Kompostování
Kompostování je nejen ekologický způsob likvidace zahradního odpadu, ale také ekonomický. Pokud totiž máte kompost opravdu kvalitní, nemusíte investovat do průmyslově vyráběných hnojiv. Ovšem ne vše, co vyprodukujete na zahradě, nebo v domácnosti lze kompostovat. Na kompost patří veškeré zbytky rostlin, listí, zbytky ovoce a zeleniny, popel ze dřeva, skořápky od vajíček, sáčky od čaje, posekaná tráva, třísky, piliny i hobliny. Ideální je dospodu navrstvit hrubší materiál, který umožní kompostu dýchat a také odvádět přebytečnou vodu. Platí, že čím je skladba v kompostu pestřejší, tím je kvalitnější a obsahuje větší množství živin.
O kompost je nutné se dobře starat. Není to jen o tom vrstvit další a další zbytky a odpady ze zahrady. Chceme-li zahradní odpad i dále zužitkovat ve formě hnojení, pak je nutné kompost občas promíchat, aby byl zaručený dostatečný přísun kyslíku. Samotný proces, při kterém dochází k tlení, začne při správné skladbě probíhat zhruba druhý až třetí den. V tu dobu dochází k intenzivnímu zahřívání kompostu a tím i ke zničení choroboplodných zárodků a škůdců. Po několika týdnech fáze zahřívání končí, teplota začíná klesat a s ní i vrstva kompostu. Čerstvý kompost získáte za asi tři měsíce, vyzrálý za necelý rok. Chcete-li celý proces tlení urychlit, postačí přidat ke kompostu již zralý kompost nebo hnůj. Vše je nutné dobře promíchat.
Do kompostu v žádném případě nepatří větší množství zbytků jídel, (i to menší je nutné dobře zakrýt, aby vám na zahradu nepřilákalo hlodavce), větší množství chemicky ošetřené kůry z citrusových plodů, kosti, popel z uhlí, nepatří sem ani rostliny napadené chorobami, ani plevel, který již stačil vykvést nebo se vysemenit.
Kam s listím, hlínou a pařezy?
Na podzim asi všichni majitelé zahrad nejvíce řeší kam se spadaným listím. Listí je velmi vhodné právě ke kompostování. Ovšem musíte jej pracně shrabat a na kompost navozit. Chcete-li si ušetřit práci, pak vám poslouží fukar, který lze leckdy jednoduše přestavit na vysavač. Listí se sbírá do pytle a při průchodu je rozřezáno na menší kousíčky, které potom rychleji podléhají tlení. Stejnou službu vám udělá i zahradní sekačka na trávu s košem.
Pařezy bývají v zahradách hodně na obtíž a tradiční metoda vypalování je nejen často místními vyhláškami zakázána, ale také nebezpečná. Snadno totiž může dojít k požáru, nehledě na nepříjemný zápach, který je s tím spojený. Pokud jsou kořeny hluboko, nepomůže vám nejspíš ani složité tahání za pomocí techniky, vyzkoušejte proto samovolný rozklad, při kterém si přijdou na své houbaři. Pařez totiž můžete osadit houbami. Ekologové vás za to jistě pochválí a vy si můžete pochutnávat na houbách z vlastní sklizně. Takovým způsobem lze pěstovat například hlívu ústřičnou. Houby postupně pařez rozloží tak, že se po nějakém čase sám rozpadne.
Pokud vám však pařez skutečně překáží a chcete-li se jej zbavit okamžitě, pak je tu pařezová fréza. Šikovný pomocník, který pařez vyfrézuje až pod úroveň terénu, poté jej stačí jednoduše přehrnout hlínou a osadit trávou. Po pařezu nebude ani památky. Na pomoc můžete přizvat i chemii. Do pařezu se navrtají díry a následně se vysypou granulemi určenými pro likvidaci pařezů, které seženete v prodejnách pro zahrádkáře. Zpravidla jde o dusičnan draselný, který se po zalití teplou vodou postará o rychlý hnilobný proces uvnitř pařezu.
Jestliže máte nadbytek hlíny, kterou už opravdu nikde nedokážete zužitkovat, pak než jí vyvezete do sběrného dvora, projděte inzeráty. Mnohdy narazíte na někoho, kdo jí použije při stavbě domu, nebo při vyrovnávání terénu a vy tak nebudete muset platit za odpad a ještě někomu pomůžete.
Větve a větvičky hoďte do drtičky
I větve ze stromů lze na zahradě zužitkovat a nemusíte je jen pálit. S praktickým pomocníkem, kterým štěpkovač bezesporu je si jednoduše vyrobíte mulčovací hmotu, kterou pak můžete využít ke stromům, keřům nebo na záhony. Moderní stroje dokážou zpracovat nejen větve, ale také trávu, zbytky zeleniny i listí. Dokonce si můžete zvolit, jak velké štěpky budete potřebovat.
Pokud váháte s jejich pořízením kvůli ceně, pak nemusíte. Firma Hecht nabízí zahradní štěpkovač již od 3600,- Kč. Stroje jsou vybaveny zpětným chodem, motorovou brzdou i ochranou proti přetížení. Oproti drtičům si poradí i s většími nebo silnějšími větvemi, ovšem vznikají z nich příliš velké štěpky, které nelze použít ke kompostování. Jejich rozklad by trval příliš dlouho.
Pořídit si můžete i drtič větví například od firmy Gardener již za cenu 2200,- Kč. Kvalitní drtiče nebo štěpkovače na náš trh dodávají také firmy Mountfield, Alko nebo Bosh.
Před samotnou koupí nezapomeňte především na bezpečnost. Stroje by měly mít dostatečnou ochranu proti náhodnému vniknutí do drtiče. Drtící válec by měl být z kvalitní oceli. Vyzkoušejte si také jak moc je hlučný a vyberte takový, který má samostatné vtahování větví. Při práci s těmito stroji dodržujte víc než kdy jindy základy bezpečnosti při práci. Po každém použití zkontrolujte, zda nezůstaly uvnitř nerozdrcené zbytky větví. Pokud ano, pak stroj důkladně vyčistěte. Pravidelně také kontrolujte ostří nožů.
Autor: Petra Martišková