Elektrická pánev šetří čas i energii
Než se vrhneme na charakteristiku těchto pánví, připomeňme si příběh slavné Remosky. Ta byla zkonstruována na počátku 50. let 20. století Oldřichem Homutem, od roku 1957 se začala vyrábět ve velkém. Zpočátku byla určena jen k vaření, konstruktérům to ale přišlo málo, a tak později naučili Remosku i péct.
Po revoluci zájem o tyto spotřebiče poněkud utichnul, protože se na trhu objevilo mnoho nových. Remoska si však našla svou cestu a po roce 2003 se stala velice oblíbenou ve Velké Británii, kde se těší obrovskému zájmu dodnes.
Remoska
Od té doby však vzniklo mnoho dalších kvalitních variant pečící pánve, a tak je dnes opravdu z čeho vybírat.
Jak už název napovídá, tyto typy pánví jsou zcela samostatné - fungují totiž na elektrické připojení. Nedají se tedy využít na klasické typy ohřevu, i když můžete narazit i na odnímatelné kousky, které pak lze využít třeba i do trouby a podobně.
Pánve mají vlastní topná tělesa, která mohou být umístěna zespod, ale také ze shora pro vrchní ohřev. Jídlo se zde připraví rychle a rovnoměrně, není třeba ani používat tuk a pánve jsou vhodné k pečení, zapékání, vaření, smažení, grilování i dušení. Jsou proto ideální třeba tam, kde chybí klasický sporák nebo trouba – na chatách a chalupách, na studentských kolejích i v malých bytech, kde se hodí každé volné místo.
Co všechno pánev umí
Zde je třeba říci, že si můžete vybírat jak mezi multifunkčními pomocníky, tak mezi pánvemi, které mají funkce specifičtější. Nejoblíbenější jsou samozřejmě ale ty, v nichž zvládnete udělat více druhů jídel ve více úpravách. Co tedy všechno pánve umí?
Vaření a dušení
Základní funkcí elektrických pánví je vaření. Ať už v nich budete dělat omáčku nebo třeba polévku, vše si pohodlně nastavíte na termostatu a ten už za vás přípravu ohlídá tak, aby vše dopadlo na jedničku. Oblíbené je také dušení, mnoho lidí používá pečící pánve právě díky této funkci, protože se skvěle hodí pro jedince s dietou. Díky použitým materiálům nemusíte používat tuk, zelenina a maso navíc pustí hodně šťávy. Dusit můžete různá masa, zeleninu i luštěniny. Vše se připraví rovnoměrně a velkou výhodou je to, že se jídlo nevysuší. Někdy je však třeba pokrm během příprav kontrolovat dle toho, zda máte pánev na vrchní nebo spodní ohřev.
Elektrická pečící pánev ETA Pečenka
Pečení a zapékání
V tomto spotřebiči můžete péct běžné maso i ryby, stejně jako zapékat zeleninu, těstoviny a podobně. Na mase se utvoří kůrka jako v klasické troubě, zároveň však nedochází k vysoušení. No a co moučníky? Ty zde bez problému upečete také, takže z jedné pánve si užijete polévku, hlavní chod i dezert!
Smažení a grilování
Při smažení v elektrické pánvi můžete, ale nemusíte používat tuk. Záleží tak na tom, co máte rádi a zda chcete jídlo trochu odlehčit. Pánev se při smažení zakrývá, případný olej tak neprská všude kolem. Co se týče grilování, pro to už je většinou zapotřebí koupit specializovanou elektrickou pánev, která je k tomu určena.
Pánve na elektřinu umí také ohřívat, rozmrazovat nebo rozpékat pečivo.
Funkce a druhy ohřevu
Už jsme si řekli, co všechno elektrické pánve umí, ale jak vlastně dosahují kýženého výsledku? Hlavním rozdílem je druh ohřevu. Můžete se tak setkat se spodním nebo vrchním ohřevem či jejich kombinací. Ohřev mívá na svědomí tepelné nebo infračervené tělísko umístěné ve dnu nebo víku pánve.
Elektrická pánev WOK, Domo
Základní funkcí každé elektrické pánve je termostat, který zajistí navolení a udržení požadované teploty vaření či pečení. Mezi další praktické funkce pak patří časovač nebo také různé příslušenství včetně vyjímatelné nádoby, kterou pak lze snáze umýt třeba i v myčce.
Velice praktickou výhodou jsou pánve s průhledným víkem nebo „okénkem“ pro možnost kontroly pokrmu během vaření, aniž byste museli pánev otevírat a tím pokrm během vaření zbytečně ochladit.
Mezi základní materiály patří nerez, keramika ale také hliník, který skvěle vede teplo.
Na co si dát při výběru pozor?
Co by mělo hrát hlavní roli při výběru? Určitě velikost, příkon, materiál i délka kabelu a jednotlivé funkce.
Velikost bude asi jednou z prvních charakteristik, které budete při nákupu řešit. Záleží samozřejmě na typu pánve, ale pokud hledáte onu univerzálnost, objemově s pánve pohybují zhruba od 2 do 5 litrů. Je tak na zvážení, pro kolik lidí běžně vaříte a jaká velikost bude dostatečná.
Při výběru sledujte také příkon. Čím vyšší příkon, tím rychlejší příprava, ale zároveň i spotřeba energie. Obecně ale při vaření v elektrických pánvích neuniká žádné teplo, vše jde rychleji a tak oproti běžným typům ohřevu ušetříte.
Nezapomeňte zvážit také materiál, přeci jen každý typ povrchu má své vlastnosti. Narazit můžete na nerez, keramiku nebo třeba hliník, která dobře vede teplo. Vždy však používejte spíše dřevěné nebo umělohmotné náčiní, abyste nepřilnavý povrch pánve nepoškodili.
No a jednou z čistě praktických věcí, na níž se často zapomíná, je délka kabelu k připojení do sítě. Dobře si rozmyslete, kam pánev dáte, abyste pak nemuseli vymýšlet nějaké složitosti s prodlužovacím kabelem a podobně.
Elektrická pánev ETA
Hlavní výhody a nevýhody pečících pánví
Obrovskou výhodou je univerzálnost. Spousta druhů kvalitně udělaných jídel v jedné pánvi, to je opravdu velké plus. Pánev si navíc můžete vzít kamkoliv – na cesty, na chatu nebo prostě všude tam, kde je potřeba. Ušetříte také místo v kuchyni tím, že pánev nahradí běžné pánve, hrnce a koneckonců i velké spotřebiče.
A najdou se nějaké nevýhody? Některé elektrické pánve mohou být těžší a manipuluje se s nimi hůř. Také není ve všech případech jednoduchá údržba, pokud nemá pánev odnímatelnou nádobu nebo třeba víko. Pozitiv ale určitě najdete více.
Elektrická pánev VIGAN
Přečtěte si také články
Jak vybrat správný hrnec na vaření? Roli hraje materiál i funkce
Nakupujte hrnce a pánve podle varných symbolů
Multifunkční elektrické hrnce - jaké jsou jejich výhody?
Jak vybrat tlakový hrnec a jaké jsou jeho hlavní výhody?
Text: Eliška Střelková
Foto: archiv firem