S kým máme tu “čest”?

Octomilka, latinsky Drosophila, je rod dvoukřídlého hmyzu, kterému se lidově říká také banánová, octová, vinná či ovocná muška. Z toho je patrné, že se nejčastěji vyskytují zejména na přezrálém, nebo hnijícím ovoci. Velkým lákadlem je pro ně také například nedopitá sklenička vína, sladký sirup, špatně skladované potraviny a zejména pak nevynesený odpadkový koš. Mušky jsou jen několik milimetrů velké, ale dokáží létat na velké vzdálenosti. Octomilek známe několik druhů, které se od sebe odlišují například barvou těla. Spatřit tak můžete octomilku žlutou, načervenale hnědou, ale i černou. Všechny mají červené oči. Nejznámějším druhem je octomilka obecná - Drosophila melanogaster.

Octomilky
Octomilky přiláká i nedopitý panák slivovice

Odkud se berou?

Mnoho lidí si myslí, že octomilky se v hnijícím ovoci přímo líhnou, ale není tomu tak. První nezvaný host nám do domu vždy odněkud přiletí. Vynikající čich, kterým jsou octomilky vybaveny je dobře navede do míst, kde je něco k snědku. Pokud se první octomilky okamžitě nezbavíme, nezbavíme se ani dalších generací. Jakmile se totiž octomilky jednou u vás doma usadí, samy od sebe jen tak neodejdou. Když najdou nahnilé ovoce, respektive cokoliv, co kvasí, pustí se do hodování a následně do ovoce nakladou vajíčka. To, že byste snědli ovoce, které bylo již octomilkama napadeno se bát nemusíte, protože se rády pouštějí do ovoce, které je již v takovém stavu, že byste jej určitě již nejedli a vyhodili ho. Musí být zralé natolik, že začne hnít.

Pozor je však třeba si dávat na odložené ovocné koláče, nebo třeba misku s ovocným pyré. Tyto dobroty je rozhodně lepší dobře schovat do chladničky nebo do špajzu. Miniaturní vajíčka octomilek byste v nich totiž ani nezaregistrovali. Přestože se octomilky neřadí mezi hmyz, jehož přítomnost by nějak ohrožovala naše zdraví, mohou přenášet různé bakterie, kvasinky či spory plísní z rozkládajícího se ovoce na jiné potraviny.

Proč je jich tolik?

Octomilky vynikají neuvěřitelnou rozmnožovací schopností. Jediná samička může do hnijícího ovoce naklást až 400 vajíček, z nichž se mladé octomilky vylíhnou již za 3 až 4 dny, v závislosti na teplotě. Během jediného měsíce tak dokážou vyprodukovat hned několik generací, v čemž mezi ostatními živočichy vynikají.

Čeho se vyvarovat, aby octomilky nepřiletěly?

Prevence je základem a pokud budete dodržovat několik pravidel, nemusí vás octomilky doma vůbec trápit. Tím nejdůležitějším je udržovat čistotu a dbát o maximální pořádek v kuchyni. Jak již bylo řečeno, tyto mušky láká hnijící ovoce, proto ovoce uložené v míse na stole pravidelně prohlížejte a zbavujte se přezrálých kusů, případně ovoce i zeleninu ukládejte do ledničky. Důležité je také vyvarovat se špatného skladování potravin, nenechávejte tedy na kuchyňské lince ležet nedojedené zbytky jídla, případně je vždy něčím zakrývejte. Největší koncentrace zbytků potravin, které by mohly hnít je samozřejmě v odpadkovém koši, proto jej nezapomínejte pravidelně vynášet. Dávejte si také pozor na to, co kupujete v obchodě - potraviny vždy dobře prohlížejte a vyvarujte se koupi přezrálých kusů. Octomilky přiláká také nedopitá láhev vína, jakékoliv sladké šťávy (mošty, džusy, voda se sirupem) i pivo. Důležité je také pravidelně čistit kuchyňský odpad, ideální je použití klasického “krtka”. Jestliže se spoléháte na sítě proti hmyzu v oknech, musíme vás zklamat - ty vám nepomohou. Octomilky jsou totiž tak malinké, že jimi prolezou. Museli byste mít opravdu velmi husté síto.

Jak s nimi zatočit?

Pokud už se nacházíte v takové fázi, že se u vás doma octomilky usadily, je třeba se jich nějak efektně zbavit. Způsobů se nabízí hned několik - můžete vsadit na osvědčené “zabijáky” octomilek, nebo vyzkoušet některé babské rady.

Lapače - klasikou, která vám pomůže se zbavit nezvaných létajících hostů, je klasická mucholapka. Pověste ji ke stropu a uvidíte, kolik octomilek pochytá. Ještě účinnější mucholapkou na octomilky jsou samolepící proužky zvané “berušky”. Ty se lepí na slunné místo okenního rámu - lepidlo je odolné proti UV záření. Pásky lákají hmyz feromony, ten se na ně přilepí a insekticidy v nich napuštěné jej zahubí. Jeden proužek “berušek” vám vydrží asi 4 měsíce a balení po 6 kusech pořídíte okolo 40 Kč. Podobně jako berušky fungují i samolepky “slunečnice”. Skvěle funguje také lapač octomilek od Biolitu ve tvaru jablíčka.

Elektrické lapače - další, ale již poněkud dražší možností, jak se zaručeně octomilek zbavíte, je pořízení elektrického lapače hmyzu. Hmyz je k němu přitahován speciální UV zářivkou, neobsahuje tak žádné chemické prostředky. Jakmile se muška přiblíží, je vtáhnuta vzduchovým vírem a nasáta do zásobníku lapače. Některé lapače hmyz hubí elektrickým proudem. Provoz je naprosto tichý a v místnosti neruší - můžete jej tak mít klidně i v ložnici. Pořizovací cena těchto strojů se pohybuje v závislosti na kvalitě a značce mezi 200 Kč až několika tisíci korunami.

        
Elektrické lapače Emos (185 Kč) a Plein Air Kemper (890 Kč)

Masožravé květiny - způsobem, jak se efektivně zbavit nepříjemných mušek, může být také pořízení nějaké masožravky. Kromě toho, že tyto rostliny hezky vypadají, jsou také užitečné. Více v článku Pěstování masožravých rostlin v bytě.

Odpuzovače - dobré je také po kuchyni rozmístit přírodniny, které octomilky nemají rády. Mělo by je to odpudit. Vadí jim například pro nás příjemná vůně hřebíčku. Pokud se vám mušky rojí u květin, zapíchněte do hlíny stroužek česneku, který je zaručeně vyžene. Údajně však stačí také květiny nepřelévat.

Nástrahy - octomilky můžete rovněž utopit, stačí na stůl postavit nedopitou láhev či skleničku červeného vína, případně misku naplněnou octem a uvidíte, kolik jich tam po chvíli najdete. Dobré je rovněž uřezat vršek PET lahve, do ní položit kus přezrálého ovoce a zalít troškou vody. Následně lahev překryjte papírem nebo potravinovou fólií, tu po obvodě přichyťte gumičkou a udělejte do ní pár dírek. Jimi mušky vletí do lahve, ale už se nedostanou ven.

Vysavač - dalším způsobem, jak se otravných mušek zbavit, je jednoduše je vysát. Přestože se tak nezbavíte všech, alespoň jejich počet výrazně zredukujete. Zapněte vysavač v místě, kde se nejvíce vyskytují a vysajte je.

- jpa -

Foto: redakce a archiv firem