Živiny doplníme vyzrálým kompostem, případně chlévským hnojem, který zaryjeme a záhon necháme v hrubé brázdě promrznout.
Skladované ovoce kontrolujeme a přebíráme. Při výsadbě nových stromků do lehké půdy přidáme na dno jámy vyzrálý kompost a nezapomeneme na opěrné kůly. Pokud nemáme zahradu dobře oplocenou, obalíme kmínky mladých stromků pletivem nebo třeba rohožemi, plastovými pásy či silnějším papírem, abychom je chránili proti okusu zvěří. U starších stromů můžeme začít oškrabovat kmeny, abychom zničili vajíčka škůdců a odstranili mech. Samozřejmě, že pod stromem napneme plachtu a kůru pak spálíme. Pak kmeny opatříme ochranným nátěrem. Obvykle se dávají 2 kg páleného vápna na 10 l vody, může se ještě přidat asi 0,5 kg lepidla na tapety, popřípadě vodní sklo. Za hezkého počasí můžeme začít s prořezem starších stromů jádrovin. Vyřežeme je a vyčistíme, silně napadené větve odřízneme. Každou ránu upravíme nožem a ošetříme štěpařským voskem.
Během listopadu průběžně zahradu čistíme od spadaného listí, uklidíme opěrné konstrukce a při rytí záhonů pečlivě vybereme kořeny vytrvalých plevelů. Trávník důkladně vyhrabeme ostrými hráběmi, které odstraní mech a zbytky trávy po posledním sečení. Nezapomeneme vyčistit sekačku a nechat ji v odborném servisu seřídit, případně opravit.
Když počasí dovolí dokončíme výsadbu stromů, keřů a růží. Kořeny nově vysazených stromků a keřů je vhodné před mrazy chránit navršeným kopečkem zeminy, kterou pak na jaře rozhrneme nebo odházíme. Jehličnany a nově vysazené dřeviny ještě před příchodem mrazů důkladně zalijeme. Potom uzavřeme přívod vody, vypustíme vodu z trubek a kohouty necháme otevřené. Pokud nám sazenice zbyly, začalo mrznout a vysazovat již nelze, zabalíme kořenový bal do slámy, pytloviny či bublinkové fólie a uskladníme je ve vlhkém sklepě nebo nevytápěném skleníku. Ale jedině tam, kde nemrzne. V chladných oblastech chráníme skalničky proti vymrznutí krytem z chvojí, listí nebo hrubého štěrku.
Autor: Irena Forejtová