Pěstování tomelu není náročné, ale nebude se mu dařit všude. Rostlina vyžaduje dostatek tepla, slunné stanoviště a propustnou půdu s dostatkem živin. Ideální podmínky má v teplých vinařských oblastech, kde ji můžeme bez obav pěstovat venku po celý rok. Ve vyšších polohách je potřeba na zimu rostlinu zakrýt. Kaki je možné pěstovat také v nádobě a na zimu ji přenést do nevytápěného skleníku nebo zimní zahrady.
Při výsadbě vybírejte závětří a chráněné stanoviště. Ideální jsou pro výsadbu dvory a závětří domů. Výsadbu lze provádět na jaře nebo na podzim, na sklizeň se můžete těšit v říjnu až listopadu. Pokud budete rostlinu nechávat venku celoročně, je lépe ji vysazovat na jaře, protože během léta stihne dostatečně zakořenit a bude odolnější. Před příchodem chladnějších dnů je dobré důkladně zamulčovat kořeny, například vyzrálým kompostem až do výšky 15 – 20 centimetrů. Mladé rostliny můžete před zimou obalit netkanou textilií nebo jutou.
V prvních letech po výsadbě rostlina přirůstá pomalu a energii směřuje především k vytvoření bohatého kořenového balu. Jakmile kaki důkladně zakoření, roční přírůstky jsou bohaté a rostlina roste bujně. V našich podmínkách stromy dosahují výšky 2 až 3 metry, mají lesklé tmavozelené listy a v zahradě působí velmi dekorativně.
Na plody si musíte počkat až do podzimu, kdy na stromě už není listí. Sytě oranžové plody o průměru 5 – 8 centimetrů mohou vážit až 500 gramů. Zralé plody jsou velmi sladké, chutí připomínají meruňky, meloun a hrušky a jsou bohaté na vitamíny (jako vitamin C a betakaroten), minerály a stopové prvky. Plody lze konzumovat přímo, přidávat do salátů, sladkých jídel, oblíbené jsou také šťávy, džemy nebo sušené kaki. Výhodou pěstování na vlastní zahradě je možnost nechat plody na stromě až do úplné zralosti. Plody kaki, které jsou dostupné v obchodech, jsou sklízeny nezralé, aby přežily dlouhý transport, a doma je pak musíme nechat ještě dozrát do měkka.
Pokud byste si rádi na zahradě nebo ve skleníku rádi pěstovali vlastní exotické ovoce, je právě nyní ideální čas na nákup sazenic a výsadbu. Nakupovat můžete v zahradnictvích a e-shopech, např. https://eshop.starkl.com/kaki-tomel-168000/. Vždy dávejte přednost prověřeným pěstitelům a prodejcům, u kterých máte jistotu, že si kupujete dostatečně silnou a zdravou rostlinku.
Širokou nabídku dalších ovocných stromů najdete v Zahradnictví Starkl, stejně tak rady a tipy na pěstování a zákaznickou poradnu.
Přečtěte si také
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
- PR článek -