Víte, že bramborové hranolky pocházejí z Belgie?
Víte, z jaké země pocházejí bramborové hranolky a kdo je jako první usmažil? Mnozí lidé se domnívají, že vzhledem k americkému původu brambor a oblibě hranolek v amerických fast foodech jsou jejich mateřskou zemí právě USA. Podle anglického názvu frech fries by se zase dalo usuzovat na Francii. Omyl!
Hranolky totiž pocházejí z Belgie. Obyvatelé území mezí Dinantem a Lutychem na březích řeky Meusy si často jako přílohu smažili v oleji malé ryby. Ovšem když v zimě zmrzla řeka, museli se spokojit s bramborami, respektive v oleji smaženými bramborovými kousky. Název známý po celém světě pak hranolkům dal podnikatel Frits, který v roce 1861 otevřel první stánek, kde tuto pochoutku prodával.
Od té doby se bramborové hranolky rozšířily po celém světě, tradiční přílohou jsou zejména v sítích rychlého občerstvení typu McDonald´s, Burger King nebo KFC, najdeme je však běžně i v restauracích, kde se podávají k masu či jiným pokrmům místo brambor. Jejich chuť je vedle soli často vylepšována různými druhy koření, podávají se také s kečupem nebo tatarkou.
Hranolky rovněž zaujímají nejednu položku v Guinessové knize rekordů - oblíbené jsou soutěže, kdo usmaží více kilogramů této pochutiny či jak dlouho hranolky někdo dokáže smažit v kuse, případně kolik jich je schopen sníst. Jedna paní byla schopna smažit hranolky 78 hodin a jiným účastníkům rekordu se zase podařilo připravit téměř dvě tuny tohoto pokrmu.
Mnozí lékaři a dietologové však často varují před nadměrnou konzumací bramborových hranolků, a to zejména dětmi, které je doslova milují. Původní surovina je sice klasickou zeleninou, ovšem právě způsob přípravy není pro lidský trávicí trakt právě vhodný. Hranolky obsahují příliš mnoho oleje, často přepáleného. Mají tudíž mnoho kalorií a navíc v nich je i řada látek, které škodí zdraví. Proto je vhodnější, když už se rozhodneme je vůbec konzumovat, je místo smažení v oleji jen opražit bez tuku v troubě na plechu.
Autor: efa