Když v minulosti na dvoře císaře Rudolfa II. hledali elixír mládí, měli ho všude kolem sebe a nevěděli o tom. V této době bylo používání medu tak běžné, že hledali něco vzácnějšího a méně všedního než med.
Léčivé schopnosti – med jako lék
Při používání medu se budete zaručeně cítit svěží a plní energie, neboť působí jako vynikající prevence před náznaky nejrůznějších onemocnění. Včelí med obsahuje protizánětlivé látky a spoustu vitamínů a dokáže si poradit s nejedním neduhem. Má blahodárné účinky na srdce, zlepšuje trávení a působí pozitivně i na lidskou psychiku. Požíval se při léčení nejrůznějších střevních potíží a je podáván jako podpůrný lék při nemocích srdce a žaludku. Med se s úspěchem používá dodnes při léčení chřipkových onemocnění, dokonce v minulosti pomáhal léčit tuberkulózu plic a černý kašel.
Jednoznačně platí fakt, že alternativní řešení zdravotních obtíží medem má své nesporné výhody. Je však třeba vzít v úvahu, že med není samospásný a je jen podpůrným prostředkem nikoli náhradou léčiva.
Co med obsahuje?
Med je vlastně elixír životně důležitých látek. Základ medu tvoří jednoduché cukry, a to zejména sacharóza, fruktóza a glukóza. Tento typ cukrů dokáže lidské tělo rychle zpracovat, rychle se uvolňují do krve, a tudíž dodají tělu okamžitou energii. Med obsahuje širokou škálu vitaminů (od A a C, k D, K a E) a dále k vitamínům skupiny B (B1, B2, B6, B 12) včetně minerálů jako je železo, hořčík a vápník, fosfor, draslík, sodík a křemík. V medu se nachází rovněž cenné látky, k nimž se řadí zejména mateří kašička, pyl, aminokyseliny a různé éterické oleje. V medu jsou přítomny též bílkoviny, jejichž obsah a kvalita však závisí na druhu medu. Všeobecně platí, že nejvíce bílkovin obsahuje med květový.
Víte, že na 1 kilogram medu musí jedna včela obletět přibližně milion květů? Včely získávají nektar nejen z květů, ale sbírají také medovici a jiné sladké šťávy obsažené v rostlinných útrobách stromů. Tyto nasbírané látky pronikají jícnem a hltanem do váčku, kterému se říká medný. K nim včela přimíchává další výživné látky ze svého těla.
Druhy medu a jeho kvalita
K hlavním poznávacím znakům dobrého medu patří zcukernatění. Krystalizace medu vůbec není na škodu, neboť je to čistě přírodní záležitost, při níž se přírodními silami zakonzervovávají některé důležité látky, díky nimž si med uchovává své léčivé účinky. Krystalizování medu je tedy důkazem kvalitního medu a při tomto procesu se z medu neztrácejí žádné léčivé schopnosti. Cukernatí především světlé medy. U tmavých medů je třeba spíše zkoumat hustotu. Med by neměl být příliš řídký a neměl by mít na dně naplaveniny.
Pokud vám přece jen vadí med ve ztuhlé formě a rádi byste ho měli opět tekutý, stačí ho jen v otevřené sklenici pozvolným zahříváním ve vodní lázni opět roztavit. Teplota však může být maximálně do 45 stupňů Celsia. Přehřátím medu nad 50 stupňů je ohrožena jeho kvalita.
Kvalitu medu člověk bohužel nepozná pouhým okem ani chutí na sto procent. Všeobecně platí zásada, že med nakupovaný od známého včelaře zaručí jistotu, že koupíme kvalitní med. Každému správnému včelaři záleží na dobré pověsti a nesnaží se na svých výrobcích jen vydělat. Kvalitní med od včelaře stojí přibližně 120 Kč/kg. To, že je med třeba levnější však neznamená, že musí být nutně nekvalitní. V obchodních sítích se najde třeba cena 150 korun za 500 gramů a rozhodně nemusí být tak kvalitní jako med od včelaře. Nejlepším výběrem bude med, který prodává včelař v originálních sklenicích se znakem českého medu ČSV, který může získat jen od svazu včelařů.
Nejznámější je med květový, který je získáván z nektarů okvětí. K hlavním včelím zdrojům patří v jarním období řepka, slunečnic a akát. Tento druh medu obsahuje největší množství pylu a je pro lidské tělo lehce stravitelný. Hlavním znakem tohoto medu světlé barvy je rychlá krystalizace.
Lesní, medovicový med, smíšený med
Tyto druhy medu se získávají z opylení lípy, malin a ostružin, a také z bylin kvetoucích později. Krystalizace tohoto medu je pomalejší a má taky tmavší zabarvení. Medovicový med je získáván z hmyzem přeměněné mízy stromů. Tento druh medu obsahuje spoustu baktericidních látek a je obohacen o vyšší množství minerálů a vitamínů. Med má výraznější vůni a chuť, krystalizuje mnohem později a je tmavé barvy. Vytáčení medovicového medu začíná až v letních snůškách. Ochucený med vzniká přimísením různých aromatických bylin do některého druhu medu.
Pastový med je vyráběn z prvních jarních medů ihned po vytočení. Tyto medy jsou převážně květové s vysokým obsahem glukózy, což je jednoduchý cukr vytvářející po několik dnech krystaly, jejichž přičiněním med velmi rychle krystalizuje.
Plástečkový med je zvláštní druh, který je podáván v původní formě, tak jak byl převzat od včel. Včelaři jej nijak nezpracovávají a konzumuje se i s včelím plástem. Ten se však jen rozžvýká a vyplivne.
Výrobky s medem – produkty z medu
Včelí produkty mají široké využití nejen jako potravina, ale také jako kosmetické či lékařské pomůcky, třeba k medovým masážím. K včelím produktům patří například královská medovina, propolis, propolisová mast či tinktury, pyl či mateří kašička.
Mateří kašička obsahuje především bílkoviny, cukry, tuky, minerální látky, vitamíny, enzymy a zejména hormony. Obsah hormonů je pro mateří kašičku typický a právě díky nim se přisuzují této látce léčivé vlastnosti. Mateří kašička se s úspěchem podává při únavě a přepracování, stresu a nervozitě, stavech úzkosti či snížené imunitě.
Propolis zase hubí vše, co může včelám i lidem uškodit. Má až zázračné antivirové, antibakteriální a antimykotické účinky. Působí i slabě anesteticky.
Skvělá je medovina nebo medové víno. Medovina je nápoj, který provází lidstvo od nejstarších forem civilizací. Tento nápoje je možné charakterizovat jako nápoj vznikající kvasným procesem medového roztoku, který bývá zpravidla zušlechťován různými bylinami a kořením, jejichž složení se liší podle konkrétní receptury. Z medu se vyrábějí rovněž svíčky ze včelího vosku rolované či lité, přírodní kosmetika, léčiva či nejrůznější potravinové doplňky.
Med v kuchyni
Použití v kuchyni je rozmanité, nejčastěji se však med používá k pečení tradičního medového pečiva jako je třeba medovník.
Pečeme medovník
Na přípravu klasického medovníku potřebujeme:
- 55 dkg hladké mouky
- 40 dkg moučkového cukru
- prášek do pečiva
- lžička koření (skořice, hřebíček, nové koření)
- 3 lžíce tekutého medu
- 5 vajec
Postup přípravy:
Vejce, cukr a med dobře ušleháme a postupně vmícháváme mouku s práškem do pečiva. Těsto necháme několik hodin (2 až 4) odpočinout. Z těsta vykrajujeme různě tvary, které pomažeme rozšlehaným vejcem, můžeme ozdobit půlkou ořechu nebo mandle a pečeme v troubě v mírné teplotě.
Foto: medovnik.cz
Medový koláč
K přípravě medového koláče potřebujeme:
- 500 g medu
- 200 g cukru
- 0,15 l oleje
- 700 g hladké mouky
- prášek do pečiva
- 3 vejce
- 250 mletých mandlí
- 100 g kandované citronové kůry
- 100 g kandované pomerančové kůry
- 2 lžičky mleté skořice, špetka mletého hřebíčku, 1 lžička nového koření, špetka soli
- 3 lžíce kondenzovaného mléka
- na ozdobu loupané mandle a třešně
Nejdříve za stálého míchání svaříme med, cukr a olej. Hmotu pak necháme vychladnout. Prosátou mouku smícháme s práškem do pečiva. Do směsi přidáme vejce, mandel, citronovou a pomerančovou kůru, skořici, hřebíček, sůl, nové koření a vše pořádně promícháme.
Připravenou hmotu z medu, cukru a oleje vylijeme do těsta a těsto důkladně prohněteme. Zakryjeme utěrkou a necháme odpočívat v ledničce po dobu několika hodin. Pak připravíme vymaštěný plech a troubu předehřejeme na 200 stupňů Celsia. Těsto na plechu vymačkáme do hladka, povrch uhladíme a potřeme kondenzovaným mlékem, ozdobíme půlenými mandlemi a třešněmi. Vložíme do trouby na prostřední mřížku a pečeme po dobu 35 až 40 minut. Medový koláč potřebuje čas, aby změknul a krásně se provoněl.
- ar -