Velikonoční dušené karbanátky
1/2 kg kůzlečího ořechu, 1 stroužek česneku, 3 žemle, 1 lžíce sekaného libečku, špetka majoránky, sůl, mletý pepř, 2 vejce, 1 žloutek, 2 lžíce kozího sýra, 1 lžíce rozinek, 1 lžíce sekaných ořechů, 2 lžíce mouky, máslo
Umeleme kůzlečí maso, česnek a v mléce namočené žemle, přidáme sekaný libeček, majoránku, sůl, mletý pepř, vejce, žloutek, strouhaný sýr a dobře promícháme. Nakonec přidáme oprané rozinky, sekané ořechy a ze vzniklého těsta uděláme rukou malé bochánky, které obalíme v mouce a smažíme na tuku po obou stranách. Pak je dáme do máslem vymazaného kastrolu, zalijeme šťávou z pečeně, která zbyla třeba od dřívějšího pečení kůzlete a dusíme pod pokličkou v troubě asi 20 minut. Podáváme s bramborovou kaší.
Kůzle na pivě
Asi hodinu před přípravou masa namočíme rozinky do piva. Kůzle naporcujeme, porce naskládáme vedle sebe na pekáč a potřeme rozpuštěným máslem. Porce proložíme na čtvrtky nakrájenou cibulí a na plátky nakrájeným uzeným bůčkem nebo slaninou. Osolíme, opepříme a dokořeníme bobkovým listem. Připravené maso podlijeme pivem, v němž jsme máčeli rozinky. Nasekanými rozinkami posypeme maso a ve vyhřáté troubě za občasného obracení porcí kůzle pečeme. Podléváme vypečenou šťávou nebo ještě pivem podle potřeby. Měkké maso upravíme na talíř, přidáme brambory, které polijeme vypečenou šťávou. Výbornou krmi doplníme jeřabinovým kompotem.
Jaképak by to byly Velikonoce bez tradiční nádivky? Ta na svátečním stole nikdy nesmí chybět, a tak máte-li chuť využít jarních darů přírody, hurá na zahrádky a meze. Nasbírejte pár lístečků prvních rašících kopřiv, libečku nebo třeba i sedmikrásek a pusťte se do vaření. Po jarní procházce vám určitě bude chutnat.
Hlavička
Uvaříme hustou krupicovou kaši asi z jednoho litru mléka. Do vychladlé zamícháme tři až pět vajec a předem uvařené kůzlečí droby, nakrájené na kostičky. Osolíme a přidáme sekané bylinky (pažitku, libeček, popenec a mladé kopřivy). Směs dobře promícháme, dáme do vymazaného pekáče a upečeme dozlatova. Hlavička je dobrá teplá i studená, nejlépe v kombinaci se zeleninovým salátem.
Kundrlátek, vopenec, vopich, kundrásek, modátka a všelijaké jiné bejlí hospodyně využívaly do velikonočních nádivek, slaných závinů a polévek. Jedinečným, velmi starým a přitom jednoduchým receptem je:
Zelená polévka z jarních bylinek
Hrst kopřiv, hrst šťovíku, hrst polníčku, hrst jahodového a fialkového listí, lžíce popence, pažitky, libečku, bazalky, 50 g másla, 2 žloutky, lžíce hladké mouky, sůl
Bylinky přebereme, opereme a jemně usekáme. Uděláme světlou jíšku z másla, přidáme bylinky a trochu je v jíšce osmažíme. Zalijeme vodou, kolik je třeba, osolíme a krátce povaříme. Nakonec polévku zahustíme rozšlehanými žloutky.
Některé krajové pokrmy se na velikonočních stolech udržely dodnes, mnohé upadly v zapomnění. Každý kraj, ba každá rodina měla své oblíbené recepty. Třeba v Podkrkonoší pekli z kynutého těsta ptáčky, na Bechyňsku připravovali kosmatice (krajíčky buchty máčené v rozšlehaných vejcích a na másle osmažených) a leckde si dopřávali čerstvě vyuzené maso z první zabijačky. Na Ostravsku například velikonoční jídelníček obohatil pokrm zvaný:
Šoldra
600 g uzeného masa (krkovička, pečínka nebo šunka), 12 g droždí, 250 g polohrubé mouky, 100 g tuku, 2 žloutky, ¼ l mléka, sůl
Uzené maso uvaříme, vykostíme a necháme dobře vychladnout. Mezitím si z ostatních přísad zaděláme tuhé těsto, které dobře propracujeme a dáme jej vykynout. Pak je vyválíme do obdélníku, pečlivě do něj zavineme maso, osolíme a dáme znovu vykynout. Šoldru potřeme žloutkem a v troubě upečeme dočervena.
Sladkostí se na Velikonoce peklo habaděj. Vždyť koledníci nesměli odejít s prázdnou a koneckonců nějaká buchta pro návštěvníky i domácí vždycky přijde vhod. Pravda, pečivo v dnešní podobě vypadá a chutná úplně jinak, ačkoli leckteré recepty mají už pěkně dlouhou tradici. Například recept na perníkové těsto či mazanec nalezneme v kuchařce již ze 17.století. Kdepak bychom si dnes dovedli představit beránka z rýže a vyzích měchýřů nebo velikonoční pletenec zadělávaný mandlovým mlékem, ale mazanec z tvarohového těsta vyzkoušet můžeme. Jen poměr jednotlivých surovin musíme odhadnout "od oka".
Mazanec
Nech rozpustit hrudku másla v teplé smetaně a za stálého míchání přisypávej hladkou mouku, až se ti udělá polotuhé těsto. Přilij rozpuštěný kvásek, vajíčko a těsto důkladně propracuj. Nakonec přidej strouhaný tvaroh, tlučený hřebíček, špetku šafránu a znovu uhněť. Vytvaruj bochánky a když vykynou, potři je rozšlehaným vajíčkem a upeč do zlatova.
Tak co říkáte? Už se těšíte na pomlázku, pocukrovaného beránka a zajíčka, co nosí dárky pro radost? My už se nemůžeme dočkat. Proto jsme pro vás připravili tohle povídání, abyste načerpali trochu inspirace a získali tu opravdu správnou velikonoční náladu. A hlavně – dobrou chuť!
Autor: Irena Forejtová