Vodní grily patří mezi novější typy grilů a u nás nejsou tolik rozšířené. Mnoho lidí k nim totiž nemá důvěru, protože mají pocit, že se v nich maso spíše dusí, než griluje. To však zdaleka není pravda. Pokud si pořídíte kvalitní vodní gril, můžete si být jisti, že si připravíte chutné, křehké a voňavé grilované pokrmy.
Jak vodní grily fungují?
Při běžném grilování odkapává tuk a šťávy z masa do ohně a ve formě kouře se na grilované potraviny vrací. Látky, které při tomto spalování vznikají, jsou zdraví škodlivé. Ve vodním grilu je však pokrm tepelně upravován pomocí vodní páry, tepla a dýmu. Mezi ohništěm a grilovacím roštem je umístěna vodní lázeň. Plamen vodu zahřívá a ta ve formě vodní páry stoupá vzhůru. Pod grilovaným pokrmem tak nedochází ke spalování koření ani oleje. Tím je zabráněno vzniku zdraví škodlivých látek, které by se jinak dostávaly zpět do pokrmu. Tuk a šťáva odkapávají do nádoby s vařící vodou a tím nedochází k přepalování. Vodní grily si tak oblíbili zejména milovníci zdravého životního stylu.
Na čem grilujeme?
Pro grilování ve vodním grilu se nejlépe hodí suché dřevo z ovocných (ideálně švestka), případně i jiných listnatých stromů (buk, bříza, olše apod.). Jehličnaté dřevo není vhodné proto, že obsahuje pryskyřici, která mění chuť potravin a navíc způsobuje nežádoucí kouř. U vodního grilu tak odpadá poměrně zdlouhavé a pracné roztápění dřevěného uhlí, které je dražší a spotřebuje se ho ještě podstatně více. Nízká spotřeba dřeva je pro každého uživatele vodního grilu jistě příjemným překvapením.
Grilování bez otáčení
Pokrm je ve vodním grilu připraven poměrně rychle a nemusíme si dělat starosti s jeho otáčením během grilování, což je jistě velká výhoda. Není třeba se tak obávat, že by se nám pokrm připálil. Horký vzduch, který je prosycen vodními parami a ovoněn kouřem z hořícího dřeva, působí na pokrm ze všech stran rovnoměrně. Maso se tak na povrchu zatáhne, čímž si uchová svou šťavnatost a je velmi chutné a křupavé. Ideální teplota pro grilování je 150–200 °C, teplota každého plamene je však mnohem vyšší, až 500 stupňů Celsia. Vodní lázeň však teplotu plamene sníží na správnou hodnotu – slouží jako jakýsi chladič.
Maso se položí na rošt a přikryje se poklicí. Tím vznikne prakticky horkovzdušná trouba. Ryby, steaky či klobásy připravíme za 10 až 40 minut. Pokud chceme kuřecí plátky v dietní formě, stačí počkat 7 až 8 minut, po 10 až 15 minutách pak získají křupavou kůrčičku. Nic se nestane ani v případě, že na maso zapomenete a necháte jej na grilu třeba půl hodiny. Díky vodní páře se nevysuší a zůstává šťavnaté. Ve vodním grilu lze však ugrilovat také celá kuřata či vepřové koleno (v závislosti na velikosti grilu i několik), což zabere asi hodinu a půl. Ve vodním grilu nedochází k mísení vůní a tak je možné grilovat zeleninu i maso současně. Při delším grilování je třeba si dávat pozor, aby se nám voda z lázně nevypařila. V případě, že ano, je nutné ji v průběhu grilování doplnit.
Vsaďte na kvalitu
Vodní grily různých velikostí a značek dnes seženete v každém obchodě s tímto vybavením. Přestože se dají koupit v akci za pár stovek, nevyplatí se na nich šetřit. Pokud chcete, aby si maso a další připravované pokrmy zachovaly vlastnosti klasického grilování, vyplatí se si za vodní gril připlatit. Plášť grilu by měl být vyroben ze zdravotně nezávadného potravinářského nerezového plechu, grilovací mřížka (rošt) by měla být galvanicky upravená a nádoba na vodu nejlépe smaltovaná. Vše by mělo projít atestem pro styk s potravinami. Ohniště vodního grilu by mělo být odnímatelné. Nádoba na vodu i rošť by měly jít jednoduše vyjmout, aby bylo možné je po každém grilování vyčistit. Také topeniště by mělo být snadno vyjímatelné, aby se dal popel vysypat a nebylo nutné jej vybírat. Údržba vodního grilu není nijak složitá, použít můžeme běžně dostupné čisticí prostředky, které jsou určeny k čištění kovu. Vzhledem k tomu, že nedochází k přepalování pokrmů, tak se rošt dobře čistí.
- jpa -
Foto: vodnigril.cz, archiv firem