K výzdobě balkónu vybíráme rostliny se stejnými nebo podobnými nároky na světlo a vláhu. Slunečná strana (jižní, východní a západní) je teplá až horká, která za předpokladu pravidelné zálivky vyhovuje většině květin. Truhlík rozzáří například letnička Gazania rigens, která upoutá stříbřitě šedými, plstnatými listy a zlatožlutě zbarvenými květy o průměru 5 až 7 cm. Druh Gazoo s jedinečnými červenými květy lemovanými černým prstencem se hodí pro pěstování ve větších nádobách, neboť je mohutnější než „obyčejné“ gazánie. Všechny gazánie milují slunečnou polohu a dokonce bez úhony přežijí i víkend bez zálivky. Sice svěsí „hlavičky“, ale záhy se rychle vzpamatují. Stejně odolnou rostlinou pro balkónovou výsadbu je vhodný osvědčený nestařec - Ageratum - s nízkým vzrůstem. Odrůda Artist vyniká výbornou odolností k nepřízni počasí a samočistící schopností. Nové květy totiž postupně přerůstají ty odkvetlé. Z odrůd si lze vybrat buď mohutnější Ageratum Alto v modré barvě nebo kompaktnější Basso v barvách modré, purpurové a růžové.

Pro osluněné balkóny, kde můžeme rostlinám zajistit pravidelnou zálivku je velmi oblíbená letnička Bidens ferulifolia, která se prodává pod obchodním názvem Balkongold. Sazenice rychle v ytváří až dvoumetrové převisy se záplavou žlutých kvítků, proto se hodí do okenních truhlíků, závěsných košů i samostatně stojících nádob. K růstu potřebuje velmi mnoho vody. Jediné vyschnutí a s její krásou je nadobro konec. Sluneční úpal nesvědčí pouze hlíznatým begoniím, fuchsiím a balzamínám, jejichž měkké a křehké listy potřebují filtrované světlo, proto je umístíme spíše na severně orientovaná stanoviště.

Pnoucí rostliny balkón ozvláštní a často vytvoří pěknou přírodní zástěnu s příjemným stínem. Zajímavou novinkou v sortimentu balkónových rostlin je Dorotheanthus bellidiformis Mezoo s atraktivně zelenobílým panašovaným listem, který připomíná známý plectrantus. Oproti němu má však dvě výhody. Za prvé není náročný na vláhu, ale naopak sušší podmínky mu vyhovují, a za druhé, neroste tak bujně, takže se nemusíte bát, že poroste až k sousedům. Pěkně zbarvení tučných listů se bude vyjímat jak v samostatné výsadbě, tak i v truhlících či závěsných nádobách.

Tam, kde je na balkóně dostatek místa můžeme mít samostatné nádoby osázené většími rostlinami nebo keři. Kromě sloupovitých nebo zakrslých jehličnanů se nejčastěji pěstují olivovníky, oleandry, palmy i citrusy, které však musíme na podzim přemístit buď do bytu, nebo zimní zahrady. Prvenství mezi nádobovými rostlinami si v posledních létech získal hořcový stromek - Plumbago auriculata. Jeho šplhavé výhony jsou obsypány světle modrými kvítky po celou sezónu. Potřebuje však pravidelné přihnojování a na podzim zpětný řez. Přezimuje v chladnější místnosti.

Abychom u balkónové výsadby udrželi trvalou násadu květů, musíme rostliny včas zbavovat odkvetlých květenství a tím bránit tvorbě semen. Po dvou týdnech po výsadbě začneme s přihnojováním tekutým hnojivem s obsahem stopových prvků, například Kristalonem nebo AB extra.

Autor: Irena Forejtová