Tyčové mixéry dostaly své jméno podle svého tvaru připomínajícího tyč, přestože mají ergonomicky tvarované tělo, aby se dobře držely a práce s nimi byla pohodlná. Někde se jim říká i ponorné mixéry.
Ovocné nebo zeleninové pyré a nejrůznější míchané nápoje jsou oblíbeným letním hitem pro osvěžení. A proč hned vytahovat obrovský robot, když máme chuť jen na dvě sklenice koktejlu? Univerzální kuchyňské roboty jsou většinou neskladné a těžké, a taky dají zabrat při umývání. Pro každodenní používání se nejlépe hodí ponorný tyčový mixér. Rozhodně to není žádný menší bratříček velkého robotu, ale dokáže být jeho dobrou alternativou.
Začínající mladé domácnosti se často potýkají s místem a penězi a tzv. „tyčák“ splňuje obojí. Proto je taky zajímavým tipem pro praktický svatební dar. Zaskočí totiž všude, kde je potřeba. Ušlehat bílky nebo těsto na koláč a hlavně rozmixovat zeleninové polívečky do krémova je pro něj hračkou. Pokud ho máte po ruce, určitě ho budete používat docela často. Metličku využijete na šlehačku a sníh z bílků, druhý nástavec na mixování polévek apod., speciální nádobku oceníte při drcení ledu, sušenek, ořechů nebo třeba cibule.
Právě teď, v létě, ale ponorné mixéry dovedou nabídnout ještě mnohem více. S jejich pomocí ušetříte spoustu času při přípravě pokrmů i rychlého občerstvení. Jsou také velmi skladné, takže není problém si je s sebou vzít třeba i na víkend na chatu. Pokud si vyberete některý z bezšňůrových typů, může být tyčový mixér s akumulátorem s vámi doslova na každém kroku. Například bezšňůrový tyčový mixér Philips Premium HR 1378 je vybaven odnímatelným kovovým nástavcem s dvojitou čepelí a XL sekáčkem s nožem na drcení ledu, a určitě ho užijete k přípravě nejedné dobré laskominy.
Modely do sítě
Tyčové šlehače jsou praktické pokud jsou rychle po ruce. Pokud je přístroj umístěn na dosah ruky, stačí jedno stlačení knoflíku a pomůže vám vytvořit nejrůznější lahůdky. Například sadu pro montáž na zeď má jako součást příslušenství mixér (STM 1155), a tím je k dispozici ihned. Obsahuje užitečný nástěnný držák pro zavěšení mixéru. Jeho kabel je vždy v bezpečné pozici a přesto je připraven pro okamžité použití. Výhodou je možnost nastavení dvou rychlostí. Stačí jen stisknout příslušné tlačítko a můžete zvolit vysoký nebo nízký stupeň výkonu.
Třeba ponorný mixér Braun MR 6550 MCA s kovovou mixovací nohou o výkonu 600 wattů a regulací otáček s 15 nastavitelnými stupni pořídíte za 1 749 Kč. Možnost nastavení nižších minimálních otáček zaručuje jemný start, a tím také snížení nebezpečí rozstřiku. Velký sekací nástavec je vhodný pro maso, sýry, ovoce, ořechy nebo zeleninu. Velká šlehací metla poslouží pro přípravu šlehačky a sněhu z bílků, a ostré nože z uhlíkaté nerezové oceli zajistí lepší rozsekání čehokoliv. Mixéry Braun označované písmenem V na konci (například MR 6550 M CA V, MR 6550 CA V nebo MR 4050 CA V2) jsou dokonce vybaveny vakuovacím systémem pro uchování svěžesti potravin. Součástí balení jsou také nádoby pro skladování.
Kam za nákupy?
Veškeré modely ponorných tyčových mixérů lze zakoupit ve specializovaných prodejnách s elektrospotřebiči. V nich najdete široký výběr tyčových šlehačů předních výrobců jako jsou Moulinex, Philips, Eta a další. Orientační maloobchodní ceny se pohybují zhruba od tisícovky do tří tisíc korun, dražší kousky pořídíte i za více než 4 tisíce korun.
Ještě před vlastní nakupovací výpravou si však položte několik otázek. Ujasněte si, jaké množství potravin a co vlastně chcete zpracovávat, a taky jaké další funkce byste případně využili. Pokud chcete vše v jednom – od mixování, přes sekání, krájení, strouhání, mletí masa až po přípravu těsta, raději zvažte, zda byste lépe nevyužili spíše univerzální kuchyňský robot. Právě snadnost obsluhy a čištění rozhoduje o tom, zda si mixér najde stálé místo na vaší pracovní desce, nebo se na něj bude jen prášit ve skříňce. Rukojeť tyčového mixéru by měla dobře padnout do ruky; vhodný je zdrsněný povrch těla, který zabraňuje vyklouznutí z ruky při práci. I zde je samozřejmě důležitá kvalita nožů, výhodou je také možnost mytí součástí v myčce.
O tom, jak tyčový mixér pracuje, co vše umí a nabízí, ale také jak ho použít a co s ním nedělat, a hlavně vybrat toho pravého šikulu pro vaši kuchyň vám pomůže v obchodech školený personál. Pokud nekupujete tyčový mixér od zavedené značky, buďte obezřetní na údaje o záruce. Raději se vyhněte extra výkonným mixérům, které prodávají podomní obchodníci, případně můžete takové podezřelé kousky natrefit na tržištích, mimo kamenné obchody.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firem