Využití dekorativních mříží

Ozdobné dřevěné mřížky patří pro svou jednoduchost a všestranný užitek mezi nejpopulárnější zahradní dekorace. Existuje celá řada druhů a velikostí. Dekorativní mřížky bez rámu a s křehčí konstrukcí se používají jako ozdoba zavěšená na zdi, bytelnější mříže mohou stát samostatně v zahradě a treláže se silným rámem a pevnou konstrukcí se používají jako výplň stěn zahradních pergol nebo altánů. Pevnější dekorativní mříže bývají s oblibou používány také jako opora při výsadbě popínavých růží a jiných pnoucích rostlin.

dekorativní mříže

Dva nejrozšířenější druhy spojů

U truhlářských firem se můžeme nejčastěji setkat s dekorativními mřížemi se sbíjenými a plátovanými spoji, přičemž plátované spoje jsou pevnější a odolnější, sbíjené spoje jsou méně náročné na výrobu a tím pádem i levnější. Obecné dělení dekorativních mříží se neřídí pouze typem použitých spojů, ale také podle rozměrů. Na trhu se můžete obvykle setkat s ozdobnými mřížkami v rozměru 4 x 4 centimetry a 4 x 9 centimetrů.

dekorativní mříže

Jak na to?

Nejdříve si povíme, jak se vyrábí dekorativní mříže se sbíjenými spoji. U sbíjených spojů je důležité dbát na přesnost a pravidelnost rozestupů mezi jednotlivými latěmi. K dodržení přesné vzdálenosti si pomůžeme krejčovským nebo zednickým metrem. Latě narovnáme na sebe tak, aby tvořily pravidelnou mříž a pomocí běžných hřebíků či pozinkovaných spon k sobě jednotlivé latě přibijeme. Mříž pak vsadíme do pevného rámu, který pomůže udržet konstrukci pohromadě, a to i při využití treláže k pěstování pnoucích rostlin.

dekorativní mříže

Nyní si popíšeme pracovní postup při výrobě dekorativní mříže s plátovanými spoji. Plátované spoje se vyznačují pevností, odolností a maximální spolehlivostí. Pro výrobu ozdobných treláží se ideálně hodí smrkové dřevo nebo borovice. Materiál na výrobu ozdobné mříže si důkladně přeměříme a poté si na dřevěných latích truhlářskou tužkou přesně vyznačíme místa, kde pomocí frézovací pily vyřežeme drážky. Ty pak budou základem pro budoucí sbíjené spoje. Jakmile máme drážky na latích hotové, můžeme jednotlivé části ozdobné mříže poskládat dohromady. Pokud jsme měřili a řezali správně, měli by do sebe jednotlivé latě hladce zapadnout. Spoje zafixujeme standardními hřebíky nebo pozinkovanými sponami. Hotovou mříž potom vsadíme do pevného, přesně vyměřeného rámu.

dekorativní mříže

Pro dlouhou životnost je důležitý ochranný nátěr

Pokud chcete, aby vaše dekorativní mříž zkrášlovala vzhled vaší zahrady po co nejdelší dobu, uděláte dobře, když povrch treláže natřete ochranným nátěrem na dřevo. Na trhu lze narazit na pestrou nabídku různých nátěrových hmot v mnoha barevných odstínech, které vybaví dřevěnou mříž potřebnými ochrannými látkami, díky kterým bude lépe vzdorovat škůdcům, plísním, houbám a nepříznivým klimatickým vlivům.

dekorativní mříže

Kotvení dekorativních mříží do země

Když je řeč o výrobě a použití dekorativních mříží, bylo by dobré zmínit také kotvení, respektive upevňování dekorativní mříže k zemi. Vzhledem k tomu, že dekorativní mříže patří k drobnějším zahradním stavbám, vystačíte si při jejich kotvení se zemními vruty. Tyto univerzální kotvící prvky jsou vysoce účinné a velmi jednoduché na použití. Pokud se rozhodnete dekorativní mříže připevnit ke zdi a hodláte na nich pěstovat popínavé rostliny, doporučujeme mezi zdí a mříží ponechat aspoň malou distanční vzdálenost, aby se snížilo riziko vzniku plísní a vlhnutí fasády.

dekorativní mříže

Další články o výrobcích Vladeko
Okrasné mříže do pergol pro větší soukromí i opora pro popínavé rostliny
Zahradní domky pojmou nářadí, zahradní techniku i jízdní kola
Zahradní dřevěné pergoly – letní pohoda na zahradě
Dřevěné balkóny - estetické i praktické doplňky staveb

- PR článek -