Které části kuřat jsou vhodné k uzení?
Kuře můžeme vyudít celé, jednodušší je ale udit jednotlivé porce. Výborné k uzení jsou kuřecí stehna, paličky nebo prsa.
Nakládání kuřecího masa
Kuřecí maso je potřeba omýt a očistit od případných zbytků peří. Postup nakládání je jednoduchý. Vyrobíme si solný nálev - na litr vody použijeme 60g soli nebo nakládací soli (např. Praganda). Množtví vody použijeme podle množství nakládaného masa. Maso musí být v solném nálevu zcela ponořené. Kuřecí maso nakládáme na do solného nálevu na 24 hodin, do chladu (lednice).
Příprava před uzením
Druhý den kuřecí maso vyjmeme z nálevu a necháme okapat. Mezitím si připravíme hrnec, ve kterém dáme vařit dostatečné množství vody. Naložené kuřecí maso povaříme cca 10 minut na mírném plameni. Maso vaříme z toho důvodu, aby změkla kůže a byla po vyuzení poživatelná. Bez povaření bude kůže příliž trvrdá.
Uzení
Při uzení postupujeme dle konkrétního typu udírny. V klasické udírně na dřevo je trochu obtížnější dosáhnout požadované teploty a tu pak udržet po celou dobu uzení. Jednodušší je to v elektrických udírnách, kde se teplota nastavuje termostatem. Ovládání takové udírny zvládnou i začátečníci a pokud postupujete dle doporučení výrobce a používáte štěpku nebo pelety k tomu určené, výsledek je téměř vždy dokonalý.
Více k výběru dřeva v článku Jaké dřevo je vhodné na uzení?
Udírnu pro uzení kuřete rozehřejeme na 70 stupňů. Kuřecí stehna nebo celé kuře navážeme na provázky nebo napíchneme na háčky a necháme okapat. Kuřata umístíme do rozehřáté udírny a necháme doschnout s mírně otevřenými dvířky. Po osušení udíme maso cca 5 hodin, dle velikosti kusů.
Další články na téma uzení
Uzení netradičních pokrmů - vyzkoušejte vejce, papriku nebo brambory
Uzení studeneným kouřem - tipy na speciality, které si vyrobíte doma
Uzení ryb v domácí udírně
Uzený úhoř z domácí udírny