Feng šuej a zahrada

3.4.2011

Pro nedočkavé předesíláme, že navrhnout zahradu podle tradiční čínské nauky feng šuej, může jen fundovaný odborník. Projekt či úprava nové či stávající zahrady je totiž vázána na spoustu elementů, vymezených linií a znalost vlastností rostlin, drobných staveb i okrasných architektonických prvků, které vytvářejí harmonický celek.

Myšlení

Při zadávání projektu zahradnímu architektovi stačí několik indicií, aby si s návrhem poradil. Také zahrada  navržená podle zásad feng šuej vychází z přírodních podmínek dané lokality, kompozice a stylu zahrady. Měla by být koncipována jako okrasná s menšími prostory, které budou využívány pro užitkové rostliny a současně přirozeně navazovat na stávající zástavbu a zeleň. Až potud se požadavky od běžného projektu neliší, ale jen na první pohled.               

Hledání

V uspořádání prostoru zahrady, v souladu člověka s přírodou, hraje významnou roli určení energetického bodu obytného prostoru a středového bodu zahrady. Tyto body jsou na sobě závislé a  jsou výchozí pro určení dalších energetických drah, které zahradou proudí. Středový bod zahrady je nazýván středem kamenného kruhu a jeho úloha  je čistě meditační. Slouží zároveň k potlačení vlivu geopatogenních zón v okolí, proto tudy nikdy nevedeme křížení cest ani neumisťujeme koutek pro dětské hry. Stejně tak  plochu středobodu nevyužíváme pro rekreační bazén.

Konání

Zahradou vedou ale i další energetické dráhy, které mají svůj význam. Každá z nich je účelová a její vnitřní síla vymezuje určitá pole – vědění, kariéry, slávy, bohatství, rodiny, dětí, partnerství a pole nápomocných přátel. Polí je, včetně středního, celkem devět, ale nemusí na každé zahradě vždy být. Některá mohou být zdvojená, jindy mohou chybět. A v tom je celé tajemství úspěchu. Vědět, kde jaká energie vyzařuje a čím ji podpořit nebo potlačit.

Například na pole rodiny, náležející prvku Dřeva, umístíme malé jezírko, kašnu nebo ptačí napajedlo a samozřejmě zahradní sedací nábytek pro společně trávený čas se svými nejbližšími. Poblíž vysadíme břízu nebo smuteční vrbu, které aktivují očistný proces a podněcují myšlení k úvahám o změnách a nových plánech.

Naprostým klidem až netečností působí pole vědění spojené s prvkem Země. Je to místo, kde se bude dařit skalničkám nebo kde se můžeme věnovat kutilství v zahradním domku. Oboje vede k přemýšlivosti, meditaci a uklidnění.

K podpoře prvku Země je aktivizujícím prvkem Oheň. Konkrétním a hmatatelným symbolem jsou červené květiny, které pole spojené s prvkem Země posílí. A právě různé druhy květin, stromů, tvary záhonů i nádrží, zpěv ptáků a ševelení jemné trávy, to vše jsou prvky feng šuej. Harmonické, ladné, skromné.

Poznání

Bylo by diletantstvím dávat univerzální návod, jak zahradu uspořádat a čím ji osázet tak, aby splnila cíl, k němuž je určena. Zahrada podle konceptu feng šuej má podporovat naše spojení s přírodou, přinášet inspiraci a být nevyčerpatelným zdrojem a nositelkou příznivé energie a moudrých myšlenek.

Autor: Irena Forejtová