Příprava pro semínka a sazeničky

Aby se nám úsilí při setí a předpěstování sazenic vrátilo, je potřeba připravit půdu. Dostatečné prokypření totiž jednak zarazí klíčení plevelů, které před námi v tuto chvíli mají náskok, a také provzdušní půdu, čímž zajistí dostatek kyslíku rostlinkám. Při dostatečném prokypření bude zemina také lépe držet vodu, což je pro klíčení velmi důležité.

Ventura venkov - jaro na zahradě

Udělat ale můžeme mnohem víc než pouze manuálně připravit záhony a následně do nich vyset semínka či umístit už předpěstované sazeničky. Zkvalitnit půdu a pojistit si tak lepší výsledky lze i přidáním přírodních přísad z vlastní zahrady (kompost, hnůj), případně použít zeolit nebo vermikulit. Použití samozřejmě závisí na potřebách konkrétních rostlin. Ty kyselomilné vám za zeolit zřejmě nepoděkují, všem ostatním ale bude jedině užitečný.

Zeolit je přírodní hornina, při jejímž použití docílíte snížení kyselosti půdy, zamezení vzniku plísní a jejího celkového provzdušnění. Tím se zlepší prostředí pro pěstovanou zeleninu, rostliny i okrasné dřeviny. Záhon, který doplníte zeolitem, nejen zásobíme minerály a stopovými prvky, také lépe hospodaří s vodou a nedochází pak k přílišnému přemokření rostlin v době nadměrných srážek. Vodu půda také drží déle v období sucha.

Zajímá vás zeolit a jeho použití? Pokračujte na následující odkaz a zjistěte více: https://www.ventura-venkov.cz/produkty-zahrada-a-zemedelstvi-118

Provzdušnit půdu a zásobit ji živinami zvládne i vermikulit. Také čistě přírodní přísada do záhonů venkovních i pokojových rostlin, která kromě provzdušnění zajišťuje i přísun minerálů a stopových prvků (Mg, Ca, Mn, Cu, Si).

Nezapomínejme ani na trávník

Velkou část zahrady zaujímá také trávník, o nějž je třeba pečovat. Jakmile na jaře vyschne vrchní vrstva hlíny, je na čase věnovat pozornost právě i trávníku. Ten je třeba zbavit hrubých nečistot jako je spadané listí, případně částí větví a mechanicky odstranit nežádoucí nečistoty. Abychom vitalitu trávníku podpořili i po tomto zákroku, je vhodné sáhnout po bakteriích. Ty trávník a především půdu, na které je pěstován nejenže revitalizují a vyživují, ale zároveň i hygienizují.

Zabraňuje se tak vzniku plísní a houbových chorob, které mohou vaše snahy o krásnou zahradu zhatit.

Předcházejme chorobám

Především u dřevin na zahradě je přínosné již na jaře věnovat pozornost prevenci chorob. Ty se mohou objevit je-li strom neudržovaný a snadno se tak vyčerpá. Nejenže od něj poté nelze čekat bohatou úrodu, bude ale také náchylnější na možné choroby. Abychom tomuto předešli, je dobré jako první krok provést odstranění odumřelých a suchých částí, kde mohou některé druhy chorob přezimovat.

Ventura venkov - jaro na zahradě

Podpořit obranyschopnost pěstovaných rostlin a dřevin lze i formou různých postřiků, které se aplikují většinou až ve chvíli, kdy stromy nasazují pupeny. Není ale nutné vždy sázet pouze na chemii. Zlepšení zdravotního stavu a odolnost proti chorobám zajistí i přípravky na přírodní bázi, mezi které patří např. aktivátor úrody Klinogrow, hnojivo vhodné i pro pěstování v bio kvalitě pro malé zahrádkáře i velkopěstitele. 

Bakterie a enzymy v zahradě

Přírodní prostředky pro zahradu bývají často podceňovány a mnoho lidí stále raději sáhne po chemii, která navádí k myšlenkám o větší účinnosti. Krásná zahrada především ale znamená nastolení rovnováhy, ve které budou rostliny dostatečně silné, aby byly schopné chorobám a škůdcům odolávat. Chemické přípravky většinou sice účinky prokazují, to ovšem za tu cenu, že jimi často narušíme přirozené procesy a budeme si muset i nadále pomáhat množstvím chemie - často i proti těm problémům, které jsme si způsobili předchozím použitím jiných přípravků.

Bakterie a eznymy vedle toho působí přirozeně a prostředí, kde je použijeme, spíše opravují a dávají tak šanci rostlinám prospívat v přirozeném prostředí a budovat obranyschopnost proti škůdcům, chorobám a plísním také přirozeným způsobem. Bakterie a enzymy naleznou své využití na celé zahradě, ať už se jedná o komposty, záhony, trávníky nebo třeba jezírka. Dejte šanci přírodě, ona ví, jak fungovat.

Přečtěte si také
Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Používejte bakterie do odpadů a získejte užitkovou vodu k zalévání zahrady
Zahradní jezírka a jejich čištění pomocí bakterií

- PR článek -