Pomáhá při zažívacích obtížích, kdy stimuluje trávení, zabírá i při nevolnosti během cestování a ulevuje rovněž od nevolností těhotenských. Říká se o něm dokonce, že dokáže zbrzdit i některé druhy rakoviny. Podporuje také chuť k jídlu a má afrodisiakální účinky.

Jedná se o rostlinu s rákosovitými listy, která se pěstuje pro své dužnaté oddenky. Právě tyto hlízy, které po oloupání nabídnou štiplavou vůni, se hojně využívají v kuchyni i ve farmacii. Nejvíce rozšířen he zázvor v Číně a Indii, kde se využívá už přes dva tisíce let.

Zázvor je nezbytnou součástí nejen čínských a indických jídel, ale také thajských pokrmů a neodmyslitelně je spojen rovněž s japonským suši. Výtečně okoření mrkvovou i dýňovou polévku. Oblíbené je i zázvorové pivo, známé zejména v Anglii. U nás se zázvor používal už za našich babiček především do sušenek a cukroví, takzvaných zázvorek.

Velice rozšířený je u nás v současné době zázvorový čaj. V zimě neodmyslitelná součást nápojových lístků mnohých kaváren a restaurací. Dopřejte si ho každý den i doma, zahřeje vás a zažene díky svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům začínající nemoc. Funguje i jako prevence.

Stejně tak, pokud jste už nastydlí, krásně uvolní nos, dutiny a zklidní kašel, stejně tak zmírní i bolesti hlavy, svalů, kloubů a otupí i bolest v krku.

Zázvorový čaj

2 cm oddenku čerstvého zázvoru
0,5 litru vroucí vody
lžíce medu
lžíce citrónové šťávy
skořice, hřebíček (nemusí být)


Foto: Inmagine.com

Hlízu zbavíme slupky, nastrouháme na jemném struhadle a zalijeme vroucí vodou.
Můžeme přidat i kousek skořice a pár hřebíčků. Až trochu zchladne, přidáme med a čerstvě vymačkanou šťávu z citrónu. Tyto přísady nedáváme do vroucího nápoje, neboť by se zničily účinné látky. Nesmíme ho však nechat vychladnout příliš, ideálně jen na asi 50 stupňů, neboť je ideální vypít ho ještě horký. Pokud byste si naopak dali raději zázvorovou limonádu, nechejte nápoj vychladit a podávejte s ledem.

Autor: efa