Mechanický způsob

Manuální likvidace se osvědčila zvláště u některých druhů plevelů, jako jsou například pampelišky, jitrocel, jetel a sedmikrásky, které patří k plevelům vytrvalým. Těm vyrůstají nové části vždy z kořene a je tudíž nutné zbavit se celých částí rostlin, aby se neobjevily za chvíli znovu. K jejich manuální likvidaci je potřeba dostat se do spár mezi zámkovou dlažbou, což každý zahradní nástroj zrovna nedokáže. Proto zahradnické firmy jako jsou Gardena, Nohel anebo Obi nabízejí manuální čistič spár neboli škrabku na spáry. Tento nástroj je ideální pro odstraňování mechů, plevele a trávy ze spár všude tam, kde nelze využít odstranění chemickou cestou, například, pohybují-li se po zámkové dlažbě malé děti nebo domácí mazlíčci. Kvalitní nerezová čepel z ocele je usazena v držáku, na nějž se dá připevnit násada pro prodloužení rukojeti. Práce se škrabkou je tak pohodlná a účinná.

Další možností jak zbavit spáry zámkové dlažby mechu je využít vysokotlaký čistič. Jakmile s jeho pomocí podaří spáry vyčistit, bude zapotřebí vyčištěné spáry znovu zapískovat.

Možná jste se už setkali i se speciální formou jak se zbavit plevelů, a to pomocí přenosných plynových vypalovačů plevele.

Jak se zbavit plevele v dlažběVysokotlakotlakým čističem můžete vyčistit i květináče. Foto: Bosch

Přečtěte si také Tlakové myčky pro úklid okolí domu i zahrady

Hubení pomocí chemie

Chemie není vždy ideálním řešením. Proto je dobré předem zvážit vše potřebné. Za vhodný čas pro aplikaci postřiků proti plevelům je považována doba, kdy je plevel dostatečně vzrostlý a venkovní teplota nám zaručí optimální účinky postřiku. Nikdy však nečekáme s likvidací až na dobu, kdy plevel začal kvést a vysemeňovat se. Ve specializovaných drogeriích, prodejnách pro zahrádkáře anebo přes internet seženete novinku v hubení plevelů s názvem Gladiátor. Jedná se o systémově působící totální herbicid, který nezanechává v půdě rezidua. V zemi se naváže na jílovité částice a posléze je biologicky odbourán. Dalším spolehlivě působícím chemickým prostředkem je neselektivní herbicid Roundup. Herbicidy můžete zakoupit v různě velkých baleních podle potřeby a plochy, kterou hodláte ošetřovat. Vyzkoušet můžete rovněž

Mechostop, přípravek bránící růstu mechů na různých druzích povrchů. Přípravek je výhodný v tom, že nenarušuje povrch zámkové dlažby a neškodí ani životnímu prostředí, navíc se dá říct, že prodlouží životnost vaší dlažby. Na trh je dodávám ve formě prášku a jedno balení obsahuje dvě složky. Při jeho použití je nutné řídit se přesně návodem doporučovaným výrobcem. 

Přírodní cesta

Přípravek na hubení plevele či mechu ve spárách mezi dlažbou si můžete připravit i sami doma ze surovin, které jsou k dispozici obvykle v každé domácnosti. Budete na něj potřebovat 3 sklenice octa, 1 dcl jaru nebo jiného přípravku na mytí nádobí, ½ sklenice vody a 1 hrnek najemno mleté soli. Nejprve dejte do hrnce ½ sklenice vody a ½ sklenice octa. Společně tyto tekutiny zahřívejte, dokud nebude směs dostatečně teplá, pak přidejte sůl a promíchejte. Až se všechna sůl rozpustí, přimíchejte zbytek octa, jar a opatrně vše opět míchejte. Následně nechejte vychladnout a vlijte směs do rozprašovače, pomocí něhož bude tento doma vyrobený přípravek aplikovat na plevel a mechy v zámkové dlažbě. Už za 5 hodin byste měli poznat, že přípravek účinkuje. Účinnost přípravku můžete podpořit tím, že plevel s ním budete stříkat za slunného a teplého počasí. Zaschlý plevel a mech pak buďto ze spár vymeťte metlou nebo vystříkejte pomocí vysokotlakého čističe.

Text: Zuzana Bohdalová