Kustovnice čínská (jak sám název napovídá) pochází z Asie a patří mezi lilkovité rostliny. Výhodou při pěstování je oboupohlavnost rostlin, které jsou tedy samosprašné. V našich podmínkách je kustovnice plně mrazuvzdorná. Keře dorůstají výšky až 2,5 metru a vytvářejí dlouhé převislé větve.
Jak na pěstování Kustovnice čínské?
Goji je na pěstování nenáročná, roste dobře i v chudších půdách. Nemusíme se proto bát, že by se jí právě v naší zahradě nedařilo. Vyhovuje jí teplejší slunná poloha a lehčí písčito-jílovitá půda s pH okolo 8. Při vhodných podmínkách a dostatku vláhy můžeme očekávat rychlý růst a bohatou úrodu.
Rostliny se vysazují na vzdálenost 2 - 2,5 metru a okolí rostliny je vhodné zamulčovat kůrou. Velmi důležité je při pěstování rostlinu prořezávat tak, abyste vytvořili holý kmínek a korunu, kdy je zajištěn snazší přístup k rostlině a jednodušší sklizeň. Po prvním roce rostlinu na stanovišti v zimě seřízneme, aby se keř zahustil. V následujícím roce v předjaří vystříháme slabé a odumřelé výhony, ponecháme maximálně 6-7 silných hlavních výhonů. Podrobný návod na řez Kustovnice najdete zde https://centrum.starkl.com/kustovnice-cinska-goji/.
V našich klimatických podmínkách kvete Goji koncem léta drobnými fialovými kvítky. Rostlina plodí již 2. – 3. rokem po výsadbě a plody jsou červené bobule dlouhé asi 2,5 cm.
Sklizeň a sušení bobulí
Goji se sklízí se i se stonky při zralosti 80-90%, tak aby nedošlo při sklizni ke stlačení a poškození bobulí. Při sušeni vzduchem rozmístěte plody v souvislé vrstvě a během sušení je neotáčejte, dokud nejsou suché. Suší se na sluníčku, aby se uchovala jejich nutriční hodnota. Konzumují se samostatně, nebo se z nich připravuje čaj, podobně jako z šípků. Plody můžeme zkonzumovat i po vylouhování.
Vliv Kustovnice čínské na lidský organismus
Plody Goji obsahují až 500 krát více vitamínu C než pomeranč a více železa než hovězí steak. Jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů, jaký můžeme z potravin získat, je v nich skryto 19 aminokyselin, 21 minerálů a 15% jejich objemu tvoří bílkoviny. Patří neodmyslitelně do tradiční čínské medicíny pro své antioxidační účinky, které pomáhají proti předčasnému stárnutí, a v souvislosti s Goji se hovoří také o vlivu na krásu, vitalitu, životní energii a jejich afrodiziakálních účincích. Plody kustovnice jsou účinným prostředkem v boji s bakteriemi, plísněmi a mají protizánětlivý účinek.
Sušené plody Goji vypadají jako obří červené rozinky a chutnají jako směs třešní a brusinek. Pro viditelné posílení organismu se postará již 10 g sušených plodů denně. Použít lze i mladé výhonky na čaj nebo listy jako kuchyňskou bylinku. Právě proto je vhodnější pěstovat si kustovnici na zahradě, než si koupit pytlík sušených bobulí.
A kde nakoupit rostlinky k výsadbě? Ideálně v odsvědčeném zahradnictví, kde vám i poradí s výsadbou a pěstováním https://eshop.starkl.com/goji-golias-102589/.
Přečtěte s také:
Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
- PR článek -