Pokud to myslíte s kompostováním vážně, je dobré osvojit si zásady kompostování a dodržovat je. Jednou z klíčových zásad je výběr vhodného kompostéru a jeho umístění na zahradě. Na trhu najdeme celou řadu kompostérů různých velikostí a také z různých materiálů. Kompostér si můžete vyrobit i svépomocí, jako tomu bylo běžně v minulosti.
Výhody uzavřených plastových kompostérů
V posledních letech se nejčastěji setkáme s plastovými kompostéry s víkem, které jsou dobrých řešením zejména pro majitele menších městských zahrad. Plastový kompostér jednoduše složíte, postavíte do rohu zahrady, ideálně na stinné místo, a můžete začíst kompostovat. Kompostér je otevřený pouze zespodu, aby se k bioodpadu dostaly žížaly a bakterie. Přístup vzduchu a jeho cirkulaci zajišťují otvory v kompostéru. Velkou výhodou uzavřených kompostérů je estetické hledisko a minimum zápachu. Zahradní odpad je skryt v kompostéru, není vidět, ani cítit.
Velikost kompostéru volíme dle velikosti zahrady, resp. množství odpadu. Menší kompostéry mají objem kolem 300 litrů, větší pak přes 1000 litrů. A pokud vyprodukujete ještě více bioodpadu, pak je možné zvolit kompostér několikadílný nebo postavit více kompostérů vedle sebe.
Když je jeden kompostér málo... Foto: Internetová záhrada.cz
Plastové kompostéry jsou většinou černé nebo tmavě zelené, aby v nich bylo dosaženo rychleji vyšší teploty a rychleji se nastartoval proces kompostování. Někdy se jim proto říká termokompostéry.
Za nevýhodu plastových kompostérů lze považovat horší manipulaci s kompostem, ke kterému je přístup pouze dvířky ve spodní části a lze jej tak vyndat pouze lopatkou. Minimální je také možnost odpad v kompostéru přeskupit nebo přeházet. A bohužel se někdy také stává, že se méně kvalitní kompostéry z tenčích plastů různě ohýbají, deformují, samy rozkládají nebo lámou. Pak nezbývá, než kompostér odvést do sběrného dvora a začít znovu s novým kompostérem.
Plastové kompostéry otevřené
Pokud chcete mít ke kompostu snazší přístup a vyhovuje vám jako materiál plast, můžete sáhnout po otevřeném plastovém kompostéru, který je většinou čtvercového nebo šestihranného půdorysu. Velmi jednoduše se skládá, je lehký a materiál recyklovatelný, nebo již vyrobený z recyklovaných plastů.
Plastový otevřený kompostér Jelínek
Kompostéry ze dřeva
Naprostou klasikou je kompostér ze dřeva, tedy z přírodního materiálu, který na zahradu prostě patří. I dřevěný kompostér můžete koupit jako prefabrikát a doma jej pouze složit a nebo si koupit laťky, případně kulatiny a vyrobit si kompostér dle svým představ. Dřevo by mělo být impregnované, aby odolalo dřevokazným houbám a hmyzu.
Dřevěný kompostér z masivního borovicového dřeva. Foto: zahrada-xl.cz
Poslední možností jsou kompostéry kovové, resp. drátěné
Kovové, drátěné nebo plechové kompostéry jsou oblíbené zejména pro svou trvanlivost a odolnost. Ocel je ošetřena proti korozi a kompostér je většinou koncipován tak, aby šla přední strana otevřít a s kompostem se dalo pohodlně manipulovat. Levnější jsou drátěné kompostéry, dražší pak kovové a plechové. Ceny plechových kompostérů s víkem se mohou vyšplhat přes 10 tisíc korun.
Plechový kompostér nabízí značnou variabilitu.
Drátěné kompostéry jsou složené zpravidla ze 4 polí.
Klenot mezi kompostéry - kovový kompostér Biohort se speciálním systémem odvětrávání.
Přečtěte si také
Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Duben na zahradě - čas výsadby, založení trávníku a práce ve skleníku
Víte, jak a čím na jaře správně hnojit zahradu?