Dopřejte si pořádnou porci klidu, pohody a odpočinku. S relaxačními čaji i u vás doma či v kanceláři. Jediné, co potřebujete, je oblíbený hrnek a trocha bylinné směsi.
Co je relaxační čaj?
Relaxační čaje jsou sušené bylinné směsi podporující a upevňují obranyschopnost, což organismus ocení zejména v sychravém podzimním počasí. Napomáhají k vnitřní rovnováze, kterou rychle ztrácíme zejména ve stresovém prostředí. Spolehlivě nám zařídí velkou dávku příjemného odpočinku i během dne.
Pro koho je čaj určen?
Čajů rozlišujeme několik druhů podle typu konzumentů. Měli bychom se předem rozhodnout, jakého cíle s nimi chceme dosáhnout. Relaxační čaje mohou být jak léčivé, tak obyčejné: určené pouze k rozmazlování našich chuťových buněk. Nejčastěji se na jejich výrobu užívá meduňka, šalvěj a levandule, které tlumí organismus, heřmánek je dokonce vhodný k přípravě čaje těsně před spaním. Bylinky dále pomáhají i při nejrůznějších chorobách či jako prevence. Měsíček čistí krev, játra, pomáhá při trávicích obtížích či bolestivé menstruaci. Fenykl má protikřečové účinky a pomáhá proti nadýmání. Oblíbenou přísadou je třapatka čili echinacea, která léčí infekce horních cest dýchacích a močového měchýře. Zajímavou přísadou je například damiána: malý žlutý keřík pomáhá nastartovat sexuální touhu, především u žen. Relaxační čaje rovněž plní součást denního pitného režimu.
Různé čaje jsou vyrobené z různých druhů bylin, a proto si vyberou i ti nejnáročnější. Pokud trpíte nesnášenlivostí na konkrétní bylinku či užíváte léky, jejichž účinek by relaxační čaje narušily, vždy se podívejte na složení. Předejdete tak nepříjemným komplikacím. Většina bylinkových čajů rovněž není vhodná pro těhotné ženy a kojící maminky.
Zvládnu přípravu i já?
Relaxační čaje jsou k dostání ve formě sypané směsi či čajových pytlíčků. Jejich příprava je nenáročná a zabere minimum času. Ti zdatnější z vás si mohou čaj připravit i doma podle tradičních receptur tak, jak to dělaly už naše babičky. Výhodou doma připravených čajů je vlastní kontrola surovin – do čaje nepřijde nic, co si tam sami nedáme. Vhodné je použít bylinky či sezónní ovoce, které máme rádi.
Domácí bylinkový čaj
Na doma vyrobený čaj nejlépe využijeme bylinky, které jsou snadno dostupné – ať už je nasbíráme doma na zahrádce, na louce či v lese; z čerstvých lístků vytěžíme nejvíce pozitivních výsledků. Nasbírat lze lístky meduňky, která působí na nervy a zlepšuje trávení, zklidňujícího heřmánku, černého bezu, který nám pomůže od chřipkových onemocnění. Mateřídouška nám uleví od zánětu uší či bolesti jiného druhu, kopřiva nám vyčistí organismus, účinné jsou také šípky, působící jako prevence. Připravujeme-li čaj z květů, trháme je pěkně rozkvetlé; tak například květ lípy ulevuje od bolesti hlavy. Pokud chceme pít čaj v období, kdy nemáme přístup k čerstvým lístkům, je velmi výhodné nasbírat si je dopředu a usušit. Čerstvé lístky či květy opláchneme a zalijeme horkou vodou.
Doba louhování: pět minut.
Doporučené dávkování: 5g směsi na hrnek (1/4 litru).
Domácí ovocný čaj
Do ovocného čaje lze přidat veškeré ovoce, které je dostupné, či které se dobře porcuje. Vhodné jsou zejména citrusy, kiwi, jablka, ananas, ostružiny či jiné lesní plody, mango, hroznové víno, hruška, švestky apod. Vybíráme nejlépe přírodně vzrostlé ovoce, nejlepší je zásoba z vlastní zahrádky. Plody zbavíme nepoživatelných částí – jader, pecek, slupek. U některých druhů ovoce se slupka doporučuje ponechat (jablko, hruška), čímž zajistíme dostatečné množství vitaminů v připravované čajové směsi. U uměle ošetřených plodů (zejména citrusy) se kůra nedoporučuje přidávat zejména kvůli nechtěné hořkosti. Ovoce nakrájíme na stejně veliké kousky a usušíme. Nejlépe je použít sušičku k tomu určenou, ovšem můžeme použít i nejnižší stupeň výhřevnosti v troubě. Sušenou směs zalijeme horkou vodou. Můžeme zalévat všechny sušené plody dohromady, či zvlášť a míchat je až po vylouhování.
Doba louhování: několik minut (dle požadované chuti).
Doporučené dávkování: 2 – 4 lžičky na hrnek (1/4 litru).
Všechny doma vyrobené čaje je vhodné sladit medem, který je lépe stravitelný než cukr. Do již hotového čaje lze přidat zázvor, který nám pomůže ulevit v chřipkovém období, či kousek cibule, která ulevuje od kašle (výsledná chuť není z nejpříjemnějších, ale pozitivní účinky jsou zaručeny).