Jaro je už za dveřmi, tak musíme stihnout udělat několik důležitých kroků, aby náš trávník vypadl brzy zase k světu. Dokud leží pod sněhem tak příliš nemyslíme na to, jak bude asi vypadat poté, co přijde obleva. S prvními slunečními paprsky se nám však začne odkrývat vše, co na něm zima napáchala. Mnohdy je to smutný pohled na rozbředlou hnědou hmotu, která ani v nejmenším nepřipomíná váš nádherný loňský trávník. Naštěstí to v případě trávníku nebývá tak hrozné, jak to na první pohled vždy vypadá. Pokud mu věnujeme trochu pozornosti a svého volného času, bude brzy plný síly. Jak tedy postupovat?
Nejdůležitější je nic neuspěchat. Trávník se většinou začíná probouzet až v době, kdy teplota půdy dosahuje 5˚C. V tu dobu začíná přijímat nové živiny a vodu, obnovují se jeho metabolické procesy a začíná se zelenat novými výhony. Do trávníku nezasahujte, dokud na něm ještě leží sníh a počkejte, až zima skutečně skončí. Pokud byste tak neudělali a zasahovali do něj dříve, mohlo by to na něm zanechat nepěkné stopy. Jakmile sníh roztaje, nechejte trávník přirozeně proschnout a poté můžete vrhnout na jeho očistu. Začněte tím, že shrabete větvičky, starou suchou trávu a listí z minulého roku. Hrabáním se zbavíte také sněžné plísně a provzdušníte povrch půdy. Vhodné je použít ruční hrábě.
Dále je důležité dát trávníku nějakou fazónu, pokud jste jej tedy neposekali ještě na podzim, je dobré ho posekat teď. Zastřiháváme na výšku cca 3 centimetrů, což v případě, že vlastníme kvalitní sekačku, nebývá problém. Posekanou trávu je poté třeba shrabat, aby nám nezačala na trávníku plesnivět. Již víceletá tráva má v jarním období zvýšenou potřebu minerálních živin, zejména dusíku, který je nezbytný pro růst nových výhonů. Mladší trávníky zase potřebují mít dostatek fosforu pro podporu kořenového systému. Na počátku nové vegetační sezóny, tedy někdy v průběhu března, byste měli trávník pohnojit čistě dusíkatým nebo kombinovaným hnojivem s převahou dusíku. Pro své optimální složení jsou nejvhodnější trávníková hnojiva s dlouhodobým účinkem, která byla speciálně vyvinutá pro použití v trávníku. Díky nim má trávník živiny k dispozici po dlouhou dobu a ve správném poměru.
Aby mohl trávník znovu dýchat, je nutné jej provzdušnit neboli vertikulovat. Přes podzim a zimu totiž zarostl mechem, pokryla jej tráva a napadané listí. Tato bariéra znemožňovala nejen trávníku, ale i půdě v dýchání, což se odráží na jejich dnešním vzhledu. Provzdušňování se dělá pomocí vertikulátoru, který je vybaven ostrými ocelovými noži a dostane se tak několik milimetrů hluboko do půdy. Nože by se měly půdy jen lehce dotýkat. Všechny rostlinné zbytky spadají do záchytného koše, takže se nemusíte starat o jejich úklid. Po vertikulaci by měl být trávník již plně probuzen ze zimního spánku a připraven na nadcházející sezónu. Nyní již bude lépe přijímat vláhu, živiny a vzduch. Vhodnou dobou pro vertikulaci je měsíc duben.
Pokud se na některých místech trávníku vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Pamatujte však na to, že na první setí by měla půda mít teplotu minimálně 8 ˚C. Místo výsevu by se mělo nejdříve prohrabat, hlína smíchat s pískem a teprve potom můžete zasít. Nakonec se místo uválí travním válcem a zalije. Aby se trávníku dobře dařilo, můžete do půdy před výsevem přidat rašelinu nebo hnojivo. Výběr vhodného osiva záleží jen na vás, ale doporučuje se kupovat raději u renomovaných výrobců. V nabídce totiž mají už speciálně vyšlechtěné a odolné odrůdy. Setí se může provádět od jara do podzimu a to klasicky rukou nebo sypacím vozíkem.
Nově zaseté klíčky je nutné rovnoměrně zavlažovat, stejně tak jako celý trávník. Nesmí nám přeschnout ani se z něj stát rybník. Jakmile se nový trávník vyšplhá do výšky 8 až 10 centimetrů, můžete jej posekat. Napoprvé se zkrátí asi o třetinu své délky, tedy na nějakých 5-7 cm. Pro tuto činnost je nejvhodnější rotační sekačka, na které si můžete výšku sečení nastavit. Při sečení je důležité mít ostré nože, které trávník skutečně zastřihují a ne vytrhávají.
- jap -
Foto: Gardena, Wolf garden