Chrání před větrem, není přes ně vidět, brání erozi a poskytují úkryt různým živočichům, např. ptákům. Živý plot má ovšem i jednu „nevýhodu“ – musí se udržovat, tedy hlavně zastřihávat. Jak často, to záleží na druhu použitých dřevin a našem estetickém cítění.
Pákové nůžky
Klasickým nástrojem pro stříhání živého plotu jsou pákové nůžky. A jestliže váš živý plot není příliš rozsáhlý, bohatě postačí i v 21. století. Pravda, vyžadují jistou fyzickou námahu, což je pro mnoho lidí tabu, ale na druhou stranu – pohyb je zdravý a člověku se sedavým zaměstnáním v kanceláři určitě občasné protáhnutí při stříhání neuškodí. Mechanické nůžky mají i tu výhodu, že ke svému provozu nepotřebují žádné zdroje energie (kromě dobrého jídla) a také se na nich prakticky nemá co pokazit. Samozřejmě jen v případě, že jsou vyrobené kvalitně a z dobrého materiálu, potom vydrží mnoho let. Většinou postačí je jednou za čas přebrousit, případně nakonzervovat. Někteří výrobci nabízejí na plotové nůžky záruku přesahující povinné dva roky, což už je samo o sobě jistým ukazatelem kvality.
Při výběru nůžek se proto zaměříme v prvé řadě na kvalitu a trvanlivost. U no-name výrobků z hypermarketu ji však většinou nečekejte. Nejde přitom jen o pevnost nůžek a zejména spojení obou částí tak, aby se „nerozjížděly“. Použitý materiál má vliv i na odolnost vůči korozi a na to, jak rychle se nůžky ztupí. Z hlediska konstrukce si dávejte pozor na to, jak nůžky při prostřihu dosedají a zda nehrozí přiskřípnutí prstů mezi držadla. Při stříhání tlustších větví pomůže, jsou-li čepele zvlněné, u kořene pak bývá obvykle vykrojení pro zachycení nejtlustších větví.
Důležitým faktorem je ergonomie rukojetí. Měly by nám dobře sednout do ruky a neunavovat při delší práci nevhodným rozložením tlaku či nepřirozenou polohou. Anatomicky tvarované rukojeti jsou výborné, pakliže má ovšem naše ruka příslušné parametry. Na dobré držení má vliv rovněž použitý materiál. Nic nepokazíte klasickým a stále oblíbeným dřevem, časté jsou i rukojeti plastové.
Motorové nůžky
Pokud máte zahradu s dlouhými úseky živého plotu, nebo se z různých důvodů nechcete věnovat stříhání nůžkami, je tady pro vás celá škála různých motorových nůžek, zvaných také dosti zvláštně „plotostřihy“. Vzhledem k ceně, která je řádově vyšší než u pákových nůžek, je důraz na kvalitu samozřejmostí. Ale všeho s mírou, špičkové zařízení za mnoho tisíc je na 15 metrů plotu zbytečné.
Výběr plotostřihu proto podřizujeme druhu a velikosti živého plotu. Délka lišt se pohybuje většinou od 20 do 70 cm, přičemž platí, že s krátkou lištou se lépe manipuluje (je „obratnější“), dlouhá zase zabere větší plochu najednou. Dalším parametrem je rozteč nožů, což zase určuje, jak tlusté větve je zařízení schopno přestřihnout.
Pohon nůžek bývá elektrický s kabelem, akumulátorový nebo benzinový. Každý z nich má přitom své výhody a nevýhody. U akumulátorového plotostřihu odpadá starost o přívodní kabel, ale akumulátor je zase těžší. Rovněž výkon a doba práce do vybití akumulátoru jsou omezené, takové zařízení se proto nehodí na ploty větší délky a na tlustší větve. Benzinové nůžky jsou výkonné, ale opět většinou spíše těžší. Mohu ovšem pracovat kdekoliv i bez elektrické přípojky.
Je vhodné najít kompromis mezi výkonem a hmotností, neboť těžký plotostřih nás bude při práci více unavovat. Nezáleží ovšem jen na samotné hmotnosti, ale hodně i na správném vyvážení. A samozřejmě je opět velmi důležitá ergonomie, tedy jak se aparát drží, a s tím dosti související bezpečnost. Oceníme snadnost údržby a jako bonus potěší volitelné příslušenství.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Bosch, Gardena