Fotojmenovky
Máte v domácím fotoarchívu obrázky z vaší zahrady? Stačí si jen vybrat příslušnou fotku zeleniny či květiny a obrázek vložit mezi fólii a zalaminovat. Taková jmenovka odolá dešti i zálivce, ale je třeba ji dobře umístit, aby ji neodfoukl vítr. Fotojmenovku můžete například zavěsit na zápich z drátu, nalepit ji na klasickou dřevěnou jmenovku nebo ji připevnit lepicí pistolí na jmenovku z plastu.
Jmenovky zdarma a s osobitým designem
Jmenovky ze samotvrdnoucí hmoty jsou hotové za hodinu. Hmotu, například Fimo, koupíte v papírnictví nebo v uměleckých potřebách. Velmi dobře se s ní pracuje a výsledné jmenovky vždy sklidí úspěch. Pokud máte chuť vyrobit si podobné jmenovky, nechte se inspirovat následujícím návodem.
Budete potřebovat balení samotvrdnoucí hmoty v hnědé, terakota či zelené barvě, sadu formiček (obdélník, ovál, květina, list), váleček a kulatou laťku na zápich.
Postup: Odkrojte kus samotvrdnoucí hmoty a vyválejte z ní asi 2-milimetrový tenký plát. Formičkami pak vykrájejte jmenovky různého tvaru, ale vždy tak, aby tvary byly do páru. Potom mezi pláty vložte zápich a tvary k sobě pevně přitiskněte. Než necháte jmenovky přes noc na radiátory zaschnout, můžete okraje jmenovky tvarovat prsty do vlnitého okraje nebo nožem naznačit ornamenty či ozdobnou linku.
Pokud jste netrpěliví, dejte jmenovky do trouby a asi půl hodinky je sušte při nízké teplotě (cca 60 stupních). Nakonec na jmenovky napište voděodolnou fixou názvy, které potřebujete a pak už jen zbývá je zapíchnout tam, kam patří.
Přečtěte si také články:
Jaro v květináčích a miskách – jarní květiny a cibuloviny
Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Jako jmenovky lze použít i dřívka od nanuků nebo staré příbory.
Jmenovky z přírodnin
Že na zahradě kromě záhonů, trávy a keřů nic nemáte? Nevadí, placaté kamínky se se dají nasbírat u moře či řeky a přinejhorším jsou valouny k dostání v zahradnických potřebách. Vyberete si barvu, tvar i velikost a můžete začít.
Na nápis zvolte akrylátové, vodouředitelné a vzájemně mísitelné barvy. Barvy mají velice dobrou krycí schopnost a výbornou roztíratelnost. Barvy jsou po zaschnutí nesmyvatelné. Odolnost lze ještě zvýšit přelakováním jedním ze závěrečných laků. Barvy jsou netoxické a zdravotně nezávadné.
Báječným materiálem je korek. Ale kde jej vzít? Na jmenovky se hodí obyčejné korkové špunty. Nápis se dá vypálit a zápich se snadno do zátky zastrčí.
Na jmenovku poslouží i odřezky větví. Podívejte se, jak je snadné škrabkou na zeleninu vyrobit hladkou plošku na kousku větve. Nápis je pak dílem okamžiku.
Recyklujeme
Na jmenovky se dá využít spoustu věcí, které běžně vyhazujeme do tříděného odpadu, a dokonce se budou hodit i zdánlivě nevyužité věci, například rozlámané dlaždice nebo květináče. Pokud vám zbylo pár kvalitně pálených cihel, napište na každou jméno rostliny a postavte ji na začátek osetého řádku. Na podzim jmenovky uklidíte a příští sezónu je můžete použít zas jinam.
Zbavujete se dřevěných kolíčků na prádlo? Chyba, na záhoně vám budou ještě užitečné. Jmenovka je hotová téměř hned a ještě ji můžete kdykoliv rozebrat a přemístit jinam podle potřeby.
Stejně tak dobře poslouží víčka od konzerv. Samozřejmě dobře omytá. Většinu nářadí budete mít v domácí dílně a postup je srozumitelný z fotografií.
A že máte ještě spoustu dalších nápadů, z čeho jmenovky vyrobit? Třeba ze starých vařeček, zašlých příborů, plíšků či odřezků? Jaro je tady, tak s chutí do práce. A nezapomeňte se s námi podělit o vaše kreativní nápady!
Autor: Irena Forejtová
Foto: pinterest