Ve fritovacím hrnci si můžeme připravit jakékoliv smažené jídlo, které sice není zrovna nejzdravější, ale sem tam si přeci můžeme takovou lahůdku dopřát. Pokud tedy máte neodolatelnou chuť na smažený sýr, hranolky, řízky, filety, obalovaný květák, nebo také koblihy či plněné taštičky, pusťte se do toho!
Proč nesmažit na pánvi?
Možná si říkáte, že je fritovací hrnec zbytečnost, která jen zabírá místo a že si v případě potřeby usmažíte dané pokrmy jednoduše na pánvi. Jenomže smažení na pánvi mnohem déle trvá a v případě, že chcete připravit jídlo pro větší počet osob, strávíte nad prskajícím olejem spoustu času. Fritovací hrnec proto oceníte právě pro jeho rychlost a pohodlný způsob smažení.
Výhody smažení ve fritovacím hrnci:
- potraviny vyžadují kratší dobu přípravy, než při smažení na pánvi
- potraviny do sebe nenasáknou tolik tuku
- pokrmy jsou křupavé a tento stav si udrží po dlouhou dobu
Na trhu jsou k dostání tři druhy fritovacích hrnců:
Fritéza se skrytým topným tělesem
Jde o nejpoužívanější a nejrozšířenější typ fritovacího hrnce. Uvnitř je hladká fritovací nádoba s nerezovým či teflonovým povrchem, do níž se vkládá drátěný koš s potravinami, které chceme fritovat. Fritéza má uvnitř označení minimální a maximální výšky hladiny oleje. Fritovací hrnec funguje na principu spirály zabudované do dna přístroje, která je řízená termostatem, jež udržuje teplotu tuku tak, aby nedocházelo k jeho přepalování a spálení. Výhodou tohoto typu fritovacího hrnce je, že je skvěle využitý prostor pro fritování. Bohužel fritézu není možné umývat v myčce na nádobí, můžeme v ní umýt pouze koš a víko.
Fritéza s topným tělesem ponořeným v oleji
Tento typ fritovacího hrnce je oblíbený pro svou praktičnost, protože jej lze umývat v myčce na nádobí. Mytí je tak jednoduché a rychlé. Jedinou částí, která omyvatelná není, je samozřejmě oddělitelné topné těleso s elektrickými částmi. Vzhledem k tomu, že je olej u tohoto typu fritéz ohříván přímo, jsou tyto stroje energeticky účinnější. Při fritování přímo pod topnou spirálou vzniká tzv. chladná zóna (cool zone) a teplý olej tak stoupá nahoru. To způsobuje, že se drobky a odlomky z potravin pokud vypadnou mimo fritovací koš nepřipalují a nevzniká tak nepříjemný zápach. Olej tak není nutné měnit příliš často.
Fritéza Philips HD 6161/00 osmaží najednou porci pro celou rodinu! Navíc systém chladné zóny zabraňuje připálení drobků z potravy a umožňuje tak čistší a chutnější smažení.
Rotofritéza
Zajímavým a nejmodernějším typem fritovacích hrnců jsou tzv. rotofritézy – rotační fritovací hrnce, které mají rotující koš a nakloněné dno. Díky tomuto unikátními systému rotujícího koše dochází k velké úspoře oleje spotřebovaného při fritování.
Fitovací hrnec DeLonghi má patentovaný nakloněný otočný košík a ušetří 50% oleje – koš se otáčí a tím je pokrm v malém množství oleje na nezbytně krátkou dobu, pokrm je tak křupavější a méně mastný.
Velikost fritovacího hrnce
Dnes si můžeme vybírat fritovací hrnce různých velikostí, nejčastěji se vyrábějí s obsahem 0,5 litru až po 4 litry oleje. Je tak třeba se zamyslet nad tím, pro kolik osob budeme ve fritéze nejčastěji jídlo připravovat – objem je tak dobré volit podle počtu členů domácnosti. Z hlediska trvanlivosti fritovacího oleje je lepší zvolit fritézu s větším obsahem. Můžeme v ní totiž najednou připravit větší množství potravin, olej tak projde menším počtem smažících cyklů a tudíž i déle vydrží. Pokud tedy budete často připravovat jídlo pro celou rodinu, rozhodně zvolte fritézu s větším objemem. Pro čtyřčlennou rodinu postačí fritéza s objemem 2,5 litru. Samozřejmě je však nutné u těchto objemů počítat s vyšší spotřebou elektrické energie, která je pro zahřátí oleje potřebná a také oleje bude třeba více.
Fritéza Tefal YV960133 ActiFry 2v1 pro zdravější fritování. Fritéza má dolní fritovací nádobu a horní pánev umožňující přípravu celého menu současně.
Zajímavé funkce a výbava
Dnešní moderní fritovací hrnce bývají vybaveny nejrůznějšími chytrými programy a LCD displeji. Naprogramovat můžeme čas i teplotu – jakmile je dosaženo požadované teploty, tak se rozsvítí nebo zhasne kontrolka. Některé modely jsou vybaveny praktickým časovým spínačem, kdy se přístroj po dosažení navoleného času sám vypne, jiným zase nechybí systém pro automatické čištění oleje. Kvalitní fritézy jsou také dobře odizolované, mají dvojitý izolovaný plášť, proto odpadá jakékoliv riziko popálení. Víko hrnce by mělo mít pokud možno mechanické otvírání stisknutím tlačítka, volně položená víka jsou nepraktická, protože se musí odkládat stranou a jsou velice horká. Ideální je, pokud je víko fritovacího hrnce opatřeno skleněným průhledem, přes který můžeme kontrolovat připravovanou potravinu. Povrch vnitřní nádoby by měl být nepřilnavý, aby se na něm nepřipaloval tuk ani jídlo.
Aby byl fritovací hrnec oblíbeným kuchyňským pomocníkem, neměl by mu chybět pachový filtr, který odstraňuje pachy z fritovacího hrnce a zabraňuje jejich úniku do okolí. Pachové filtry jsou buď trvalé (jsou pevnou součástí fritézy), nebo výměnné a dají se pohodlně vyndat. Jejich životnost se pohybuje okolo 90 hodin. Další nezbytností je tukový filtr nacházející se uvnitř fritovací nádoby, jenž filtruje nečistoty v tuku (drobky, kousky strouhanky). Po zanesení se musí vymýt či vyměnit. Během smažení se pára a kapky tuku sráží a zachytávají se do kondenzátoru par pod víkem. Výhodou je také oddělovač potravin pro současné fritování různých jídel. K dalším užitečným součástem fritovacích hrnců patří hubička na vypouštění oleje, protiskluzové nožky, prostor pro uschování elektrického kabelu či naviják přívodního kabelu.
- jpa -
Foto: archiv firem