Postup výsadby
Doba pro podzimní sázení sice již začala v polovině srpna, ale nehrozí-li mrazy, můžeme většinu trvalek sázet až do začátku listopadu. Důležitým předpokladem úspěchu je příprava půdy. Tu je třeba nejprve dobře do hloubky prokypřit, odstranit vytrvalé plevele, přidat prosátý kompost a pomalu působící granulované hnojivo. Pak půdu vyrovnejte a na zkoušku rozestavte jednotlivé květináče s trvalkami na jejich budoucí místa. Tak si uděláte nejlepší obrázek o tom, kde co bude a co ještě chybí. Vždy je lepší koupit alespoň tři kusy od jednoho druhu, větší druhy je možné použít v záhoně i po jednom exempláři.
Chybou při zakládání květinových záhonů je to, že se jednotlivé rostliny vysazují příliš hustě. Výsadba sice zpočátku působí atraktivně a celistvě, avšak jakmile se jednotlivé trvalky rozrostou, budou si navzájem stínit a omezovat se v růstu. A tak nezapomeňte, že květinové záhony budou atraktivní pouze tehdy, bude-li mít každá vysazena rostlina dostatek prostoru na svůj růst. V opačné situaci - pokud vysadíte rostliny příliš řídce - dáte ideální příležitost plevelu, který se zde rychle rozroste. Praktičtější je proto hned po výsadbě nasypat mezi jednotlivé rostliny mulčovací kůru, která zadržuje v půdě vláhu a zároveň brání růstu plevele.
Vždy je třeba dodržet pravidlo výsadby podle výšky rostlin v dospělosti. Větší trvalky tak patří do pozadí záhonu (případně do středu, pokud je přístupný ze všech stran), nižší naopak na okraj. I proto byste se už při samotném výběru v zahradnictví měli seznámit s výškou a šířkou jejich růstu a také s jejich pěstitelskými nároky. Při samotné výsadbě je lepší postupovat od středu směrem ke krajům záhonu. Připravené trvalky vysadíme do vyhloubených jamek ve velikosti kořenového balu, ne příliš hluboko. Po výsadbě je třeba rostliny přitlačit a dobře zalít. Půda však nesmí po výsadbě nikdy vyschnout, a to i několik týdnů - dokud se vysazené rostliny dobře nezakoření. Půdu pro jarní výsadbu zryjeme již na podzim do hloubky třiceti centimetrů. Jarní výsadba začíná v březnu a končí v polovině května.
Péče o trvalky před zimou
Trvalky jsou sice obvykle dostatečně odolné a zimu přežijí bez újmy, některé druhy však přesto budou vyžadovat ochranu. Tak či tak, nejlépe bude do trvalkových záhonů nahrnout napadané listí a zatížit ho větvemi jehličnanů. Samozřejmě, před tím je dobré odstranit trvalkám nadzemní část (s výjimkou druhů, které mohou dekorovat zahradu i během zimy). Okrasné trávy je lepší svázat do snopů a obalit rohoží. Stálezelené trvalky nezapomeňte před zimou naposledy dobře zalít.
Přečtěte si také: Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
Jak obnovit trvalky, aby opět bohatě kvetly?
I trvalky mají omezený věk, stárnou a postupně uhynou. Samozřejmě, každá z nich vydrží jinak. Prvním projevem stárnutí je chudší kvetení. Přihnojení už nepomůže, bude nutné trvalku rozdělit a přesadit. V březnu, kdy je půda dostatečně vlhká, celé trsy trvalek opatrně vyryjeme s co možná největším kořenovým balem, rozdělíme je rukou, nožem nebo rýčem na několik částí. Ty nejsilnější znovu vysadíme, pokud možno na jiné místo v zahradě. Nesmíme zapomenout nově vysazené trvalky pravidelně zavlažovat, dokud se neujmou. Počítejme rovněž s tím, že v plné kráse se trvalka opět ukáže až druhý rok až po výsadbě.
Pestrý záhon od jara do zimy
Většině trvalek vyhovuje slunné stanoviště s mírně vlhkou a výživnou půdou. Avšak ani polostín a stín nemusí zůstat pustý. I zde je možné vytvořit zajímavý a od jara do podzimu kvetoucí záhon. Nádherně zde vyniknou čechravy, ploštičníky, denivky, kakosty, tužebníky, konvalinky, funkie, zvonky, orlíčky a pivoňky.
Kromě toho, že je na podzim větší rozdíl teplot mezi dnem a nocí, tím je zbarvení listů vybraných okrasných rostlin intenzivnější a nápadnější. Například listy funkií a kapraďorostů zůstanou svítivě žluté, listy šalvěje fialovomodré, olověnec se zbarví do nachově červené, podobně jako listy bergénie.
Pro podzimní období jsou typické i některé další pěkně kvetoucí trvalky. Fascinující jsou zejména růžově a velmi dlouho kvetoucí japonské sasanky (Anemone japonica), třapatky nachové (Echinacea purpurea), sporýš (Verbena bonariensis), Kleopatřina jehla (Kniphofia), fyzostégia (Physostegia virginiana), rozchodníky (Sedum spectabile), zlatobýl (Solidago), ploštiničníky (Cimicifuga dahurica), hořce (Gentiana) a oměj (Aconitum). Velmi působivé jsou i kvetoucí ocúny a podzimní šafrány.
Autor: Irena Forejtová
Foto: PBase, Pinterest