Kde se tofu vzalo?
Tofu pochází z Číny, kde se vyrábělo již ve 2. století před Kristem. Od 7. století jej pak znali i v Japonsku a následně se rozšířilo do dalších asijských zemí. V současnosti je tak tofu tradičním pokrmem nejen v Číně a Japonsku, ale také v Korei, Thajsku, Vietnamu či Laosu. V Evropě bylo tofu až do poloviny 20. století neznámým pojmem. Jakmile se však začal rozmáhat zájem o vegetariánství a zdravé stravování, začalo se masivně dodávat i do západních zemí. Dnes tak není problém koupit tofu ani u nás, nejčastěji se s ním setkáme v prodejnách zdravé výživy, ale narazit na něj můžeme už i v mnoha hypermarketech.
Jak se tofu vyrábí?
Tofu je pokrm vyráběný srážením sojového mléka, tedy spíše sojového nápoje, protože nejde o mléko v pravém slova smyslu. Sojový nápoj se vysráží různými syřidly, například pomocí mořské soli nigari nebo sádry a sójová bílkovina se nechá srazit. Sója čili sojové boby jsou luštěnina, tofu je tedy rostlinného původu. Právě z tohoto důvodu si jej oblíbili hlavně vegetariáni a vegani, ale často si jej kupují také lidé, kteří se zkrátka chtějí stravovat zdravě. Díky vysokému obsahu bílkoviny je možné tofu používat jakožto náhražku masa.
Co obsahuje?
Tofu má vysoký obsah bílkovin, které jsou dobře stravitelné. Z toho důvodu je možné konzumací tofu nahradit konzumaci masa. Přestože však sojová bílkovina obsahuje množství bílkovin s vysokým podílem esenciálních aminokyselin, je naopak dosti chudá na sirné aminokyseliny, které se nachází například ve vejcích. Tofu neobsahuje nasycené mastné kyseliny ani cholesterol, jako je tomu u masa. Naopak je v něm množství prospěšných nenasycených mastných kyselin, vlákniny, vitamínů skupiny B a minerálních látek, jako je železo, vápník a hořčík. Sója navíc obsahuje ještě fytoestrogeny, které pomáhají upravovat hormonální nerovnováhu. U žen tak konzumace soji a tedy i tofu snižuje riziko rakoviny prsu, zmírňuje projevy přechodu u žen a je také dobrou prevencí před osteoporózou. Tofu je tak vhodným doplňkem stravy pro všechny.
Ve 100g přírodního tofu je obsaženo:
- 15,5 g bílkovin
- 2,4 g tuku
- 6,9 g sacharidů
- energetická hodnota je 471 kJ / 112 kcal
Varianty tofu
V obchodech můžeme narazit na dvě podoby tofu. Tou první je tvrdé tofu, které svým vzhledem připomíná sýr. Druhou variantou je pak měkké tofu připomínající puding. Tvrdší varianta se používá při přípravě pokrmů, které mají mít tvar - většinou tedy v takových, kde má tofu nahrazovat maso. Měkké tofu je pak vhodné pro přípravu omáček, polévek a dezertů.
Rozmanité příchutě
Sojový sýr tofu sám o sobě v přírodní podobě nijak chutný není, je spíše bez chuti, před konzumací se proto doporučuje upravit. Přírodní tofu, které koupíme v obchodech, je vlastně polotovarem a tak je dobré naložit jej třeba do marinády, směsi výrazného koření, worchesteru, sojové či ústřicové omáčky, případně kvalitního olivového oleje. Tofu má vlastnost, že dokáže přejmout chuť použitých přísad a v hotovém pokrmu pak chuťově vynikne. Nebojte se proto experimentovat a marinádu třeba okořenit mletým chilli, tabascem, nebo tofu naložit do ostrého rajčatového dipu. K tofu se skvěle hodí také přísady jako jsou mořské řasy, různá výrazná zelenina či bylinky. Na kostičky nakrájené tofu by se mělo nechat v marinádě alespoň tři hodiny. Solit by se tofu však mělo jen mírně, vhodnější je přisolit si až hotový pokrm na talíři. V současnosti se v obchodech setkáte jak s přírodním (natural) tofu, tak i s uzeným, marinovaným či bylinkovým tofu.
Využití v kuchyni
V asijské kuchyni se používá jak ve slaných, tak i sladkých pokrmech. U nás jej využíváme spíše pro ty slané, ale kdo se nebojí experimentovat, může jej udělat i na sladko. Tofu, které bylo naloženo v marinádě můžeme připravit přírodně na pánvi s trochou olivového oleje, kde jej osmahneme a krátce podusíme. Plátky tofu je možné také obalovat v trojobalu a smažit klasicky jako řízek, případně můžeme tofu zapékat s dalšími surovinami. Koupené uzené, česnekové a marinované tofu, případně tofu s mořskou řasou, není třeba tepelně ani chuťově nijak upravovat, stačí jej nakrájet a může se podávat jako kousek masa na chlebu, přimíchané v zeleninovém salátu nebo jen tak přikusovat u televize. V dnešní době však výrobci zdravé výživy přicházejí na trh s dalšími výrobky a polotovary, které jsou od tofu odvozené, nebo vyrobené podobnou technologií. Koupit si tak můžete tofu paštiky, karbanátky, párky, salámy či pomazánky. Zajímavá je rovněž bezvaječná majonéza z tofu - tofunéza.
Dostali jste chuť tofu vyzkoušet? Zde pro vás máme pár receptů pro inspiraci:
Lasagne s tofu
Potřebujeme: 2 balení tofu, 120g lasagní, rajčatový protlak, konzerva loupaných rajčat, rajčata,, česnek, cibule, provensálské koření, sójová omáčka, bazalka, olej, sůl
Na sójový bešamel: 200g sójová smetana, voda, olej, hladká mouka, bobkový list, muškátový oříšek
Postup: tofu nakrájíme nadrobno a dáme smažit na pánev s troškou oleje. Mícháme a smažíme dokud se mu nevytvoří zlatá kůrka. Přidáme nakrájenou cibuli a zakapeme sójovou omáčkou. Až cibule zezlátne přidáme do pánve protlak, drcená rajčata, rozmačkaný česnek, koření a podle chuti dosolíme. Pánev dáme stranou a připravíme si sójový bešamel. Do rozehřáté nádoby dáme 3 lžíce oleje a pomalu vmícháváme 3 lžíce hladké mouky. Do světlé zápražky vylijeme sójovou smetanu a přiléváme vodu až získáme konzistenci omáčky. Přidáme bobkový list a špetku muškátového oříšku. Za stálého míchání krátce povaříme a necháme odstát. Následně vezmeme hluboký pekáč a vymažeme ho olejem. Na celé dno položíme na tenké plátky pokrájená rajčata a na ně rozložíme vrstvu lasagní. Další vrstvou bude rajčatová směs s tofu (zhruba 1/3 celého množství) a na ní položíme vrstvu bešamelu (opět 1/3). Vrstvení v tomto pořadí opakujeme. Po třetí vrstvě rajčatové směsi však dáme hned lasagne a na ně bešamel. Dozdobíme nasekanou bazalkou a dáme zapéct do vyhřáté trouby na 20 minut.
Celerová polévka s tofu
Potřebujeme: 600g celeru, 1ks cibule, 200g tofu, 1lžíce másla, 0,2dl bílého vína, celerová nať, 1 kostka zeleninového bujónu, polévkové koření, sůl
Postup: celer a cibuli pokrájíme na menší kousky a opečeme na másle. Podlijeme vodou a vínem a 20 minut vaříme. Přidáme tofu, bujón a vše rozmixujeme do jemného krému. Dochutíme kořením a solí, přidáme nasekanou nať a ještě 5 minut povaříme.
Tofu závitky v čínském zelí
Potřebujeme: čínské zelí, 200g tofu, 100g uzeného tofu, 1 /2 šálku krutonů (smažené kostičky pečiva), 1 cibule, 1 stroužek česneku, olej, vegeta, koření, sůl
Postup: čínské zelí opláchneme teplou vodou a necháme osušit. Cibuli nakrájíme na drobno a krátce osmažíme na oleji. Přidáme tofu nastrouhané na hrubší kousky, vegetu, prolisovaný česnek, ostřejší koření dle chuti a špetku soli. Vše dobře promícháme a podusíme. Nakonec přidáme do směsi krutony. Po zchladnutí naplníme směsí listy čínského
zelí, zarolujeme a rolky zajistíme párátkem. Závitky klademe na talíř vedle sebe a můžeme je přelít např. kysanou smetanou, dresingem nebo kečupem. Podáváme s rýží, nebo kuskusem.
Pomazánka z tofu
Potřebujeme: 1 kostka tofu s mořskou řasou, 1 kelímek zakysané smetany light, 50 g sýru madeland light, čerstvý nebo sušený libeček a sůl
Postup: tofu společně se sýrem nastrouháme na hrubém struhadle. Libeček, pokud máme čerstvý, nasekáme nadrobno. Do misky nasypeme tofu, sýr, přidáme smetanu a promícháme. Dochutíme libečkem a mírně osolíme. Před podáváním necháme tofu pomazánku hodinku proležet a vychladit. Podáváme s jakýmkoliv pečivem.
Čína z tofu
Potřebujeme: 50g arašídy, 100 - 150g pórek, olej, 2 lžíce sojová omáčka, 250g tofu, 2 lžíce solamyl, 2 - 3 stroužky česneku, mletý pepř, 1 chilli paprička, sůl
Postup: tofu nakrájíme na nudličky a přelijeme sójovou omáčkou. Necháme 30 minut odležet, občas opatrně promícháme.Na pánvi rozpálíme olej, přidáme rozdrcenou chilli papričku, na kolečka nakrájený pórek a mírně opečeme. Přidáme plátky česneku, arašídy a dále restujeme. Po chvíli přidáme i okapané tofu a vše zalijeme solamylem rozmíchaným v 1 dl vody. Povaříme 1 - 2 minuty, podle chuti osolíme a opepříme. Tofu na čínský způsob podáváme s vařenou nebo dušenou rýží a zeleninou.
- jpa -