Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je jedlá dřevokazná houba z čeledi hlívovitých, která roste hlavně na listnatých stromech. Aby mohla růst, odebírá z těchto stromů živiny, které následně prospívají i našemu organismu. Je tedy vlastně takovým parazitem, který si ze stromu bere to nejlepší. Kloboučky této houby připomínají ústřice, odtud také získala své jméno. Hlívu ústřičnou dnes můžeme při troše štěstí nalézt ve volné přírodě, ale pěstuje se také uměle - ať už průmyslově, nebo v domácnostech.

Hlívu ústřičnou pro její příznivé účinky využívali již staří Číňané, patří tedy k tradičním pokladům tamní medicíny. U nás se poprvé objevila až ve druhé polovině 20. století. Od ostatních dřevokazných hub, které nejsou nijak prospěšné, se hlíva liší tím, že je velmi chutná a má blahodárné účinky na lidské zdraví.

Proč je hlíva tak zdravá?

Hlíva ústřičná si díky obsahu cenných látek vysloužila přezdívku “elixír mládí”. Je bohatým zdrojem statinů, což jsou přírodní léčiva, kterými se léčí zvýšená hladina některých lipidů v krvi. Obsahuje rovněž beta-glukany (polysacharidy přírodního původu), které pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi a podílejí se na zvyšování obranyschopnosti organismu. Glukany také aktivují bílé krvinky, které pohlcují nepřátelské organismy. Houba obsahuje i terpeny, zejména pleurotin, což je antibiotická a antitrombotická látka. Hlíva ústřičná tak pomáhá posilovat imunitu, působí proti zánětům a infekcím a zabraňuje jejich šíření. Účinně působí nejen proti zánětlivým onemocněním, ale také virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám. Dále také zlepšuje stav cévního systému, chrání oběhový systém a vyrovnává krevní tlak.

V hlívě ústřičné je obsažena spousta vitamínů, zejména skupiny B, ale i vitamin C, D či K, dále stopové prvky a minerály, jako železo, zinek, draslík, fosfor, sodík, selen, bor a jód. Díky obsahu vlákniny se hlíva ústřičná využívá také pro zlepšení peristaltiky střev a zajišťuje správnou funkci metabolismu, pomáhá při hemeroidech. Vhodná je rovněž při alergiích, ekzémech, při léčbě popálenin i pro celkovou regeneraci organismu.Abychom se dočkali zázračných léčivých účinků je třeba hlívu dlouhodobě a pravidelně konzumovat. Ideální je kombinovat pokrmy z čerstvé hlívy s doplňky stravy či houbovým práškem.

Využití hlívy úštřičné

Tato houba je oblíbená pro své všestranné možnosti využití. Používá se jak ve zdravotnictví, jako doplněk stravy. Koupit si můžeme různé kapsle či sirupy, které ji obsahují. Stále častěji je však využívána i v kuchyni. Je totiž velmi chutná, má nasládlou chuť a příjemné houbové aroma. Je možné používat čerstvou hlívu ústřičnou, ale je také možné ji sušit, konzervovat, případně nakládat do octa. Je vynikající surovinou do omáček, polévek, salátů a je možné ji připravovat na různé způsoby - vařit, smažit či udit. Nedoporučuje se ji pouze grilovat. Běžně jsou ke konzumaci určeny jen houbové kloboučky, nožky (třeň) jsou příliš tuhé pro vaření. Je však možné usušit, rozemlít a vytvořit z nich houbový prášek, tedy aromatické houbové koření. Velkou výhodou hlívy ústřičné je, že při tepelné úpravě neztrácí své cenné látky.

Hlíva ústřičná se stala oblíbenou přísadou pokrmů a v kuchyni ji lze využít mnoha způsoby. Zde je pár tipů na chutné pokrmy:

Smažená hlíva ve vinném těstíčku s rokfórovou omáčkou
Potřebujeme: 400 g hlívy ústřičné, 200 g zakysané smetany, 150 g rokfóru, 200 g pšeničné mouky, 100 ml mléka, 250 ml suchého bílého vína, 2 vejce, 1 lžičku zrnek zeleného pepře, olej na smažení, pepř a sůl

Postup: Oddělíme žloutky od bílků a rozšleháme je s bílým vínem. Přidáme mouku, trochu soli , vše důkladně promícháme a vytvoříme těstíčko, které pak necháme 10 minut odpočinout. Hlívu očistíme a zbavíme tvrdých nožek. Větší kloboučky můžeme rozpůlit. Houby osolíme a opepříme. Z bílků ušleháme sníh a opatrně ho vmícháme do těstíčka. Rokfór protlačíme cedníkem a rozetřeme ho s mlékem dohladka. Přidáme zakysanou smetanu a zelený pepř. Vše důkladně promícháme. Na pánvi rozehřejeme olej na 170°C. Hlívy namočíme v těstíčku a usmažíme v horkém oleji dozlatova. Usmažené houby necháme okapat na papírové utěrce. Následně je podáváme s rokfórovou omáčkou.

Falešná dršťková polévka
Potřebujeme: 250 g hlívy ústřičné, 1 - 2 cibule, tuk (sádlo nebo máslo), sůl, pepř, mletou sladkou papriku, hovězí nebo drůbeží bujón, jíšku na zahuštění, majoránku, česnek

Postup: Na tuku zpěníme cibuli, přidáme na proužky či větší kostky nakrájenou hlívu a chvíli dusíme. Poté přidáme sladkou papriku, zamícháme a hned zalijeme vodou, aby paprika nezhořkla. Osolíme, opepříme a přidáme nasekaný česnek s kostkou bujónu. Vaříme téměř do změknutí hlívy. Poté polévku zahustíme jíškou, přidáme majoránku, pro zvýraznění chuti můžeme použít také malé množství pálivé papriky. Polévku necháme ještě chvíli provařit a podáváme.

Zapečené palačinky s hlívou
Potřebujeme:
Na palačinky: 200 g polohrubé mouky, 1/2 l mléka, 1 vejce, 1 lžíci oleje, špetku soli
Na náplň: 500 g hlívy ústřičné, 1 cibuli, 1 jarní cibulku, houbové koření, kmín, sůl, olej
Na zapečení: 200 g tvrdého sýra, 1 vejce, sůl

Postup: Z uvedených ingrediencí připravíme těstíčko na palačinky a usmažíme je obvyklým způsobem. Necháme je vychladnout. Na zpěněné cibuli orestujeme hlívu nakrájenou na nudličky, přidáme k ní jarní cibulku, kmín, sůl, houbové koření a necháme chvíli dusit. Vzniklou houbovou směsí naplníme vychladlé palačinky, srolujeme, naskládáme je do vymazané zapékací misky a zalijeme rozšlehaným vejcem s nastrouhaným sýrem. Nakonec dáme zapéct asi na 20 minut, než lehce zhnědnou.

Vepřové kari kostky s hlívou
Potřebujeme: 500 g vepřové plece, 400 g hlívy ústřičné, 1 cibuli, 1 smetanu, 2 lžičky kari, 2-3 lžičky hladké mouky, 1 lžíci másla, olivový olej, kmín mletý, pepř a sůl

Postup: Na olivovém oleji a másle zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme maso i hlívu nakrájené na kostky, sůl, pepř, kmín a kari. Vše chvíli restujeme, potom podlijeme trochou vody a pod pokličkou dusíme do změknutí. Pokud je to nutné, tak ještě podléváme. Ke konci dušení přidáme smetanu, ve které jsme rozšlehali hladkou mouku. Směs povaříme, dochutíme a můžeme podávat. Jako příloha se hodí vše - rýže, těstoviny, brambory i knedlíky.

Karamelová hlíva na čínský způsob
Potřebujeme: 30 dkg hlívy ústřičné, 2 polévkové lžíce cukru, 2 polévkové lžíce octa, sójovou omáčku, 2 polévkové lžíce stolního oleje, balení čínských bezvaječných nudlí, 30 dkg rajčat, 20 dkg paprik, 20 dkg brokolice, 30 dkg čínského zelí, dva pórky

Postup: Zeleninu nakrájíme na drobné kousky a nudle uvaříme dle návodu. Na čínské pánvi rozpálíme olej přidáme ocet a cukr. Vytvoří se nám karamel, do kterého následně přidáme na proužky nakrájenou hlívu, promícháme a zvolna ji opečeme. Potom přidáme nakrájenou zeleninu, opět vše promícháme a dále dusíme. Prolijeme sójovou omáčkou a po 10 minutách do směsi přidáme uvařené nudle. Znovu lehce promícháme a opečeme.

- jpa -