Na první návštěvu si vezměte plány
V první řadě byste měli mít jasno, jak budete zahradu využívat a kolik jste za ni ochotni zaplatit. Cena za architektonický projekt je jen prvním krůčkem a vlastní realizace bude také něco stát. Než architekta navštívíte, připravte si orientační plánek zahrady se všemi rozměry a vyznačením vchodů, cest, vodovodních a elektrických přípojek. Máte-li vedeny některé inženýrské sítě pod povrchem zahrady, zaneste je do plánu také, aby při hloubení jam nebo bazénu nemohlo dojít k jejich poškození. Když máte konkrétní představu o budoucí zahradě můžete do plánu vyznačit, které stromy tam hodláte ponechat, kde co chcete pěstovat, kam budete uklízet nářadí, kde bude bazén, pískoviště nebo lavička. Myslete i na to, že zahrada se musí udržovat a kolik času tomu můžete věnovat. Od toho se odvíjí výběr rostlin, stromů i keřů a také údržba hlavních cest, zejména v zimním období.
V terénu vypadá všechno jinak
Na novou zahradu nespěchejte. Zahradní architekt se nejdříve seznámí s terénem „in natura“, aby mohl posoudit, s kým vaše zahrada sousedí, jakou zeleň lze zachovat a k jakému typu domu má zahradu navrhnout. Rovněž věnuje pozornost barevnosti fasády, volí vhodné materiály, řeší výšku oplocení. Architekt musí vědět jaká je na pozemku půda, aby mohl doporučit vhodné druhy rostlin. To vše bude potřebovat zahradní architekt vidět a vědět než se do projektu pustí.
Požadavky projektanta
- účel zahrady (posezení, odpočinek, zahradní oslavy, přijímání návštěv, hrátky dětí),
- typ zahrady (pravidelná, nepravidelná),
- upřednostňované zahradní prvky (voda, kámen, typy rostlin),
- zakázané rostliny (jedovatost, alergie,...),
- bazén, skleník.
Nakupujte u odborníků
Nejlepším doporučením pro architekta je sousedova zahrada nebo jiná realizace, kterou si můžete prohlédnout. Než vyberete „svého“ zahradního architekta informujte se o službách, které vám v rámci firmy nabídne. Kromě vypracování návrhu a výběru vhodných rostlin solidní firmy projekt realizují, dodají rostlinný materiál a založí trávník. Pokud stojíte o údržbu, zahradnická firma se postará o ošetřování trávníku a květin, odplevelení, hnojení, péči o dřeviny a živý plot včetně řezu, čištění bazénu a podzimní zazimování zahrady se závěrečným úklidem.
Kolik stojí projekt
Cenu projektu ovlivňuje velikost a členitost pozemku, výběr zeleně, budoucí využití zahrady a kvalita vámi dodaných podkladů. Čím více informací architektovi poskytnete, tím kratší dobu stráví na první návštěvě, kterou zpravidla účtuje jako výjezd do terénu. Orientační cenu vám schopný architekt sdělí již po prohlídce a zaměření pozemku a po krátké konzultaci s vámi. Projekty jen určitých částí zahrady, atrií a zimních zahrad se pohybují od osmi tisíc korun, kompletní zahrada je zakázka rozsáhlejší, a tedy i dražší.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Flora Bohemica