Dlažby a betonové povrchy na pojezdových cestách kolem domu, ale také na chodnících v zahradě se během užívání postupně znečišťují a ztrácejí tak svůj původní šmrnc. Za povrchové znečištění mohou nejvíce samozřejmě přírodní faktory, nevyhnete se zanášení hlíny, bláta, písku a zbytků zeleně. Pokud po dlažbě pojíždíme autem, můžeme očekávat znečištění také v podobě kapek oleje, paliv a provozních kapalin. Někdy ke znečištění přispíváme dokonce my sami tím, že nevědomky poškozujeme celistvý povrch dlažby. Děje se tak například při úklidu sněhu pomocí hrábla s kovovými hranami. Tento pomocník na úklid sněhu tak ve výsledku nadělá více škody než užitku.
Wapka na povrchovou špínu
Nečistoty, které zůstaly na povrchu dlažby, se dají snadno odstranit vodou vystřikovanou pod velkým tlakem. Skvělým pomocníkem je tady vysokotlaký čistič, neboli wapka, který je možné pořídit za poměrně přijatelnou cenu. Pokud jej však potřebujete pouze na jednu konkrétní činnost a víte, že byste jej dále už nevyužili, můžete si jej půjčit. Na den vás to vyjde na cca 200 až 300 korun.
Foto: Kärcher
Vhodná impregnace pomůže
Co se týče údržby a čištění pevných povrchů, je tato činnost mnohem jednodušší v případě, že byly chodníky a cesty ihned po položení opatřeny impregnační ochranou. Jaký konkrétní impregnační prostředek je pro vaši dlažbu ten nejvhodnější je dobré konzultovat s jejím dodavatelem nebo výrobcem. Pokud byste totiž použili nevhodný přípravek, mohl by se povrch dlažby uzavřít a to by v zimním období, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu, mohlo způsobovat problémy. Aplikováním nesprávného přípravku, který má schopnost uvnitř dlaždic zadržet vlhkost, může způsobit dokonce rozpad dlažby. Jestliže však zvolíte správnou impregnaci, pomůže vám zpevnit povrch, prodlužuje životnost materiálu, zlepšuje odolnost proti povětrnostním vlivům a znečištění. Kvalitní impregnace také zvýrazňuje vzhled dlažby a brání růstu mechů, lišejníků, trav a jiných plevelů.
Dva druhy pískovců, polovina plochy ošetřena impregnací PAVE-GARD, foto: JStrade.cz
Hydrofobizace
Další vhodnou ochranou dlažby před působením vlhkosti, znečišťováním organickými zbytky či mastnými látkami je hydrofobizace. Hydrofobizační, tedy vodoodpuzující přípravek, se skvěle hodí k ošetření porézních silikátových obkladů, jako je beton, cihly, pískovec, omítky i pálené střešní krytiny. Dokáže totiž změnit smáčecí vlastnosti ošetřovaného povrchu, vytváří vodoodpudivou vrstvu se samočisticími schopnostmi. Dokonale zabraňuje usazování nečistot a kapalin v pórech materiálu a výrazně omezuje růst mechů a lišejníků. I po ošetření hydrofobizačním přípravkem si povrch zachovává svou paropropustnost. Nejvhodnější použití tohoto přípravku je pro ošetření dlažeb, fasád, soklů, pálené střešní krytiny a dalších povrchů. Je třeba myslet na to, že veškeré impregnační a ochranné přípravky mají pouze omezenou dobu účinnosti, tzn., že působí několik let a poté je třeba je znovu obnovit.
Zatočte s výkvěty
Na betonovém povrchu se po nějakém čase mohou objevit vápenocementové výkvěty, které mají podobu nepravidelných obrazců. Můžete si myslet, že jde o výrobní vadu betonu, ale není tomu tak – tyto výkvěty jsou výsledkem přirozeného chování materiálu. Beton zkrátka „zraje“ a nelze tomu nijak zabránit. Je ovšem fakt, že se výkvěty objevují nejčastěji tam, kde byla dlažba nesprávně položena, tedy kde jsou dlaždice uloženy do nepropustného lože, nebo dlouhodobě vystaveny působení vody. Slabší výkvěty se po čase ztratí, aniž byste je museli nějak odstraňovat, zkrátka je smyje déšť. Jejich samovolné vymizení účinkem povětrnostních vlivů je však dlouhodobější proces, někdy může trvat až několik let. Na silnější koncentrace však bude nutné si vzít na pomoc speciální chemické přípravky, kterých je na trhu celá řada. Vápenným výkvětům zabraňuje například DEITEROL S. Vápenné výkvěty jsou naštěstí jen nepříjemným estetickým problémem, na užitné vlastnosti betonového výrobku nemají žádný negativní vliv.
K očištění povrchu betonových výrobků od výkvětů, jílových a prachových nečistot, je možné použít také čistič povrchu betonu, např. BETONCLEANER. Jde o vodný roztok kyseliny mravenčí, fosforečné a chlorovodíkové. Takovýto roztok rozrušuje strukturu výkvětů a rovněž obnovuje a oživuje barevnost povrchové vrstvy daného betonového výrobku. Je však třeba brát na zřetel, že zároveň nepůsobí pozitivně na pevnostní strukturu betonu. Před aplikací je tak nutné daný povrch dobře nasáknout vodou, aby nedošlo ke vtažení roztoku hlouběji do struktury betonu. Také po samotné aplikaci se musí povrch důkladně opláchnout vodou a zcela zbavit přípravku.
Na co tedy dávat pozor, aby dlažba zůstala jako nová?
- vyvarujte se používání kovového nářadí, aby nedošlo k mechanickému poškození celistvého povrchu dlažby
- v zimním období se vyhněte používání posypové soli
- pokud se v betonu objeví výkvěty, odstraňte je speciálním přípravkem
- po pokládce podlahy nebo důkladném vyčištění povrchu proveďte impregnační nátěr či nástřik
- spáry v dlažbě pravidelně vyplňujte pískem, pokud došlo k jeho vyplavení nebo vymetení
Pokud nechcete, nemusíte si s údržbou povrchů pojezdových cest nebo chodníků vůbec dělat starosti. Firmy, u kterých jste dlažbu koupili, nebo které vám ji pokládaly, se dnes zabývají kompletním servisem – zajistí Vám jak mechanické čistění povrchu tlakovou myčkou, tak i impregnaci či doplnění písku do spár.
- jap -
Foto: JStrade.cz, IMIT s.r.o.