Trávníky již nesečeme, protože u příliš krátce „střižených“ vystavujeme trávník nebezpečí vymrznutí. Musíme je ale vyčistit od spadaného listí a ostrými hráběmi odstranit mech a zbytky staré trávy. Vyhrabané listí a stařinu z trávníku ukládáme do kompostéru, kam nepatří listí z ořešáku, které pálíme nebo je odvezeme na skládku určenou pro biologický odpad.

Na záhonech přikrýváme chvojím a listím choulostivé rostliny , které ochrání rostliny před náhlým střídáním teplot a ostrým zimním sluncem. Některé   druhy rostlin, většinou skalniček, například   Eremurus či Kabschia, špatně snáší zimní vlhkost, proto je „schováme“ pod tabulku skla.   Naopak tam, kde potřebujeme udržet vláhu u rododendronů, vřesovců a živých plotů využijeme mulčovací kůru, kde oceníme   její schopnost - omezit vysychání a promrzání půdy.

Pokud naše jehličnany a neopadavé listnáče nepřežijí zimu, často si to vykládáme jako následek zimních mrazů. Ve většině případů je však příčinou nedostatek vláhy v průběhu zimy. Proto ještě před příchodem mrazů   nezapomeneme důkladně zalít jehličnany, stálezelené a nově vysazené dřeviny, včetně těch ovocných.

Opravdu velkou pozornost věnujeme rytí záhonů, kdy máme jedinečnou   příležitost se zbavit některých obtížných plevelů. Půdu nahrubo obrátíme a přitom vybereme oddenky a kořeny svlačce, bršlice a smetánky. Hroudy nerozbíjíme ani záhon neuhrabujeme, protože   příznivou drobtovitou strukturu získáme jedině když se o to postará mráz. Také ovocné stromy potřebují   provzdušnit kořeny, proto pod nimi půdu prokypříme rýčem a doplníme   ji proleželým kompotem. Neobrýváme pouze broskvoně a meruňky, které koření mělce.

Ještě než nastanou mrazy a napadne sníh opatříme kmeny ovocných stromků proti možnému okousání kůry zvěří. Když zbude chvilka času můžeme zahájit průklest a prosvětlovací řez ovocných stromů, při němž odstraníme i nemocné a poškozené větve.

Pravidelná kontrola uskladněné zeleniny a ovoce by měla být samozřejmostí právě tak, jako správné uložení cibulí a hlíz jiřinek, mečíků a begónií. Dobře usušené hlízy musí být zbavené zeminy a uložené v suchu při optimální teplotě   2 až 8 oC. Tam, kde mrzne nebo dokonce v kotelně se hlízám dařit nebude a na jaře nevyklíčí.

Nejvyšší čas nastal pro zazimování bazénů,   jezírek a rybníčků a veškeré techniky, která souvisí s vodou. Zahradní hadice necháme vykapat, stočíme je na stojan, odmontujeme mobilní závlahová zařízení a vše uložíme do sklepa nebo zahradního domku. Současně uklidíme plachty, podpůrné mřížky a kolíky a očistěné zahradní nářadí, které již nebudeme potřebovat.

Autor: Irena Forejtová