Postup zavařování se léty moc nezměnil. Leda tak různé pektogely, gel-fixy, želírovací cukry urychlí dlouhé stání u plotny. Stále však zůstává spousta práce: naskládat dobroty do sklenic, připravit nálev, zavíčkovat a pak řádně sterilovat, aby surovina ani námaha nepřišly nazmar a my si na domácích kompotech, leču a řízných okurkách v zimě pochutnávali. Uchovat potraviny ve sklenicích, aby se nekazily odjakživa pomáhá zavařovací hrnec. Pravda, moderní doba přinesla mikrovlnné trouby a indukční sporáky, ale zavařování je malá věda. Je třeba sledovat teplota, občas ji zvýšit nebo udržovat na určitém bodě, to vše bez problémů zvládaji zavařovací hrnce nové generace.
Průzkum nabídky zavařovacích hrnců přinesl zajímavé zjištění. Naši výrobci dali zavařovacím hrncům vale a přenechali je zahraničním dodavatelům. K těm „obyčejným“ zavařovacím hrncům, s designem podobným fritovacímu hrnci, patří značka Severin. Vnější plášť je plechový s povrchovou emailovou úpravou, plastovým víkem a má izolované rukojeti. Hrnec je vybaven regulátorem teploty, kontrolkou a ochranou proti přehřátí. Na vkladnou mřížku se vejde až čtrnáct litrových sklenic.
Větší komfort nabízí zavařovací automat Bielmeier. Všechny modely jsou vybaveny časovačem na stodvacet minut a časovým spínačem, který se automaticky zapíná na požadovanou dobu až do dosažení zvolené teploty. Hrnec má dvojité smaltování odolné proti působení kyselin, uzavřené dno, přesný termostat, pojistku proti přehřátí a světelnou kontrolku. Sklenice se ukládají na drátěný rošt. Nerezový model hrnce Bielmeier má větší objem a synchronizovaný časový spínač s možností nastavit stálý chod. Kromě zavařování, sterilizace a udržování zvolené teploty, umožňuje také vaření. Ke standardu zavařovacích automatů Bielmeier patří výpustný kohout pro jednoduché vypuštění vody, který lze využít i na přípravu svařeného vína nebo jako zásobník na teplé nápoje.
Multifunkční zavařovací hrnec Rommelsbacher z kvalitní ušlechtilé nerezové oceli se funkcemi od předchozího automatu liší další, velmi praktickou funkcí. Mimo běžné úkony jako je zavařování, odšťavňování a sterilizace umožňuje oddělený topný a varný prostor nastavit automatický stálý chod pro ohřev pokrmů. Levnější smaltované hrnce téže značky jsou plně automatické s ochranou proti přehřátí, časovým spínačem na dvě hodiny a vnitřkem s dvojvrstvým smaltem odolným proti kyselinám. Hrnce mají vkladný rošt a slouží i jako odšťavňovač.
Švédové vzkřísili klasiku
Hospodyňky, které přece jen dávají přednost klasickému „železňáku“ na plotně, mají ve shánění takového hrnce smůlu. Možná ho někde objeví v železářství na malém městě, ale najít výrobce plechového hrnce na zavařování je skoro detektivní úkol. Jedinou cestou je dát si inzerát (třeba se plecháče někdo rád zbaví) anebo pátrat po bazarech. Inu, ani pokrok v kuchyni se zastavit nedá.
A přece není vše ztraceno! Zachráncem pro chtivé klasického zavařovacího hrnce je obchodní dům Ikea. V jejím sortimentu se letos objevil zavařovací hrnec z nerezu, o objemu deseti litrů. Hrnec je kulatý, s poklicí a ventily pro odvádění páry. Má trojvrstvé dno a na vnitřní straně stupnici, což usnadňuje odměřování tekutin přímo do nádoby. Zarážející je, že chybí rošt a teploměr. Oboje se při troše šikovnosti ale dá vyřešit. Nejvíc, co většinu hospodyněk potěší je fakt, že hrnec lze používat jak v troubě, tak i na všech typech varných desek včetně plynových, sklokeramických indukčních a i na desce s litinovými plotýnkami A navíc – tento zavařovací hrnec se může mýt v myčce. No, řekněte, tolik radosti za necelých sedm stovek, kdo by si hrnec nekoupil?
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Rommelsbacher