Jak poznat kvalitu
Kvalitní kuchařovo nářadí by mělo být vyrobeno především z prvotřídní nerezové oceli, která svou tvrdostí usnadňuje krájení, ale zároveň nesmí ztrácet dostatečnou pružnost, aby nedošlo ke zlomení čepele. Je pochopitelné, že poctivost materiálu se projeví i na jeho váze. Proto pokud je námi vybraný nůž lehký, je nutné se smířit s tím, že dříve či později skončí v odpadkovém koši. Kvalitní nůž poznáme také podle toho, jak je pečlivě vyvážený a zda při uchopení zaručuje dokonalou rovnováhu v ruce. Zanedbatelný však není ani samotný tvar a tloušťka čepele, která by se směrem k rukojeti měla rozšiřovat.
Pokud se nepovažujeme za odborníky, vyplatí se při výběru kvalitního nože vsadit na značku. Výrobky Global - Yoshikin, Wüsthof, Böker, Kyocera či Henkels používají mnozí profesionálové, a tak určitě nezklamou ani nás. Bohužel i zde platí přímá úměra mezi kvalitou a cenou, která se u špičkových kuchyňských nožů může vyšplhat až na několik tisíc korun.
Dřevo nebo plast
Mnozí z nás mají jistě v kuchyni ještě nože našich babiček, které se vyznačovaly dřevěnou rukojetí. Od těch se v dnešní době z ryze praktických a hygienických důvodů upouští, ačkoliv někteří výrobci stále nedají na tento přírodní materiál dopustit. Většinou jej však nahradil plast, který je navíc v místě úchytu tvarován tak, aby nám umožnil pohodlnou práci, při níž naše prsty nebudou narážet na pracovní desku.
Typy nožů
Právě délka a profil čepele nám určuje, na co je daný nůž nejvhodnější. Základem každé kuchyně by tak měl být alespoň jeden nůž s ostřím o délce 20 až 25 centimetrů a jeden menší, s ostřím okolo 15 centimetrů. Pro loupání zeleniny či krájení ovoce je vhodné jej doplnit ještě malým nožíkem, jehož čepel může být pro usnadnění práce mírně zahnutá. Chybět by neměl ani dlouhý nůž s vroubkovanou čepelí, který je ideální na pečivo. Gurmáni pak ocení i speciální nůže na sýry, v jejichž čepeli jsou otvory, zabraňující tomu, aby se k sobě odkrojené plátky nelepily. Vidlice na špičce pak umožňuje jejich snažší servírování.
Údržba
Aby nám nůž dlouho vydržel, je třeba mu věnovat náležitou péči. Ihned po použití se doporučuje jej důkladně očistit a otřít. Mytí v myčce není ideální, přestože jej výrobci nezakazují. Při použití bychom se měli vyhnout krájení na skleněných prkýnkách, na kterých se nůž zbytečně otupuje. Zvlášť kvalitní nože bychom měli ukládat do speciálních dřevěných stojanů, kde nedochází ke vzájemnému kontaktu jejich ostří.
Text: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firmy Wüsthof