Vynález zvaný "mikrovlnka" byl primárně vynalezen za účelem ohřevu jídla, případně jeho rozmrazování. Výrobci však pokračují s vývojem kuchyňského pomocníka stále více kupředu, a tak už mnohé mikrovlnné trouby umí nejen ohřívat oběd, ale také vařit, péct či grilovat. V mikrovlnné troubě dnes nejen uvaříte brambory, ale také ugrilujete kuře nebo upečete bábovku. Některé výrobky už navíc podle váhy surovin dokážou díky senzorům přesně odhadnout, jak dlouho bude trvat, než se daná potravina rozmrazí či uvaří.
Mikrovlnky ušetří spoustu času, ale také nádobí, jelikož pokrm se ohřívá přímo na talíři, z něhož ho posléze jíme. Vaření v ní zároveň chrání i naše zdraví, nepotřebujete totiž žádný tuk. Právě odlišná příprava jídla v mikrovlnce narozdíl od klasického sporáku s troubou však může mnohé kuchařky odradit. Rozhodnete-li se naučit vařit tímto způsobem, při prvních krůčcích je určitě vhodné pořídit si alespoň stručnou kuchařku se základy vaření v mikrovlnné troubě a několika recepty.
Pokud chcete v mikrovlnce jen ohřívat a rozmrazovat jídlo, postačí vám s přehledem některý z levnějších modelů - kvalitní mikrovlnnou troubu se základními funkcemi pořídíte dnes již od pouhých dvou tisíc korun. Propracované modely s funkcemi vaření či pečení vás už samozřejmě vyjdou dráže - okolo 20 až 30 tisíc korun.
Dalším parametrem, podle kterého je třeba se rozhodovat při koupi, je velikost - kapacita vnitřního prostoru se pohybuje od šestnácti po 35 litrů, průměr otočného talíře od 26 do 36 centimetrů. Standardem je dvacetilitrová trouba s průměrem talíře 27 centimetrů. Větší bývají kombinované mikrovlnky, v nichž můžete také grilovat či péci. Pokud nechcete přístroj zabudovat do linky, myslete včas na prostor, kam jinam se dá tak obrovský pomocník umístit. V neposlední řadě zvažte výdaje plyn versus elektřina - vaření v mikrovlnné troubě vám může zásadně zasáhnout do účtu z elektrárny.
Autor: efa