Uzení studeným kouřem je u nás méně rozšířenou metodou uzení, především kvůli časové náročnosti, výsledky snahy však většinou stojí za vynaložené úsilí. Velké oblibě se uzení studeným kouřem stále těší např. na Slovensku nebo v Maďarsku, kde místí mistři dávají pomocí kombinace studeného uzení a fermentace vzniknout typickým lahodným výrobkům známým po celém světě. Udit můžeme v klasických udírnách, zajímavou možností jsou ale elektrické udírny, kde odpadá náročné hlídání teploty. Požadovanou teplotu jednoduše nastavíme na termostatu a udíme. Dnes se podíváme na několik osvědčených receptů.

Vladeko - uzeni studeným kouřem

Čabajská klobása

Na 5 kg směsi si připravíme:
3,5 kg vepřové plece, 1,5 kg sádla, 35g sladké papriky, 10g pálivé papriky, 40g sušeného česneku, 110g řeznické soli, 25g dextrozy, 5g drceného kmínu, 1g startovací kultury LD20, voda, vepřová střeva

Maso a sádlo umelene na šajbě cca 8mm. Odebereme část umletého masa (zhruba kilo), ve troše vody rozmícháme startér a přidáme do masa. Dále přidáme veškeré koření a důkladmě promícháme. Hotovou směs necháme odležet v lednici 3 dny. Směs každý den promícháme. Následně směs plníme do střev a rozvěsíme na 3 dny na vzduch do teploty cca 20 stupňů a necháme fermentovat. Poté klobásy udíme 3x 10 hodin při teplotě cca 25 stupňů. Vyuzené klobásy necháme v chladu zrát minimálně 2 týdny.

Lovecký salám

Na 5 kg směsi si připravíme:
2 kg vepřové plece, 2kg libového bůčku, 1kg hovězího předního, 110 g řeznické soli, 15g mletého pepře, 10g drceného kmínu, 5g česneku, 2g koriandru, 1g startovací kultury LD20, trocha vody, uditelná umělá střeva na salám.

Vepřové maso umeleme na 6 mm šajbě, hovězí na 3 mm. Hovězí maso smícháme s vodou, startérem a kořením a důkladně promícháme. Necháme chvíli odležet a následně smícháme s vepřovým masem. Plníme do střev na salám do 2/3 (ne do plna, abychom mohli salám tvarovat). Střeva následně vytvarujeme pomocí kuchyňského válečku na těsto, případně rukou, do požadovaného plochého tvaru typického pro lovecký salám. Salámy rozvěsíme v teplotě cca 20 stupňů a necháme 3 dny fermentovat. Poté udíme studeným kouřem (cca 25 stupňů) 30 - 35 hodin. Pouzení pověsíme na 2 týdny do chladu a necháme dozrát.

Vladeko - uzeni studeným kouřem

Gazdovská slanina

Suroviny: vepřový bok bez kosti s kůží (čím vyšší, tím lépší), řeznická sůl, česnek

Vepřový bok nakrájíme na stejně velké kusy - šrůtky o váze cca 0,7 - 1 kg. Jednotlivé šrůtky důkladně potřeme solí utřenou s česnekem a vložíme do nádoby tak, aby mezi jednotlivé kusy neměl přístup vzduch. Nádobu uzavřeme a maso necháme odležet 3 dny v chladničce při teplotě do 3-4 stupňů. Poté maso zalijeme 8% solným nálevem a necháme takto naložené další zhruba 3 týdny (dle velikosti šrůtků). Maso pravidelně kontrolujeme. V případě potřeby (zvrhnutí láku) lák vyměníme za nový. Odleželé maso omyjeme teplou vodou, osušíme a udíme při teplotě do 30 stupňů zhruba 3 dny.

Přečtěte si také články
Recepty na tradiční domácí klobásy 1.
Recepty na tradiční domácí klobásy 2.
Jak správně udit vepřové maso v domácí udírně
Jak správně udit klobásy v domácí udírně
Jak správně udit sýry v domácí udírně
Jak vybrat elektrickou udírnu?